İş Fikirleri

Yemek Kamyonu İşletmek

Makalenin İçerisinde Neler Var?


Yemek Kamyonu İşine Nasıl Başlarsınız?

Restoranların tekerlekli hali desek yanlış olmayacaktır ve iş kurmak üzere olanlar için hayallerinde ki meslek olabilir. Yemek kamyonu işinin Kurulum Aşaması Nasıldır?
Yemek kamyonu maliyeti , yemek kamyonu dolap fiyatları ile altından kalkabilir miyiz, onlara bir bakalım.

Yemek yapma konusunda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, yemek kamyonu fikrini bir düşünmenizde fayda var. Bunu ticarete dönüştürerek aile bütçenize bir katkı sağlamanız mümkündür. Diğer insanlar gibi sıradan işler yerine, yemek kamyonu gibi bir işe atılabilirsiniz, etrafınızdakiler size; “Bir süre deli midir nedir?” bu diye bakabilir, onlara pek aldırmayın ve yeni işinizin başına geçiniz. Bu işi yaparken şıklık önemli bir önceliğiniz olabilir ve hijyeninize gereken azami özeni göstermelisiniz. Bu işi yaparak, mesleklerinde sonraki aşamaya geçenlerden olabilirsiniz, örneğin; Kokoreç arabası olan birinin yıllar sonra bir kokoreççi dükkanı açması gibi. Neden olmasın, bir gün sizin de bir dükkanınız olabilir.

Konumuza dönecek olursak, yemek kamyonları insanların restoranlara ulaşamadığı veya zahmet etmediklerinde en uğrak yerleri arasında bulunmaktadır. Çevrenizde sizlerde bir sürü seyyar restoranlar görebilirsiniz. Bu işin hakkını verebilmeniz için; İşini kaliteyle birlikte yürüten, temizliğine hijyenine gereken önemi gösterenler için yollarının açık olduğu söylenebilir. Bunlara gereken hassasiyeti göstermeyenler içinse, ileriki aşamalara geçmeleri düşünülemez.

Yemek Kamyonu İşinde Başarılı Olmanız İçin Yapılması Gerekenler?

Normal bir dükkan açmanıza göre kurulumu için daha az maliyetli olması dolayısıyla. İşinizin seyyar olması bakımından bir yere bağlı kalmadan, dilediğiniz yerde hizmet verebilirsiniz. Bunları yaptığınızda seyyar arabanızla, kendinizi bir anda en işlek bir caddede insanlara yemek satarken bulabilirsiniz. Seyyarın tanımında olduğu gibi, insanlar size gelmeyecektir, siz onların ayağına giderek hizmetinizi sunmalısınız. Diğer işletmeler gibi sabit yerde kalmayacaksınız, taşıma derdi yok ve nakliye derdiniz de olmayacak, bunlar sizin için bir avantajdır. Bu işe insanların bakışları değişiktir, dezavantajları olabilir. Neler mi? İnsanlar seyyar arabaları hijyen bakımından yeterli bulamayabilir, bu da sizin müşteri sayınızı azaltacaktır. Çalıştıracak eleman sayısından kısıtlanırsınız, 1 ila 2 eleman çalıştırabilirsiniz. Ancak yine bir iş fikri olan, yemek kamyonuna yatırım yapmanız mantıklıdır. Sizlerde, bir iş yerine tabii çalışan olmamaktan yanaysanız, özgür bir ruhunuz varsa, bu iş modeli tam da size göredir.

Yemek Kamyonu Kurulumunda Gerekenler?

Satacağınız ürüne uygun şekilde dizayn edilmiş, boyanmış ve temiz görünümlü bir kamyon edinmeniz gerekir. Kamyon işini hallettikten sonra resmi işlemleri başlatmanız gerekli. Belediyeden gerekli iznin alınması gibi işlemleri halletmeniz gerekir. Daha sonrasında; POS cihazı edinmeniz gerekir (fiş kesebileceğiniz bir model olmasında fayda olacaktır), yine iş tanımını geniş düşünenler için bir web sitesi de açabilirsiniz, müşterilerin yaptığınız işin farkına varmaları için el ilanlarıyla onları kamyonunuza çekebilirsiniz. Diğer detayları da yapmalısınız.

Kamyonu kendiniz hazırlamaya kalkışırsanız, bu altından kalkamayacağınız bir iş olabilir. Yine de bu işi zevkle ve kendi istekleriniz dahilinde halletmenizde yarar olacaktır. Bu harcayacağınız rakamı artırabilir ama kendi zevkinize uygun bir yemek kamyonu ortaya çıkarabilirsiniz. Maliyeti göz önüne alanlar için, hazır yemek kamyonlarından almaları da düşünülebilir. Bazı kimseler işi abartıya kaçırarak gösterişli bir yemek kamyonu yapabilirler, tabii burada kişinin ekonomisini düşünmesi ona göre hareket etmesi gerekir. Siz düşlediğiniz işe uygun, ekonominizi sarsmayacak bir yemek kamyonu fikrine yakın olan taraf olun.

Yine yemek kamyonunda kullanacağınız diğer eşyaları satın almanız gerekir. Nelerdir bunlar? Bakalım; tabakları, bardakları, tencere gereçleri gibi çeşitli alet edavatları tedarik etmelisiniz, sonrasında sunacağınız yemek menüsünü ayarlamanız gerekecektir. Satacağınız lokale uygun bir menü seçmenizde fayda olacaktır. İnsanların hızlıca tüketebileceği yiyeceklerin seçilmesinde fayda vardır. Örneğin Levent civarında bir köşede, kahvaltı veren yemek yeri açabilirsiniz, sabahları insanların kahvaltı ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Yine seçilecek lokasyona göre yemek tercihleri çoğaltılabilir; Köfteci olabilir, kokoreççi veya şiş köfte bile olabilir, bu tamamen sizin hazırlayacağınız menünüzün zenginliğine göre çeşitlenebilir.

İş yerlerinde ofis elemanı gibi çalışmak istemeyenler için, yemek kamyonu fikri “Özgür bir iş” modeli olarak, sizlere yeni bir iş fikri olarak ortaya çıkacaktır. Özgür bir iş fikri çoğu kişinin hayalidir. İnsanların çoğunlukta bulunan bir yemek kamyonu, daha sonraları insanlar için aranan bir yer olacaktır. İnsanlar, sizin yemek kamyonunuzu göremeyince arayacaklar veya soracaklardır. Bu sizin, insanların damaklarında bıraktığınız tatla ilişkilidir. Üstelik seçeceğiniz lokasyonları haftanın belli günlerinde değiştirerek belli bir yere de bağlı kalmanıza gerek kalmaz. Haftanın beş günü Levent civarındayken, hafta sonu Zincirlikuyu civarında insanlara hizmet edebilirsiniz. Farklı lokasyonlar sayesinde müşteri sayınız artacak, geliriniz de aynı oranda artacaktır. Yemek kamyonu herkes için uygun olmayabilir, yine de bu işe gönlünü ve emeğini koyanlar için bir gelecek olabilir.

Birkaç Not;

Bu iş modeli özellikle ABD ve Güney Kore gibi ülkeler başta olmak üzere, talep gören bir sektör haline gelmiştir. Yurtdışı seyahat edenlerin, görmeden geçemedikleri, kimisi süslü mü süslü yemek kamyonları vardır. Bazıları ise bir parkta dört beş yemek kamyonunu bir arada görebiliriz. Özellikle, fuar alanlarında, konser çıkışlarında, etkinlik düzenlenen alanlarda kurulan yemek kamyonlarında, kar oranı oldukça yüksektir. Sizlerde bu ilginç işte yerinizi alın, değişik ve özgür bir işe ilk adımınızı atın. 

Bir önceki yazımız olan Pet Shop İşletmesi Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı