Genel

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar, Kimlere Verilir?

Yaşlılık maaşının 2020 yılında ne kadar olduğu konusu özellikle yaş sebebiyle çalışamayıp yaşlılık aylığına hak kazanmış veya yaşlılık maaşına başvurmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Yaşlılık maaşı genellikle muhtaçlık maaşı veya 65 yaş maaşı ile karıştırılıyor. Ancak muhtaçlık maaşı veya 65 yaş maaşının devlet tarafından gelirsizlik koşulu temel alınarak verilen bir yardım olduğunu diğer yandan yaşlılık maaşının ise uzun yıllar çalışıp prim ödemiş kişilere yaş sebebiyle sunulmuş bir hak olduğunu belirtmek gerekir.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşının en önemli özelliği bu maaşın kanunen belirlenen prim gün süresini doldurmuş ve kanunda belirtilen kadın ve erkekler için ayrı yaş sınırını aşmış kişilere talepleri üzere verilen bir erken emeklilik maaşı olmasıdır.

Dolayısıyla yaşlılık maaşı devlet tarafından yapılan bir dar gelirli yardımı değil emeklilik maaşı ödemesi olmasıdır. Bu maaşa başvuran kişilerin yaşlılık sebebi ile işgücünden düşme ve çalışamama durumu söz konusudur. Yaşlılık maaşının kaynağı ise yaşlılık sigortasıdır. Yaşlılık maaşı bir yardım değil bir tür emekli maaşı olduğu için de bu konunun muhatabı olan SGK tarafından ödenir.

Ayrıca malulen emekli maaşı bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Kimlere Verilir?

Yaşlılık maaşı almaya hak kazanan kişilerin hem sigortalılık prim gün sayısını hem de gerekli yaş şartını doldurmuş olması gerekir. Bu şartlardan birisini sağlayamazsa yaşlılık maaşı alamaz. Yaşlılık maaşı almak için 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan kişiler için belirlenen şartlar şu şekildedir:

 • En az 5000 prim gününü doldurmuş olması ve erkek için 55 kadın için 50 yaşını geçmiş olması,
 • En az 3600 gün veya 15 yıl sigortalı olması ve kadınlarda 50 erkeklerde 55 yaşında olması,
 • En az 5000 gün prim ödemiş ve erkeklerde 25 kadınlarda 20 yıl sigortalı çalışması şartı ile yaş sınırı olmaksızın yaşlılık maaşına başvurabilir.

Diğer yandan bu prim ödeme şartlarının hangi tarihte sağlandığı da önemlidir. 15 yıl veya 3600 gün prim ödeme şartını;

 • Mayıs 2002 yılına kadar tamamlamış erkekler 55 kadınlar 50 yaşında yaşlılık maaşına başvurabilir,
 • Mayıs 2005 yılına kadar tamamlamış erkekler 56 kadınlar 52 yaşında yaşlılık maaşına başvurabilir,
 • Mayıs 2008 yılına kadar tamamlamış erkekler 57 kadınlar 54 yaşında yaşlılık maaşına başvurabilir,
 • Mayıs 2011 yılına kadar tamamlamış erkekler 58 kadınlar 56 yaşında yaşlılık maaşına başvurabilir,
 • Mayıs 2015 yılına kadar tamamlamış erkekler 60 kadınlar 58 yaşında yaşlılık maaşına başvurabilir,

Eylül 1999 yılından sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlamış kişiler için ise erkeklerde 60 kadınlarda 58 yaşı doldurmuş olmak ve en az 4500 gün prim ödeyerek çalışmış olmak şartı aranır.

Yaşlılık Maaşına Başvurma Şekli Nedir?

Kişilerin yaşlılık maaşına başvurması için yapması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Yaşlılık aylığına başvurmak isteyen kişinin öncelikle gerekli yaş ve prim gün sayısını sağlaması gerekir. Bunun için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini doldurması gerekir.
 • Yaşlılık aylığına başvuracak kişinin çalıştığı işten istifa ederek yaşlılık aylığına başvurmak istediğini yazılı olarak beyan etmesi gerekir.
 • Kişinin en yakındaki SGK müdürlüğüne gidip başvuruda bulunması gerekir. Başvurular artık e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişiler başvurularını e-devlet üzerinden talip edebilir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Ödenir?

Yaşlılık maaşını almak için hak kazanan kişilerin ilk aylıkları kişinin başvuru sırasında talep etmiş olduğu banka hesabına veya PTT’ye yatırılabilir. Yaşlılık maaşı maaş olmaya hak kazanan kişiye verilen tahsis numarasının son hanesine göre her ayın 17 si ile 26 sı arasında bankaya ödenir. İsteyen kişiler SGK müdürlüğüne dilekçe vererek maaş aldığı bankayı değiştirebilir.

Bir önceki yazımız olan Öğretmen Maaşı Ne Kadar? Dereceye Göre Maaşlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı