Genel

2020 Vasi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Vasilik yapanların 2020 yılında alacağı para kanunen vasiye maaş bağlanmasını gerektiren durumların oluşması halinde verilir. Vasi maaşı vasinin vesayetini üstendiği kişiye bakımı veya o kişinin idare edemediği mal varlığını idare etmesi sebebiyle ödenen bir maaştır.

Vasi Nasıl Olunur?

Bir kişinin vasi olabilmesi için en birinci şart kanunen mahkeme tarafından o kişinin 18 yaşından küçük bir kişinin veya zihinsel veya bedeni olarak yaşamını sürdüremeyecek olan bir kişinin bakımını üstenmek üzere vasi tayin edilmesidir. Bunun için mahkeme devlet tarafından veya kişiler tarafından açılan bir vesayet davası sonucunda karar alır.

Vesayet davası sonucunda vasi tayin edilen kişi vesayetini aldığı kişinin tüm mal varlığında temsil hakkına sahip olmakta beraber bu mal varlıklarını vesayetindeki kişiden bağımsız olarak satamaz veya üzerine geçiremez.

Ayrıca 2020 uzman çavuş bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Vasilere Nasıl Maaş Bağlanır?

Bir kişinin vasi maaşı alabilmesi için vesayet davası sonucunda kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiye yaptığı harcama ve masrafları belgelemesi gerekir. Buna göre bir kişinin vasi maaş alması şartları şu şekildedir:

  • Bir kişi vasiliği üstendiği kişiye bakacak geliri yoksa ve bunu belgelemiş ise kendisine mahkeme tarafından uygun görülen vasi maaşını alabilir.
  • Vasi üstlendiği vasilik işlerinden kaynaklanan muhasebe masrafları, yol masrafları ve vesayetini aldığı kişinin işlerini bizzat yürütmekten kaynaklanan emeği karşılığı bir vasilik maaşı isteyebilir.

Burada mahkeme tarafından karar verilecek vasi maaşı mahkemenin taktirindedir. Örneğin vasi olan kişi bu görevi sebebiyle çok büyük bir serveti ve işletmeleri yönetmek durumunda kalmış ise bu durumda yaptığı işe ve üstlendiği sorumluluğa uygun olarak çok yüksek vasilik maaşları da alabilir. Buna göre vasilik maaşını belirleyen bazı işler şu şekildedir:

  • Vesayet altında olan kişinin malvarlığı ile ilgili defter tutma, muhasebe hesaplarını yapma ve vergi ödemeleri ile ilgili işler,
  • Vesayet altında olan kişinin değerli eşya ve parasını saklamak ve korumak ile ilgili işler,
  • Vesayet altında olan kişinin mahkemenin kararı olması halinde bazı borçlarını ödemek üzere taşınır ve taşınmaz mallarını satmak ile ilgili işler,
  • Vesayet altında olan kişinin yatırımlarını yönetme ve güvensiz bazı yatırımları güvenli yatımlara dönüştürme ile ilgili işler,
  • Vesayet altında olan kişinin ticari işletmelerinin idare edilmesi sebebiyle ortaya çıkacak işler.

Diğer yandan ailesini kaybetmiş 18 yaşından küçük bir kişinin malvarlığının yönetiminin aileden bir vasiye verilmesi durumu uygulamada çok yaygın görülmez. Bazı durumlarda vasinin yapması gereken işler için yeterli donanımı ve yeterliliği yoksa bu durumda mahkeme vasi yerine kayyum da atayabilir. Vesayet altındaki 18 yaşından küçük kişi 18 yaşını doldurduğunda ise üzerindeki vesayet otomatik olarak kalkar ve kendisine miras kalan tüm mal varlığı üzerinde tek söz sahibi durumuna gelir.

Vasi Maaşına Nasıl Başvurulur?

Bir kişinin vasi maaşına başvurması için yapması gereken mahkemeye vesayet davası ile birlikte vasi maaşı talebinde bulunmaktır. Vasi maaşı talebi vesayet davası açılıp karar bağlandıktan sonra ayrıca da yapılabilir. Diğer yandan vasi maaşı bağlandıktan sonra şayet vasi olan kişi aldığı vasi maaşının yetersiz olduğunu düşünürse bu durumda mahkemeye tekrar dava açarak vasi maaşının arttırılmasını talep edebilir.

Vasiler Ne Kadar Maaş Alır?

Bir kişinin alabileceği vasi maaşının alt sınırı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilen öksüz ve yetim aylığıdır. Öksüz yetim aylığı kapsamında alınabilecek vasi maaşı iki aylık 100 TL tutarındadır.

Diğer yandan vasilik maaşı için bir üst sınır yoktur. Vasilik maaşı ile ilgili üst sınırın belirleyicisi vasinin üstendiği görev ve sorumluluklara göre maaşı tespit edecek ve karar verecek olan mahkemedir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar, Ek Ücretler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı