Genel

Üçüncü Havaalanına 3500 Kişi İstihdam Edilecek

İstanbul’a yeni yapılacak olan 3. Havalimanı için İGA Güvenlik Hizmetleri A.Ş tarafından 3.500 güvenlik görevlisi istihdam edilecek. Başvurular Şubat ayı itibariyle başladı ve işe alım şartları da yayımlandı. Tüm aşamalardan geçen adaylar Temmuz ayında işbaşı yapacaklar.

Havaalanı Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

Yazılı olarak yapılan açıklamada halihazırda firma bünyesinde 31.000 üzerinde çalışanı olduğu ve 1 Şubat itibariyle kadın ve erkek toplam 3.500 güvenlik görevlisi de istihdam edilecek. Kara ve hava alanlarında görev yapacak olan güvenlik görevlileri için başvuru şartları ise şu şekildedir;

  • 5188 sayılı yasada belirtilen güvenlik kimlik kartına sahip olmak
  • 35 yaşından gün almamış olmak
  • Vardiyalı çalışma şartlarını kabul etmek
  • Erkek adaylar için askerlik hizmeti tamamlanmış olması ve diksiyonu düzgün olmaları

Bu şartları sağlayan kişilerin uygun görülmeleri halinde sözlü mülakata çağırılacaklar. Aşamaların hepsini geçen kişiler Nisan’dan itibaren İstanbul Mecidiyeköy’deki Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Merkezi içerisinde Sivil Havacılık Güvenliği konulu temel eğitime tabi tutulacaklar. Eğitimi de başarıyla tamamlayan adaylar Temmuz ayında iş başı yapacaklar. Çalışacak olan güvenlik görevlileri isterlerse en fazla 4 kişilik lojman ve sosyal alanlardan ücretsiz olarak faydalanabilecekler. Bu sayede ilana sadece İstanbul’da yaşayan kişiler değil tüm Türkiye üzerinden başvuru yapılabilmesi sağlanacak. Masraflarını düşürmek için maximum 4 kişilik lojmanlarda kalanlar ise istedikleri zaman kendi evlerine çıkabilecekler.

Havaalanı İşletmesi 25 Yıllığına İGA Şirketinin

Üçüncü havalimanı yapımı ve işletmesi dahil olmak üzere 25 yıllığına işletmeyi üstlenen İGA özel güvenlikler için şirketi kendi bünyesinde kurarak güvenlik personeli kitlesi oluşturacak. 3.500 güvenlik görevlisinin bulunacağı üçüncü havalimanı en çok güvenlik görevlisine sahip olan havalimanı olarak belirlenecek.

1 Şubat’tan itibaren başvuruların başladığı istihdam ilanı için kadın ve erkek olmak üzere alınan personeller Temmuz ayında iş başı yapacaklar. Bu bağlamda üçüncü havalimanının inşaatının da bu tarihten önce bitmesi bekleniyor. İlk aşamada sadece belirli bir bölümünün açılacak olması yeni havalimanının tam kapasitesinin kullanılmayacağını gösteriyor. Daha sonrasında açılacak olan alan için yeni personellerin alınıp alınmayacağı hakkında herhangi bir bilgi yayımlanmadı.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı