Piyasalar-Yatırım

Vadeli Bitcoin İşlemleri Başlıyor

ABD’de vadeli işlemlerde Bitcoin işlem görülmesine izin verilmesinin ardından aynı gün içerisinde Bitcoin 10 bin doların üzerine çıkmıştı. Yasal olarak resmi işlemlerin yapılabilmesi için verilecek karar 10 Aralık Pazar akşamı resmen hayata geçmiş olacak.

Bitcoin ABD’de Yasal Çerçeveye Giriyor

Chicago Board Options Exchange yani CBOE  tarafından Kripto para birimi olan Bitcoin resmen işlemleri başlayacak. Yapılacak işlemlerde fiyatsız emir alamayacağı gibi nakit uzlaşmalı sistem üzerinde işlemler yürüyecek. Yapılacak işlemlerde %20 ve üzeri hareketlenmeler de işlemleri 2 dakika ara verileceği ve açıklandı.

CME Group’da ABD türev regülatörü tarafından Bitcoin olaya verilen diğer bir kurum olarak belirlendi. Bu kurum 18 Aralık’ta Bitcoin ile işlem yapmaya hazırlandığı için yapılacak işlemler bir önceki gün uzlaşma fiyatına göre %7, %13 ve %20 olmak üzere toplam üç aşamalı olarak devre kesici sistemi uygulanacağı açıklandı. Verilen bu sistemde ilk iki aşamada 2 dakikalık ara verilirken üçüncü yani %20’lik bir değişim olması durumunda ise işlemi yapılmasına izin verilmeyecek.

Bitcoin güvenli bir yatırım mı? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Büyük Değişimlere Göre ABD Bitcoin Piyasası

1 Aralık’ta resmen açıklanan 2 kuruma vadesiz işlem izni verildiğini duyulması üzerine Bitcoin’de fiyatında sert dalgalanmalar yaşanmıştı. kararın alındığı gün 9 ila 10.000 dolar seviyesinde olan Bitcoin 10 gün içerisinde 19.000 dolara çıkarak rekor kırdı. Yaşanan büyük dalgalanmalar yatırım uzmanları tarafından yatırımcılara büyük oranda dikkat edilmesi gereken husus olarak gösterildi. Özellikle 8 Aralık Cuma günü 16.000 dolardan 19.000 dolara çıkan Bitcoin aynı gün içerisinde 15.000 dolar seviyesine geriledi. Bu duruma karşı uzmanlar kripto paralardaki sert düşüşlere karşı yatırımcıların kaybedeceği büyük miktarlardaki paralar ile yatırım yapmamalarını tavsiye ettiler.

Göz atabilirsiniz: Bitcoin Neden Düşüyor?

Bugüne kadar yaşanan Bitcoin kırılmalarının ikinci bir kez art arda yaşanması durumunda özellikle satış çılgınlığını tetikleyici işin bitik oyun piyasasını büyük oranda etkileyebileceğini öngörülüyor. Yaşanacak olan uzun vadeli kırılmalarda yatırımcıların sabırlı olması gerektiğini belirten Finans uzmanları eğer sakin kalınırsa yatırımlarının tekrar değerleneceği söylendi. Ancak kırılmaları görüldüğü andan itibaren satışların başlaması durumunda Bitcoin piyasasındaki düşüşlerin büyük oranda ineceği ve bu durumdan kaynaklı Bitcoin güveninin  kırılacak olması tamamen Kripto paraların ortadan kalkmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan TÜİK Verilerine Göre En Karlı Yatırım Altın başlıklı makalemizde BİST 100 ve TÜİK hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı