Genel

2020 Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Yedek Astsubayların 2020 yılı itibariyle maaşları astsubay maaş seviyesine uygun olarak mesleğe yeni başlayan astsubay çavuşlar ile aynıdır. Diğer yandan uzun dönem askerliğini yedek astsubay olarak yapan bir askerin yedek astsubay maaşı alması için uzun dönem askerliğin başındaki 2 aylık eğitim sürecini tamamlayıp yedek astsubay rütbesi almış olması gerekir. Dolayısıyla 12 aylık uzun dönemlik askerliği boyunca yedek astsubaylar aslında kalan 10 ay boyunca yedek astsubay maaşı alırlar. Yedek astsubaylar şayet isterlerse sınav ile askerlikleri bitiminde kadrolu astsubaylığa geçiş yapabilirler ve askerliği profesyonel meslek olarak devam ettirebilirler.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay olmak için üniversitelerin 2 veya 3 yıllık eğitim veren yüksekokullarından mezun olmak ve askerliği uzun dönem yapıyor olmak gerekli. Yeni çıkan kanun kapsamında eskiden 4 yıllık üniversite mezunlarına verilen yedek subay olma veya kısa dönem askerlik yapma hakkı yüksek okul mezunlarına da kısmen de olsa verilmiş oldu.

Buna göre yüksek okul mezunları da artık askerliklerini şayet talep ederlerse 12 ay yerine 8 ay kısa dönem olarak yapabilecek veya uzun dönem yapacaklarsa 2 aylık temel eğitimin ardından birliklerine yedek astsubay rütbesi ile atanabilecekler. Diğer yandan yedek astsubay olarak görev yapan uzun dönem askerler de mesleğe yeni başlayana astsubaylar seviyesinde maaş alabilecek.

2020 ücretli öğretmenlik maaşı bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yedek Astsubayların Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Yedek Astsubayların aldıkları ücretin hesaplanması yapılırken aşağıdaki kriterler dikkate alınır:

  • Yedek astsubay maaşı hesaplamasında ek gösterge oranı en düşük derece olan 8. dereceden 850 katsayısı olarak dikkate alınır.
  • Yedek astsubayların derece ve kademeleri en düşük derece olan 8/4 olarak hesaba alınır.
  • Gösterge ve taban aylıkları astsubay çavuşlar ile aynı olarak dikkate alınır.
  • Yedek astsubayların 10 ay boyunca gelir vergileri ve sigorta primleri TSK tarafından yatırılır. Bu açıdan yedek astsubaylar görev yaptıkları bu 10 ayı emeklilik için gerekli prim günlerine dahil edebilirler.
  • Yedek astsubay maaşında görev tazminatı dikkate alınmaz.

Yedek astsubay maaşlarının yeni astsubay çavuş maaşlarından biraz daha yüksek olmasının sebebi ise yeden astsubaylardan kadrolu asker olmadıkları için emeklilik kesintisi veya OYAK kesintisi gibi kesintilerin yapılmamasıdır.

Yedek astsubaylar lojman hakkından yararlanamazlar. Ancak orduevlerinden istifade edebilir veya görev yapan astsubaylara sağlanan bazı ulaşım indirimi gibi indirimlerden yararlanabilirler.

Yedek Astsubay Maaşı Kaç Para?

Yedek Astsubayların aylık ücret tutarı yeni göreve başlatan astsubay çavuş maaşı kadardır. Buna göre yedek astsubaylar ortalama 5.000 TL maaş alabilmektedir. İlk 2 aylık eğitim süresince ise sadece astsubay öğrenci harçlığı almakta ve ancak eğitim tamamlanıp atandıklarında maaş alabilmektedirler.

Yedek astsubayların maaş aldıkları dönem şayet yılbaşı veya ikinci altı aylık dönem gibi memur ve kamu personeline zam yapılan dönemlerde denk gelirse aynen diğer kamu çalışanları ve kadrolu askerler gibi maaşlarına zam alabilirler.

Yedek Astsubaylar Tazminat Alabilir Mi?

Yedek Astsubayların maaş dışı tazminat alma durumu mümkündür ancak uygulamada yedek astsubaylara herhangi bir sınıf uzmanlıkları olmadığı için yedek astsubay maaşı haricinde tazminat ödenmez. Diğer yandan artık özellikle sözleşmeli erlik ve uzaman çavuşluk hizmetinde bulunan kişilerin sayısının artması ile yedek subayların veya yedek astsubayların en yüksek görev tazminatı verilen güney doğu ve terörle mücadele bölgelerinde görev yaptıkları pek görülmemektedir. Yedek astsubaylar doğuda görev yapsalar bile operasyonel görevlerde değil daha çok destek görevlerinde yer aldıkları için görev tazminatları da söz konusu olmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Ücretli Öğretmenlik Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı