Krediler

Yeni kurulan şirket için kredi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tüm yeni işletmelerin ve girişimcilerin desteğe ihtiyacı olduğu kesindir. Yeni yürümeye başlayan bebekler bile, ilk zamanlarda destek almadan yürüyemezler. Bu iş dünyasında da aynıdır. Yeni faaliyete giren firmaların birçoğu, öncelikle bankaların kapısını çalmaktadır ve kredi talebinde bulunmaktadır. Yeni kurulan şirketler için kredi uygulaması biraz farklıdır. Aslında süreç biraz zordur. Özellikle şahıs firmaları için daha da zordur. O yüzden konumuzda bunu iki gruba ayırdık. Yeni kurulan şahıs firmalarına kredi ve yeni kurulan limited şirketlere kredi şeklinde. Yeni kurulan şirketler için kredi almanın bazı şartları vardır. Bu prosedürlere konumuzda detaylı olarak değineceğiz. Bu şartlar bankadan bankaya az da olsa değişiklik gösterse bile, genel anlamda aynıdır. Çünkü tüm kredi işlemleri ve kredi notu, tek merkezden kontrol edilmektedir ( KKB – Kredi Kayıt Bürosu ).

Göz atabilirsiniz: Fibabanka Esnaf ve Kobi Kredisi

Yeni şirketlere kredi hakkında

Büyük bir heyecanla firmanızı kurdunuz ve yeni iş girişiminizi hayata geçirdiniz. Her şey hazır görünse bile, işin içine girdiğiniz zaman eksiklerin hiçbir zaman bitmediğini anlıyorsunuz. Çünkü inan yapılan hesaplar kitaplar hiçbir zaman tutmamaktadır. Mutlaka bir yerlerden delikler açılmakta ve o delikleri kapatabilmek için finansal destek ihtiyaçları doğmaktadır. Yeni kurulan şirketler için kredi almak zordur. Çünkü ticari faaliyetinizi henüz bankalar keşfetmemiştir. Bankalar için siz bilinmeyen bir denklem gibisiniz. Haklı olarak bu riski almak istemezler, risk alan bankalar da sizden bazı taahhütler isterler. Örneğin gayrimenkul ipoteği, teminat ve benzeri teminatları almadan kredi vermeye yanaşmazlar. Aslına bakarsanız, yeni kurulan şahıs firmaları, yeni kurulan limited şirketlere nazaran bir tık daha şanslı olabilmektedir. Tabi bunda en büyük etken, şahıs firması sahibinin kredi notunun uygunluğudur. Çünkü şahıs firmaları için teminattan ziyade, firma sahibinin kredi notunun durumu önemlidir.

Yeni kurulan şahıs şirketine kredi

Bildiğiniz üzere şahıs firması, bireysel firmadır. Yani kişinin TC. Kimlik numarası ve ismi ile kurulan işletmedir. Yeni kurulan şirketler için kredi, eğer şahıs firması içinse işler biraz daha kolaydır.  Kredi notu kredi almaya müsait olan şahısın kurduğu firma, aynı ölçüde rahatlıkla kredi alabilir. Hatta ihtiyaç kredisinden belki bir tık daha yüksek kredi alabilir. Kredi notu olumsuz olan kişi, şahıs firması kursa bile tek kuruş kredi alamaz. Bu durum tüm bankalar için geçerlidir. Şahısa ait TC kimlik numarasına göre kredi verilmektedir. Bu durumda sadece bankalara gayrimenkul ipoteği göstererek kredi alabilirsiniz. Bunun haricinde hiçbir şekilde kredi alamazsınız.

İlginizi çekebilir: Ertelemeli Kredi Veren Bankalar

Yeni kurulan limited şirkete kredi

Limited şirketlerde durum biraz daha farklıdır. Eğer şirket, ortaklı ise her iki ortağın da finansal geçmişine bakılır ve kredi notları analiz edilir. Ortaklardan ikisi de temiz ise, bankalardan kredi almanızda sorun yoktur. Bankalar limited şirketlere farklı gözle bakarlar. En azından 1 senelik işleyişlerini görmek isterler. Mali hareketlerini izlerler ve para akışını analiz ederler. Şirketin mal varlığı var mı yok mu, çeklerin kullanımı, günlük nakit akışları, banka ile münasebetleri ve benzer durumlar kredi için en etken durumlardır. Limited şirketlerin bir süre izlenip, kredi verilmesi daha sık görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciye Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı