Güncel

Yeniden Bedelli Askerlik Geliyor

Son zamanlarda sosyal medyada ve siyasetçiler arasında sıklıkla gündeme gelen bedelli askerlik yakın bir zamanda çıkacağı öngörülüyor. Geçen sene TBMM’de teklif olarak sunulan 1 Ocak 1990 tarihi öncesinde doğanlar için bedelli askerlik getirilmesi onaylanmadıktan sonra bu sene yeniden gündeme geliyor.

Bedelli Askerlik Çıktı Mı?

Yakın zamanda çıkması tahmin edilen bedelli askerlik henüz çıkmadı ancak 2017 Aralık ayının ikinci yarısında çıkması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl TBBM’ye verilen teklif içeriği ise şu şekilde;

  • Yıllık geliri 25.000 TL’den az ancak 12 bin TL’den fazla olan kişiler 10.000 TL ile bedelli askerlik yapmaları.
  • Yıllık geliri 60.000 TL ile 25 bin TL arasında olanlar askerlik bedeli olarak 15.000 TL,
  • Son olarak ise yıllık geliri 60.000 TL üzerinde olan kişiler de 25.000 TL askerlik bedeli ödemeleri yeterli olacak.

İlginizi çekebilir: Ertelemeli Kredi Veren Bankalar

Yeniden çıkacak bedelli askerlik için hazırlanacak tasarı geçen sene verilen bu veriler doğrultusunda hazırlanacağı söyleniyor. Özellikle gelir dağılımına dikkat edilen bu bedelli askerlik tasarısı her kesimden kişiye hitap edecek.

Bunların yanı en son yapılan bedelli askerlik Aralık 2014 tarihinde çıkmıştı. Çıkan bu bedelli askerlik ise 1 Ocak 1988 tarihinden önce doğanları kapsayarak 18.000 TL vermeleri halinde askerlik eğitimine tabi tutulmadan görevlerini yerine getirmiş sayıldılar. Daha önceki bedelli askerlikte ise 30 yaşından gün alanlar 30.000 TL ödeyerek yararlanmıştı. Ancak rakamın yüksek olmasından dolayı hazırlanan tasarı beklenen rakamları yakalayamadığı için bir sonraki bedelli askerlik 18 bin TL olarak belirlendi. İlk bedelli askerlikte 30 bin TL vererek askerlik yapmış sayılan kişi sayısı 70 bin kişi olmuştu. Bedelli askerlik kapsamına giren 460 bin kişiden sadece 70 bini müracaat yaptığı için tasarı asıl amacına ulaşamadı.

Göz atabilirsiniz: Ziraat Bankasından En Hızlı Kredi Alma

Yeni Bedelli Askerlik Nasıl Olacak?

Hükümetten herhangi bir bedelli askerlik açıklaması yapılmamasına rağmen bu alanda uzman olan kişiler bir takım tahminlerde bulundular. Siyaset kulislerinde konuşulan yeni bedelli askerlik modeli ise 18 bin TL’den daha az miktar olacağı üzerine yoğunlaştı. Özellikle kazancın artırılması için bu rakamın 6 taksit halinde ödenmeye imkan sağlanacağının belirtilmesi başvuruda bulunacak kişilerin daha rahat ödeme yapmaları anlamına gelecek.

BEDELLİ ASKERLİK KREDİSİ VEREN BANKALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan ABD Endeksleri Düştü başlıklı makalemizde Piyasalar hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Inşallah uygun bir fiyata geniş Kapsamlı bedelli askerlik çıkar yoksa milyonlarca genç işinden ailesinden olacak reise güveniyoruz.

  2. En çok sayıda kişinin yararlanabilmesi için asgari ücretlinin de taksitlendirerek ödeyebileceği bir rakam olmalı. Ayrıca yaş sınırı düşük tutulmalı veya olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı