Genel

2020 Veteriner Maaşı Ne Kadar? (Devlette ve Özelde)

Veteriner hekim maaşları, devlet ve özel sektörde verilen maaşlar olarak farklılık göstermektedir. Devlet kurumlarında verilen veteriner maaşı ile özel sektörde verilen veteriner maaşları aynı değildir. Devlet kurumlarında veteriner hekim olabilmek için, bu alanda lisans ya da yüksek lisans öğreniminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Gerekli koşulların sağlanması halinde, devlet kurumlarında veteriner hekim olunabilmektedir. Devlet ve özel sektör baz alınarak, veteriner hekimlerin aldığı en düşük maaşla en yüksek maaş 3 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir. Veteriner hekimler devlet kurumlarında daha yüksek maaşla görevlerine başlama şansına sahip olurlar.

Devlet Kurumlarında Veteriner Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumlarında veteriner maaşı, hekimlerin çalıştığı bölge ve şehre göre artış gösterir. Görev yerlerine göre verilen maaş miktarları şöyledir;

 • Bölge veteriner hekim maaşı: 5 bin 900 TL
 • Bölge veteriner hekim maaşı: 6 bin TL
 • Bölge veteriner hekim maaşı: 6 bin 125 TL
 • Bölge veteriner hekim maaşı: 6 bin 300 TL
 • Bölge veteriner hekim maaşı: 6 bin 450 TL
 • Bölge veteriner hekim maaşı 6 bin 600 TL
 • Bölge veteriner hekim maaşı: 6 bin 759 TL

Güncel olarak devlet kurumlarında çalışan veteriner hekimlerin, çalıştıkları bölgenin koşullarına göre aldıkları maaş aralığı bu şekilde karşınıza çıkmaktadır.

Özel Sektörde Veteriner Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde veteriner hekim maaşı, çalışılan kuruma göre devletten daha yüksek ya da devlette alınan maaştan daha düşük olabilmektedir. Devlet kurumlarında en düşük maaş birinci bölgede verilir ve bu maaş 5 bin 900 TL’dir. Özel sektörde alınabilecek en düşük maaş 3 bin TL ile başlar. Fakat bu maaş 10 bin TL’ye kadar da yükseliş göstermektedir. Özel sektörde alınacak olan maaşın miktarında rol oynayan faktör, çalışılan kurumun durumuna, iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu anlamda iyi bir kurumda çalışıldığında ve yoğun bir çalışma temposuna sahip olunduğunda,  alınan veteriner maaşı da artacaktır.

Özel sektörle birlikte serbest çalışan ve kendi kliniğini işleten veteriner hekimler de vardır. Bir veterinerin kendi kliniğini işletmesiyle birlikte sağladığı kazanç 6 bin TL – 8 bin TL aralığında değişmektedir.

2020 vasi maaşı ne kadar, nasıl olunur? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Veterinerlerin Mesleki Görevleri Nelerdir?

Veteriner hekimlerin görevleri, hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak, hayvanlar için gerekli aşıları yapmaktır. Veteriner hekimlerin görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hayvanların türlü hastalıklardan ve enfeksiyondan korunmaları için gerekli aşıların yapılması
 • Hayvanların yaşadığı sağlık sorunlarını anlamak için muayene ve tedavi yapılması
 • Hayvanlar için cerrahi müdahale yapılması gerektiğinde, gerekli müdahale ve tedavi yöntemlerinin uygulanması
 • Salgın hastalığa sahip olan hayvanlar için gerekli karantina işlemlerinin yapılması.

Veteriner hekimlerin başlıca görevleri bu şekildedir. Veteriner hekimler tüm hayvanlara bakma sorumluluğundadır. Sadece kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar değil, diğer birçok hayvanın tedavisi yine veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır.

Devlette Çalışan Veteriner Hekimlerin Çalışma Saatleri

Devlet kurumlarında çalışan veterinerlerin çalışma saatleri, standart memur saatleri aralığındadır. Yani devlet kurumlarında işe başlama saati 8.00, iş bitiriş saati de 17.00’dir. Özel sektörde olduğu gibi, devlet kurumlarında çalışan veterinerlerin de bu saat dilimi dışında çalışmasını gerektiren durumlar olabilmektedir. Böyle bir durumda veteriner hekimlere ekstra ödeme yapılmaktadır. Bahsi geçen veteriner maaşı oranları, ek ücretlerin dahil olmadan belirlendiği maaş aralıklarıdır. Veterinerlerin çok ciddi bir sorun ortaya çıkmadığı sürece, devlet kurumlarında mesaiye kalmaları gerekmesi nadiren görülür. Devlet kurumlarında veterinerlerin klinikten çıkmalarını gerektirecek bir durum söz konusu olmaz.

Bir önceki yazımız olan 2020 Vasi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı