Güncelİcra ve Yasal Takip

Yapı Kredi Bankası Alacakları Varlık Yönetime Sattı

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 143. maddesinde bankalar ve fon dâhil diğer malî kurumların alacakları ile diğer varlıklarının satın alınması, tahsili, yeniden yapılandırılması ve satılmasa ilişkin kanun ve BDDK’ nın ilgili yönetmeliği çerçevesinde bankalar belirli aralıklar ile bilanço düzeltme nedeniyle tasfiyesi gecikenler, tahsilatta sorunlu olanlar yada halen devam edenleri de dahil olmak üzere tüm alacak haklarını yukarıda zikredilen kanun çerçevesinde yasal dairede satarlar.

Yapı Kredi Bankası KAP’ta yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:”Bankamız Yönetim Kurulu’nun 26.02.2018 tarihli kararı ile Banka’nın tasfiye hesaplarında izlenen; 31.12.2017 tarihi itibarıyla donuk alacak tutar toplamı 503.404.158,70 TL tahsili gecikmiş alacağın, toplam 26.455.000,00 TL bedelle Hayat Varlık Yönetim A.Ş. ve İstanbul Varlık Yönetim A.Ş.’ye satılmasına karar verilmiştir.

Yapı Kredi Bankasında ki Borcum Devredildi Ne Yapmalıyım?

Sizinde bankaya borcunuz var ise daha doğrusu yasal takibe düşmüş icra dosyası açılmış bir dosyanız varsa bu bireysel kredi olabilir yada kredi kartı fark etmeden sizden alacak hakkını üçüncü kişilere yani bu kurumlara devredebilir. Ancak kimin borcu tasfiye edildi kimin borcu bankada kaldı bunu bilmek için öncelikle beklemeniz gerekecek muhtemel devir işlemi tamamlandıktan sonra ilgili firma size dönüt sağlayacaktır dönüt olmaz ise ki bu süre 2-5 hafta sürecektir. Bu süre sonunda bankanızın takip birimi veya hukuk bürosuna arayarak bankaya olan borcun devredilip edilmediğini öğrenin.

Göz atabilirsiniz: Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Banka borcunuz ister devredilsin ister bankada kalsın devam eden bir icra kesintisi varsa devam eder yine ev araba arsa gibi taşınmazlara icra konulmuş ise yine onlarda devam eder Varlık Yönetimi icrada bulunan tüm dosya vekalet haklarını da almaktadır yani devredilen borcunuz var ise artık muhatabınız banka avukatları değil doğrudan varlık yönetimi olacaktır. Bunun eksilerinden çok aslında artıları vardır borcunuzdan ciddi şekilde indirim alabilirsiniz makul ve iyi niyetli ödeme talepleri her zaman olumlu karşılanır hali hazırda bankadan böyle bir indirim vade almak hiç kolay olmaz o yüzden yapıcı olursanız kayda değer indirim söz konusu olacaktır. Konu hakkına daha önce ayrıntılı şekilde kaleme alınan Varlık Yönetim Borçları taksitlendirme makalemize mümkünse göz atınız.

Bir önceki yazımız olan Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme başlıklı makalemizde Borç Yapılandırma, Borçlarda Zaman Aşımı ve İcra Borcu Taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı