Genel

TUSAŞ Personel Alımı Başvurusu

TUSAŞ eleman alımı başvuruları firma tarafından, her yıl belirlenen iş planlamaları doğrultusunda yayınlanmaktadır. Bununla birlikte, ihtiyaç haline iş planları beklenilmeden personel alımı yapılabilmektedir. Acil ihtiyaçlar dolayısıyla açılan ilanları, adayların resmi internet sitesinden sık sık takip etmesi gerekmektedir. TUSAŞ yani Türk Havacılık Ve Uzay Sanayii, ülkenin önde gelen firmalarından bir tanesidir. Firma gelişen teknolojilere ayak uydurmak, ülkeyi bu teknolojiler ile tanıştırmak ve askeri sanayiye destek vermek gibi hayati görevleri bulunmaktadır.

Bu sebeple firma bünyesine kabul edilecek elemanlar, çok sıkı bir değerlendirme sürecinden geçirilmektedir. Her üniversite mezunlarının giremediği değerlendirmelere, sadece firma tarafından belirtilen üniversite mezunları girebilmektedir. Firma yetkilileri, özellikle mühendislik alanında oldukça titiz bir şekilde çalışmaktadır. Firmanın saygınlığı ve yapılan iş gereği popülerliği sayesinde, başvuru sayıları oldukça fazladır. Bu sebeple personel alımları yapılırken, insan kaynakları birimi tarafından çok sıkı bir şekilde takip edilmektedir.

Trakya Cam personel alımı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

TUSAŞ Personel Alımı Başvuru Formları Nerde Bulunur?

TUSAŞ eleman alımı başvuru formlarını bulmak firma tarafından, çok pratik ve kolay bir hale getirilmiştir. İnsan kaynakları birimi, başvuru yapacak adayların müracaatlarını başvuru formu olmadan, asla kabul etmemektedir. Bu sebeple başvuruların ilk aşamasını, belirtilen formu doldurmak oluşturmaktadır. Başvuru formlarının içerisinde ki bilgiler, firma yetkililerine adaylar hakkında ön bilgi sunmaktadır. Yetkililer bu ön bilgilere bakarak, adayları değerlendirme sürecine davet etmektedirler.

Değerlendirme süreçlerinde, adayın karşısına formda doldurduğu bilgiler çıkacağı için, başvuru formları doldurulurken oldukça titiz ve doğru cevaplandırılmalıdır. Başvuru formu ile değerlendirme sürecinde ki verilen bilgiler, birbirini tutmaz ise aday açısından oldukça kötü bir izlenim oluşacaktır.

Yapılan iş gereği, birçok mühendisin arzuladığı bir şirket konumundadır. Bu sebeple her yıl belirlenen iş kontenjanlarından, çok daha fazla başvuru gelmektedir. Gelen bu başvuruları değerlendirmek ve eleme süreci yapmak, oldukça uzun ve zahmetli bir iş olmaktadır. Bundan dolayı firma, her sene başvuru şartlarında ve formlarında değişikliği gitmektedirler. Başvuru formları iş ilanların eklerinde bulunmakla birlikte, resmi internet sitesinde de detaylı bir şekilde bulunmaktadır. Adayların başvuru formlarını elde etmek için, TUSAŞ resmi internet sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

TUSAŞ Personel Alımı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

TUSAŞ eleman alım başvuru belgeleri her adaydan, istisnasız bir şekilde talep edilmektedir. Firma yetkilileri, adayların her türlü işlemlerini gerçekleştirebilmek için bazı belgelere gereksinim duymaktadırlar. Bu sebeple, insan kaynakları biriminin yayınladığı başvuru belgelerini, her adayın eksiksiz bir şekilde temin etmesi gerekmektedir. Belirtilen belgeler şu şekildedir;

 • Vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Sabıka kaydı
 • Sicil kaydı
 • Diploma aslı veya mezuniyet belgesi
 • Sağlık raporu
 • İngilizce belgesi
 • Not döküm belgesi

TUSAŞ Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

TUSAŞ eleman alımı başvuru şartları firma tarafından, her yıl değiştirilmektedir. Başvuru şartları her yıl güncellenmekle birlikte, pozisyona göre de değişkenlik göstermektedir. TUSAŞ alanında lider bir firma olduğu için, başvurular her geçen gün artmaktadır. Firma yetkilileri ise, nitelikli insan gücünü firma bünyesine çekebilmek amacı ile bazı şartlar getirmiştir.

Bu şartlar genel olarak aşağıda ki gibidir;

 • En az ön lisans derecesinde okul bitirmek
 • Belirtilen bölümlerden mezun olmak
 • İyi derece İngilizce bilmek ve bunu kanıtlamak
 • Takım çalışmasına yatkın olmak
 • Seyahat engeli bulunmamak
 • Alanında tecrübeli olmak
 • Mesleki programları kullanabilmek
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek

TUSAŞ Staj Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

TUSAŞ staj müracaatları yapmak havacılık ile ilgili, bölümlerde okuyan öğrenciler tarafından oldukça arzu edilen bir konudur. TUSAŞ firması havacılık ve uzay sanayisi alanında, ülkenin en gelişmiş ve büyük şirketlerinin başında gelmektedir. Firma yetkilileri, nitelikli insan yetiştirmek ve firma geleceğine yatırım yapma amacıyla, her bahar ve yaz dönemlerinde staj başvurularını açmaktadır.

Açılan staj başvurularına, firma insan kaynakları birimleri tarafından belirlenen kontenjanlar paralelinde, öğrenci alımları yapılmaktadır. Firmanın staj sonrası öğrenciler ile irtibatını koparmaması, adayların gelecek kaygılarının giderilmesi açısından oldukça önemli bir husustur. Bu sebeple her yıl, açılan kontenjanların çok üzerinde başvurular gelmektedir. Bu sebeple firma, belirli başlı koşullar getirmiştir. Firma bünyesinde bir öğrencinin staj başvurusunda bulunması için, öncelikle belirtilen şartları sağlaması gerekmektedir.

Bu şartlardan en önemlisi, not ortalaması ve aranan bölümlerde okunmasıdır. Genel ağırlıklı not ortalaması en az 3.00 olan ve üniversitelerin, havacılık ile alakalı bölümlerinde okuyan öğrencilerin staj başvuruları kabul edilmektedir. Konu ile ilgilenen öğrencilerin, resmi internet sitesini takip etmeleri gerekmektedir. Personel alımı süreçlerinde, aynı zamanda staj alımları da yapılabilmektedir.

THY personel alımı ayrıntılarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TUSAŞ Çalışma Koşulları Nasıldır?

TUSAŞ çalışma şartları açısından personellerine oldukça, geniş imkânlar sunmaktadır. Bilim ve teknoloji alanlarında oldukça ileri bir seviyede olan firma, personel moral ve motivasyonuna da oldukça önem vermektedir. Firma bünyesinde çalışan personeller, genellikle günlerinin birçoğunu fabrika ve laboratuvar ortamlarında geçirmektedir. Bunun yanı sıra firma, personellerin boş zamanlarını değerlendirebilmesi açısından, çeşitli sosyal tesislerde kurmaktadır.

TUSAŞ Personel Alımı Sosyal Haklar Nelerdir?

TUSAŞ eleman alımı sosyal hakları açısından, oldukça güzel imkânlar vermektedir. Firma bünyesinde çalışan personellerin hemen hemen hepsi, çeşitli alanlarda firma sosyal haklarından yararlanmaktadır. Personeller barınamadan, giyime kadar oldukça geniş bir yelpaze de yardımlar alabilmektedir. Ayrıca firma kararı gereği, personellerin sahip olduğu sosyal hakların tümünden, birinci derecede yakınları da faydalanabilmektedir. Şehir dışından çalışmak için gelen, nitelikli personellere ev tahsis edilmesi, yemek kartları verilmesi, sosyal tesislerde indirimli ürünler alınabilmesi vb. birçok sosyal hak firma bünyesinde mevcuttur. Personel alımı konusunda, adayları en fazla cezbeden kısımlardan birisi sosyal haklar olduğu görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Trakya Cam Personel Alımı Başvuruları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı