Piyasalar-Yatırım

Yatırımcılar Tapu Harcı İndirimine Koştu

Türk rakamlarına göre Eylül ayında konut satışlarında artış görülmesinin en büyük nedeninin tapu harçlarında indirim olduğu belirtildi. Yatırımcılar tapu harcı indirimi kaçırmamak için yatırımlarını konut yönünde kullandı. Yeni belirlenen tapu harcına göre alıcıdan %2 satıcıdan %2 olmak üzere toplamda %4 olarak uygulanan tapu harcı Mart ayı ortasında %1,5 üzerinden toplamda %3 çekilmişti. Uygulamanın son gün ise 30 Eylül olduğu için ona eren uygulama hakkında TÜİK istatistiksel bilgileri yayınladı.

Tapu Harcı İndirimi Sonuçları

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kaynaklı verilere göre eylül ayındaki konut satışı 2016 yılına göre %29 artarak 141 bin adet konuta ulaştı. İpotekli satışlar Eylül ayında %4’e yakın gerilemesine rağmen diğer satışlar %49 artış yaşadı. Eylül ayının son günlerinde doğru yoğunlaşan tapu işlemlerinin birçoğu ekim ayına sarktığı için indirimli harç ödeme imkanından faydalanamazlar. Eylül ayının bitmesiyle birlikte tapu harçlarında alınan %3’lük oran %4 seviyelerine çıktı. arada belirtilen %1’lik fark ortalama 500 bin TL’lik 1 konut için 5.000 TL anlamı taşıyor. Ülkemizde tapu harcını satın alan kişinin ödemesi yaygın olduğundan dolayı Eylül ayı içerisinde alıcının cebinden çıkan para daha az olmasına rağmen Eylül sonrasında konut satışı yapıldığı durumda alıcılardan daha fazla para çıkıyor.

Göz atabilirsiniz: Ev Kredisi Başvurusu

İpotekli konut satışları 2017 yılının ilk 8 ayında %23 artmıştı ancak Eylül ayında bu oran %4 sularına geriledi. Bankalardan çekilen konut kredisinden dolayı ipotekli olarak alınan evlerin satış oranında herhangi bir değişme görülmemesinin sebebi alıcıların kredi çekerek ev almaya hala soğuk davranmasından kaynaklanıyor. Özellikle konut kredilerinden ya da banka faizlerinin düşeceğini yönelik düzenli yapılan açıklamalar alıcıların konut satın alma da daha fazla beklemelerini neden oluyor. Bu yönde gelişen beklentiler banka faizlerinin ufak da olsa düşmesiyle birlikte daha fazla düşeceği algısı yaratarak konut alıcılarının daha da çok beklemesine neden oldu.

Ekim Ayı Konut Satış Rakamları

2017 yılı Eylül ayı içerisinde sıfır ve ikinci el ipotekli konut satışı toplamda 40.534 olarak belirlendi. Yapılan diğer satışlar ise 90.764 olarak belirlendi ve toplamda 140.298 konut satış yapıldı. Verilen Bu rakamlar ocak ayından itibaren bakıldığında Eylül sonuna kadar toplamda 1.030,728 konut satıldığını ortaya çıkarttı.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılı Başı Altın Ne Olur? başlıklı makalemizde Altın ne olur? hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı