Ekonomi

Tuvalet Kağıdına Zam Geldi 60 Tl Oldu

Tuvalet Kağıdına Zam Geldi 60 Tl Oldu

Ülkede döviz kurundan dolayı etki gören veya döviz kuru bahane edilerek maliyeti arttırılan ürünlerin satışı ile karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz. Zamdan son nasibini alan ise tuvalet kağıdı oldu. İthal edilen tuvalet kağıdının maliyeti 60 TL oldu. Bu zam haberinden ardından çoğu yurttaş sosyal basın üstünden çok büyük tepkiler yarattı. Tuvalet kağıdının 60 TL‘ye satılıyor olması sinirlilik yaratan ifadeler oluşturmaya sürüyor.

Tuvalet kağıdı kaç tl oldu. 60 TL olduktan sonra seçenekler aranmaya başladı. Daha ekonomik ücretler ile tuvaletlerdeki kağıt parçaları temin edilmeye çalışılıyor. 60 TL olan ürünlerden ise uzak duranların sayısı gittikçe artıyor. Sosyal basın kullanıcı ise güldüren ve düşündüren şeklinde ele alıyor. Uzun ve geniş yapraklı ağaçların hangileri olduğunu sorarak konuya ilgi çeken bir paylaşım profillerde epey yer buldu.

tuvalet kağıdına zam geldi
tuvalet kağıdı 60 tl oldu

Türkiye Neden Kağıt Sektöründe Kriz Yaşıyor

Uzmanlara göre dünya piyasalarında kağıda olan talebin yükselmesi bu krizi tetikleyen etkenlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra Çin’in kağıt ihracatçısı pozisyonundan kağıt ithalatçısı mevkisine geçmesi nedeniyle kağıt ücretleri bu sene Yuen değil Dolar cinsinden belirlenmeye başlandı. Türkiye’de nihai bir yılda Lira’nın Dolar karşısında yüzde 40’ları aşan kıymet kaybı yaşaması kağıt giderlerindeki yükselişin büyümesine yol açtı.

Kağıt fiyatları yüzde yüze yakın zamlandı

Türkiye Basın mensupları Sendikası ise yaşanan krizi şu şekilde özetliyor: “Yılbaşında kitap kağıdı olarak kullandığımız ikinci hamur kağıdın tonu 750 Euro idi. Kur sebebinden yaşanan artışla birlikte bütün girdiler yüzde 100’e yakın pahalandı.
Bu arada kitap basmak için boya ve kalıplar ithal ediliyor. Bunun yanı sıra Türkiye yayıncılığının yüzde 30’u ülke dışından tercüme yapıtların yayınlanmasıyla devam ediyor. Ortalama bir yabancı kitaba Dolar 3.5 TL iken verilen telif fiyatı bu gün 6 bin lirayı geçti. Çeviri kitaplarda gider yüzde 100 arttı, Türkçe kitaplarda ise bu miktar yüzde 60. Yüzde 20-40 arası zamlar inşa etmek mecburiyetindeyiz.”Türkiye’de imal edilen kitaplar için yüzde 18 vergi ödeniyor.

Ancak kitap satışında bu vergi yüzde 8. Bu fark yayıncının sermayesine devasa bir yük getiriyor. Türkiye Matbaacılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz, sektörde yaşanan meseleyle alakalı tertip ettiği medya toplantısında, kağıt tedarik etmede ciddi sıkıntılar yaşandığını, çoğu bölgede kağıt ve kartonların yüzde 90’ına yakının ülke dışından ithal edildiğini dile getiriyor. Gürbüz Türkiye’nin kağıtta dışa bağımlı olmasını SEKA fabrikasının kapatılmasına bağlıyor ve ekliyor “Yeni fabrikalar kurulmalı.

Türkiye Kağıt Geri Dönüşümü Yapamıyor

Türkiye’nin gereksinimi olan senelik 1. hamur kağıt tahminen 650 bin ton seviyesinde fakat bu rakamın 250 bin tonu ülkede üretilebiliyor. Türkiye’nin gereksinimi bulunduğu 400 bin ton kağıt ise ithal ediliyor. Türkiye’nin senelik genel kağıt ihtiyacıysa 5 milyonun tonun üzerinde. Yurt dışına her yıl kağıt ithalatı için ortalama 3 milyar Dolar harcanıyor. Kağıt fiyatlarındaki krizin bir farklı sebebi de Türkiye’de sarf edilen kağıdın yalnızca yüzde 30’unun geri dönüştürülebilmesi.
Uzmanlar daha çok kağıt geri dönüştürülürse fiyatların düşeceğini, cari açığın ve işsizliğin biraz da olsa azalacağını vurguluyor. Sektörde misyonlu çoğu yönetici karton ve kağıt ithalatında gümrük vergisi alınmamasının, geçici bir müddet kağıt ve kartondan KDV’nin kaldırılmasının krizi çözmeye yardımcı olacağını belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Son Dakika Dolar Rekor Kırdı 7 Tl Oldu başlıklı makalemizde dolar 7 tl yi geçti, dolar kaç para ve dolar kuru hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı