Piyasalar-Yatırım

Vadeli Hesaba En İyi Faiz Veren Bankalar

Vadeli mevduat hesabı yani, paranızı yatırdığınızda yada beklettiğinizde yerinde saymayan. Beklediği süreye göre günlük, aylık veya dönemsel olarak bankanın belirlemiş olduğu oranlarda faiz getirisi olan hesap türüdür. Eskiden insanlar paralarını biriktirdiklerinde enflasyondan etkilenmemesi bir nevi değer kaybetmemesi için döviz ve altın olarak birikim yapıyorlardı. Bankacılığın gelişmesiyle birlikte müşteri portföyünü artırmaya yönelik hizmetler sunan bankalar son dönemlerde vadeli mevduat alanında çeşitli yenilik ve avantajlı seçenekleri birer birer sunmaya başladı. Vadeli hesaplarda artık günlük daha doğrusu geceden geceye bile faiz işletimi yapılıyor. Birikim yapmayı düşünenlerin merak ettiği en önemli soru ise; ”Hangi banka vadeli mevduat hesabına en yüksek faizi veriyor?” sorusunun cevabını sunmadan önce birikim miktarınıza, birikiminizi faizde bekleteceğiniz süreye ve birikim cinsine göre cevabın değiştiğini söylemek yerinde olur. Bazı bankalar altın hesabına yüksek faiz sunarken bazı bankalar döviz hesabına daha yüksek faiz sunabiliyor.

Bankaların En İyi Faiz Oranı Sunduğu TL Cinsinden Vadeli Hesapları

  • ABank e-vadeli mevduat hesabı %10,85
  • Anadolu Bank e-vadeli mevduat hesabı %11,00
  • Burgan Bank e-vadeli mevduat hesabı %10,75
  • Denizbank e-vadeli mevduat hesabı %11,00
  • Finansbank enpara.com e-vadeli mevduat hesabı %11,50
  • HSBC e-vadeli mevduat hesabı %10,00
  • ING Bank e-vadeli mevduat hesabı %10,00
  • Odeabank e-vadeli mevduat hesabı %11,25
  • Şekerbank e-vadeli mevduat hesabı %10,75
  • Yapı Kredi Bankası e-vadeli mevduat hesabı %10,80

Hesap Açmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Birçok bankanın sunmuş olduğu Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı faiz oranları bu şekilde, fakat unutulmaması gereken bir diğer özellik ise vergi kesintileri olacak. Bankaların verdikleri oranları başlı başına bir ölçüt kabul ederek kesinlikle birikim yapmayınız. Bankalar oranlarını belirlerken en yüksek faiz adı altında reklamlarını yapabilirler ama tek ölçünüz bu olmamalıdır. Vadeli mevduat hesaplarından, vade sonundaki faiz getirisine göre stopaj vergisi kesilir.

esilecek stopaj vergisini bankalar faiz ücretini yansıtırken belirtmek zorundadır. Stopajı belirttikten sonra kesilen vergi bankalar tarafından devlete ödenir böylelikle müşterilerin tekrar bir işlem yaparak vergi ödemeleriyle uğraşmalarına gerek kalmaz. İzlenecek yol haritası ise banka faiz oranlarına bakıldıktan sonra sadece bir banka üzerinde kalmayıp 3 veya 4 banka belirlenerek araştırma esasına göre yapılmalıdır. Yukarıdaki sıralanmış bankalardan faiz oranı yüksek olduğu halde vade sonunda net faiz getirisine baktığımızda, kendisinden daha az faiz oranı veren bankadan bile az getirisi olduğunu söylemek her şeyi özetlemeye yetecek diye düşünüyorum.

İlginizi çekebilir: TEB Marifetli Hesap

Bankaların internet siteleri üzerinden vade ve birikim miktarına göre vade sonundaki net faiz getirisini hesaplayarak seçim yapmanız şuan en doğru yol olacaktır. Eğer yatırım miktarınız yüksek olacaksa (en az 500 Bin TL) banka şubelerine giderek müşteri temsilcilerinden özel faiz oranı talep edebilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı