Piyasalar-Yatırım

Vadeli Hesap Mı? Kripto Para Mı Tercih Edilmeli?

Birikimlerini değerlendirmek isteyen özellikle küçük ölçekli yatırımcılar paralarını teknolojik dünyanın yeni yatırım aracı olan kripto paralar ile değerlendirmeye artık daha sıcak bakıyorlar. Vadeli hesaplarda kazanç garantisi ile sunulan yatırımlarda ay sonunda yada vade sonunda ne kadar kazanç elde edileceği kesin bir şekilde biliniyor. Ancak kripto para yatırımları kesin bir kazanç garantisi sunmadığı gibi tüm yatırımın kaybolması gibi bir riski de bünyesinde barındırıyor.

Vadeli Hesap ve Kripto Para Karşılaştırması

Her iki seçenek de kendi kuralları içerisinde bir takım farklı avantajları barındırıyor. Özellikle kısa yada uzun vadenin hangisinin tercih edildiği bu iki yatırım yönteminin birbirinden daha kolay ayrılmasını sağlıyor. Özellikle kısa süre içerisinde kazanç elde edilmesi planlanıyorsa kripto para dünyasına yatırım yapmak kesinlikle vadeli hesaplardan daha büyük kazançlar vadediyor. Örneğin;

  • 100.000 TL ile vadeli hesap açılışında hoşgeldin faizi oranlarına rağmen ay sonunda elde edilecek kazanç ortalama 1.100 TL’dir.
  • Yine aynı rakam ile Bitcoin yatırımı yapıldığında 30 Aralık 2017 ile 15 Ocak 2018 tarihleri arasında daha 1 ay dolmadan 20 bin TL kar elde edilmesini sağlıyor.

Ancak Bitcoin’in 15 Ocak 2018 tarihinden sonraki günlerine bakıldığında ise zarar ettirdiğini görebiliyorsunuz. Tam olarak bu noktada sabrederek yatırımlarını geri çekmeyenlerin kısa bir süre sonra yeniden kar ettikleri konuma ulaştığı görülüyor.

Yukarıda belirtilen duruma bakıldığında her iki yatırım yöntemi de verdiği avantajların farklı konularda olduğu görülüyor. Özellikle elde edilecek kar açısından kripto para daha avantajlı iken kaybetmeme garantisi verdiği için vadeli hesaplar daha avantajlı konuma gelebiliyor. Özellikle 100.000 TL gibi gündelik hayatı etkileyecek miktarda yapılacak yatırımlar kripto para piyasası için tavsiye edilmiyor. Ancak risk alabilen kişiler büyük kazançlar elde ettiği de görülen olaylar arasındadır.

Göz atabilirsiniz: Kripto Para Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hiçbir şekilde risk almayı sevmeyen kişiler vadeli hesapları tercih etmeleri ve banka güvencesine sığınmaları daha doğru olacaktır. Özellikle bankaların resmi bir sıfatı olduğunda olası bir problem karşısında hesap sorulacak kurum yada kişiler mevcut iken kripto para piyasası herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayarak 1 gün içerisinde çökebilecek bir altyapıya sahiptir. Durum böyle olunca karşımıza 2 seçenek çıkıyor bunlardan ilki kısa vadeli mi uzun vadeli mi kazanç düşünülüyor iken ikincisi de risk almaya hazır mısınız yoksa değil misiniz olarak belirleniyor.

Bir önceki yazımız olan Şakasına Üretilen Dogecoin Piyasası Yükselişte başlıklı makalemizde Dogecoin ve Kripto Para hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı