Genel

Türkmenistan İş İmkanları Neler? Türkmenistan’da Çalışmak

Türkmenistan’da çalışmak, ülkenin Türkiye’nin kültürüne yakın olması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Ülkede para sorunu, aktarım ve dönüştürme bazında yapılabilmektedir. Döviz kurları, alım satım konusunda sadece bankaların elindedir ancak bankalar tarafından bozdurulan kurlar, alırken çok yüksek, satarken çok düşük olması nedeniyle, maaşınızı dolar üzerinden almak konusunda anlaştıysanız size sorun yaratabilmektedir.  Bunun yanı sıra ülkeden Türkiye’ye para aktarımları da sorunlu ilerlemektedir. Kişiler, yüksek komisyon ücretlerine maruz bırakılmaktadır. Bunun yanı sıra Türkmenistan’da iş bulmak oldukça kolaydır. Ülkede özellikle Türkiye Türklerine emanet edilen meslekler bulunmaktadır. Özelikle gıda sektöründe adından bahsettiren Türkiye, döner salonları konusunda bölgede zirvededir. Diğer ülkelere dair yazılarımız:

Türkmenistan’da Çalışmak İnşaat Sektöründe Vasıflı Eleman Olarak 

Türkmenistan’da inşaat alanında vasıflı çalışmak için mühendis ya da şef statüsünde olmanız gerekmektedir. özellikle Türkiye’den gelen inşaat mühendislerine ilgi duyulan ülkede, inşaat sayısının fazla olması da iş bulmayı kolaylaştırmaktadır. Hem Türkiye’de hem Türkmenistan’da faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin dönem dönem yayınladıkları ilanlar göz önüne alınarak başvurular yapılabilmekte, Türk firmalar aracılığıyla Türkmenistan’da iş bulmak mümkün olabilmektedir. İnşaat sektöründe vasıflı olarak çalışmak istiyorsanız İngilizce, Türkmence ya da Rusça dillerinden en az birini bilme şartı aranmaktadır. Ülkede oldukça fazla kullanılan Rusça, neredeyse resmi dil olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle insanlar, üst kademelerdeki kişilerden Rusça bilmelerini bekler. Eğer Rusça konusunda bilginiz varsa, iş bulmanız oldukça kolay olacaktır.

Türkmenistan’da Tekstil Sektöründe Çalışmak

Türkmenistan’ın tekstil sektörü, dışa bağımlı şekilde dönmektedir. Bölgede tekstil alanında kayda değer çalışmalar yapılmazken, bölge dışarıdan getirilen ürünlerin satışı konusunda uygun bir Pazar seçeneği olarak görülmektedir. Ülkede tekstil ürünlerine verilen para, oldukça yüksek meblağlara ulaşabilmektedir. Bunun nedeni kaliteli kumaşa düşkünlük ve özellikle farklı kumaşların bulunmasında görülen zorluktur. Burada işlevini sürdüren ve Türkiye’de  de faaliyetlerini yürüten uluslar arası firmalara başvurunuzu yapabilir, ayrıca sıklıkla verilen ilanlardan da yararlanabilirsiniz. ayrıca Türkmenistan’da tekstil pazarı, kendi işinizi yapmanıza da elverişli şekilde boştur. Bu nedenle uygun miktarda sermaye ile bu işe girmeniz, Türkiye’den aldığınız ürünü burada satmanız, size yüksek kar marjı kazandıracaktır. Ayrıca bölgede tekstil ürünlerinin fiyatları yüksek olduğundan, aldığınız ürünü fahiş fiyatlara satabileceğiniz bir Pazar ortamı vardır.

Umman İş İmkanları ve Uruguay İş İmkanları yazılarımızı da okumalısınız.

Türkmenistan’da İnşaat Sektöründe Vasıfsız Eleman Olarak Çalışmak

Türkmenistan’da inşaat sektöründe vasıfsız olarak görev almak için başvuru yapmanız yeterlidir. Bölgede özellikle sıvacı, fayans ustası, duvar örme ustası gibi detaylı ustalıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Üstelik vasıfsız inşaat elemanlarına herhangi bir dil bilme şartı da getirilmemiştir. Bu sayede Rusça ya da İngilizce bilmeseniz de şantiyede görev alabilirsiniz. Bunun yanında alacağınız miktar, yaklaşık olarak 3.000 TL’den başlamaktadır. Bu nedenle inşaat ustası olarak Türkmenistan’da çalışmak, yerinde bir karar olacaktır. Ortalama sıva ustası maaşları 2.000 USD, yani 15.000 TL olabilmektedir. Bunun yanında inşaat şeflerinin alacakları tutar yaklaşık olarak 8.000 TL olarak hesaplanmaktadır.

Türkmenistan’da Gıda Sektöründe Çalışmak

Türkmenistan’daki gıda alanında görev almak, alanın Türklerin en yaygın alanı olması nedeniyle oldukça kolay olmaktadır. Bölgede görev alan Türkler tarafından idare edilen döner, lahmacun ve pide salonları rağbet görürken, bu alanlarda kazanacağınız para aylık olarak 20.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Türkmenistan’da Bakıcı Olarak Çalışmak

Türkmenistan’da bakıcı olmak için Rusça bilme şartı aranmaktadır. Çoğu aile, çocuklarının çevre ile uyumuna dikkat etmekte, bu alanda Türkçe’den çok Rusça bilinmesine özen göstermektedir. Bu nedenle iş bulma konusunda referanslarınıza bakılacak bu alanda görev almak için dilinizi geliştirmeniz yerinde olacaktır. Bunun yanında Türkmenistan’da iş bulmak için bakıcı arayan ailelerin bir araya geldiği sitelerden de yararlanılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tunus İş İmkanları ve Tunus'ta Çalışmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı