İcra ve Yasal Takip

Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme

Varlık Yönetim Şirketleri, Bankaların tahsilinde zorlandığı ve yıl sonu bilançoları ve rizikolarını düzeltmek için ihale usulü ve iskonto sağlanmak suretiyle  5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 143. maddesinde bankalar ve fon dâhil diğer malî kurumların alacakları  ile diğer varlıklarının satın alınması, tahsili, yeniden yapılandırılması ve satılmasa ilişkin kanun ve BDDK’ nın ilgili yönetmeliği ile bankaların alacaklarını satın alan kurumlardır.

Varlık Yönetimine Borç Devri Neden Yapılır?

Bankalar verdikleri kredileri tahsil etmeleri gerekir  bir bankanın verdiği kredi oranı yine takibe düşen kredi oranları mevduat durumu gibi kriterler bankaların sağlıklı işleyip işlememe konusunda karne notlarını oluşturur bir nevi BDDK tarafından bankaların da kredi notu tutulur. Bir bankanın takipte olan kredileri mevduat oranına ve verilmiş olan kredi sayısında oran artarsa banka takibe incelmeye hatta el kaoymana kadar giden bir sürece girer örneğin bir banka sermayesinin %70 ini kredi verse ve bu kredilerin %50 den fazlasının takibe düşmesi yanı tahsilat sorunu yaşasa bu banka devlet tarafından incelemeye alınır. (Oranlar Temsilidir)

Göz atabilirsiniz: Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir?

Varlık Yönetimi Neden Banka Borcunu Satın Alır?

Varlık yönetimleri bir nev’i tasfiye görevi görürler Bankalar alacağından ciddi indirim yapması veya yasal takipte olan alacağınından ana parası altında bir tahsilat yapması yasal olarak mümkün değildir tahsilat söz konusu değil ancak 2006 yılında çıkarılan kanun ile bu konuda bankaların önü açılmış ve Varlık Yönetim şirketleri kurulmuştur. Bankalarda bilançoları etkileyen tahsili mümkün olmayan veya uzayan alacaklarını oldukça düşük bedeller ile bu firmalara devrederler.

Örneğin Aralık 2017 için de İş Bankası, takipteki krediler portföyünün 362,8 milyon TL’lik kısmını oluşturan alacaklarını 25,75 milyon liraya sattı neredeyse %10 bedel ile. Diğer tüm bankalar da benzer oranlar ile alacaklarını satarlar. Artık borçlunun banka ile hiç bir bağı kalmaz ve muhatap ilgili firma olur bununla birlikte mevcut borçtan daha makul tutarlarda kapatabilir yeniden bir taksitlendirme olanağı da ortaya çıkmaktadır.

Varlık Yönetimine Borcum Var Taksitlendirme Olur mu?

Burada tüketici lehine de bir gelişme söz konusu olmaktadır Eğer sizinde bir krediniz var sa ve bir varlık şirketi tarafından satın alınmış ise mutlaka ilk etapta size ulaşacaklardır. Burada borçlu kişi öncelikle peşin ödeme yollarını denemeli ve firmadan makul bir indirim istemeli mevut borcun %40-60 arasına kadar bir indirim söz konusu olabilir.

Yine borçlu sıkı bir pazarlık ile peşin ödeme yolunu zorladı yada imkanı yok ise sağlıklı bir ikrar ile yani borcunu ödeme idaresini yansıtabilirse firmaya 24 aya kadar bir taksitlendirme olanağı alabilir hatta hiç faiz eklenmeden dahi bu imkanı yakalaması mümkün. Tabi verdiğimiz oranlar temsili taha iyi bit teklif dahi alabilirsiniz ama öncelikle ödeme iradeniz netleştirmeniz gerekir.

Kredi Borcu Ne Zaman Varlık Şirketine Geçer

Öncelikle bunun bir koşulu ve süreyi yoktur, Fakat bankalar kredi alacaklarını ihale usulü satışa çıkartırlar ve en iyi öneriyi veren firma bu borcu satın almış olur ve gerçekte bir nevi factoring şirketi gibi değerlendirilebilir. Her kredi borcu illa şirkete devredilir diye bir şart yoktur bankalar senelik bilanço ve değerlendirmelerden ardından senelik olarak gerekirse borç tasfiyesine giderler ve genellikle ufak bankalarda daha fazla yapılır. Mesela İş Bankası bu sistemi kullanmamıştır Fakat HSBC bütün alacaklarını firmalara devretmiş başka bir deyişle satmıştır. Yine Akbank ta bu sistemi kullanmıştır. 2017 Ocaktan buyana Ziraat Bankası Halkbank ve Vakıfbank ta bu yolla alacaklarını satabilecektir.

İlginizi çekebilir: Kredinin Ödenmemesi Durumunda İcralık Olma Süreci

Varlık Yönetiminde Bulunan Borcu İcraya Verebilirler mi?

Evet diye cevapladıktan sonra ayrıntısına gelelim. Banka borcu devredilmesi ile aynı banka kadar alacağın tahsiline yetkilidir. Yani size icra gönderebilir ev araba gibi mallarına icra ve akabinde haciz işlemi uygulayabilir varsa maaşınıza 1/4 oranında kesinti yapılmasını sağlayabilir. Zaten bir avukat ordusu vardır ve tek işleri ve alacakları tahsile yönelik caba sarf etmek.

Bazı borçlular bişey yok alamazlar amaann derler evet  bir şeyiniz yok iken almazlar Hatta İcrada görünene dosyanız dahi kapanmış görünebilir ama bir mal edindiğiniz de bir işe girdiğinizde anında o icra dosyası aktif olur ve o zaman çokta merhametli olmamaktadırlar. Yine yaşanmış durumlar vardır alacaklı vefat ediyor ve varislere karşı hiçte merhametli olmamaktadırlar.

Bu konuda tavsiyemiz bir şekilde uzlaşmak veya imkan bulunduğu anda bir çözüm yolu aramak mantıklı olandır belki 1-2 sene ödeme gücünüz olmaz ama imkan bulununca ödenmesi en sağlıklısı inanın aradığınızda ödeme iradesi iletirseniz borçtan kurtulmak için iyi teklifler alabilir siniz hani borç sizin sonuçta öyle böyle peşinizi bırakmayacaktır.

Birde Varlık Yönetimine düşen borçlarda zaman aşımı olayı var evet bu borçta zaman aşımına düşer ama 20 yıl beklemek lazım ve süre sonunda alacaklının dosyayı yenileme işlemini unutması gerekir ama pekte mümkün değil zaten zaman aşımı süreleri yazımıza göz atınız.

Özetle banka nasılsa bu firmalarda aynı durumdadır ama bankadan çok düşük bedel ile sizin borcunuzu satın aldığı için borçluya büyüm imkanlar sunmaktadır makul ve kabul edilebilir şeklini sonuna kadar zorlayın hatta onların sizi aramasını bekleyin zamana bırakın ve acziyet gösterin ödemek istediğinizi imkanınızın kısıtlı olduğu ama ödemek istediğinizi makul bir teklif ödeme planı sunulursa ödeyebileceğinizi beyan edin. En azından sonuna kadar zorlayın. Mesela aylık su kadar ödeyebilirim gibi aylık ödemenizi dahi belirleme olanağınız vardır.

Son olarak zaten banka tarafından ev araba arsa gibi mallara konulan satılamaz şerhleri ise banka alacağını sattığından banka hukuk bürosunda icra dosyalarının devrini aynı firma hukuk departmanına devreder ve dolayısıyla mevcut şerhler aynen devam eder. Aklınıza takılan olursa yorum olarak iletin cevaplamaya çalışalım esen kalın…

Son güncelleme : 14.08.2018

Bir önceki yazımız olan Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi başlıklı makalemizde Borçlarda Zaman Aşımı, Çeklerde Zaman Aşımı ve Ölen Kişi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı