Güncel

Türkiye’nin Mili ATM’si Geliyor!

Tüm bankaların farklı ATM kullanmalarından dolayı yaşanan problemlerin üstesinden gelmek için Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen proje ile tek ATM ile 140 farklı işlemi yapabilirsiniz. Üstelik ABD ve İngiltere dahil birçok ülke bu teknoloji için sıraya girdi.

Yerli ATM Nasıl Ortaya Çıktı?

Elektronet A.Ş. firması Ekonomi Bakanlığı’nın da desteği ile tek ATM ile onlarca işlemi yapabilme imkanı sunan bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz ile bankaların farklı ATM kullanmalarından dolayı yaşanan ATM arama sorununun bu cihaz ile önüne geçilmiş olacak. Ancak bu cihaz ile yapılabilecekler sıradan bankacılık hizmetlerinin de üzerine çıkıyor. Ehliyet çıkartmaktan gram altın çekmeye kadar birçok işlemi ATM üzerinden yapabilirsiniz. Önümüzdeki 6 ay içerisinde kamu bankalarında test edilmeye başlanacak olan milli ATM daha sonrasında tüm Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılacak. Bu ATM ile yapabileceğiniz 140 farklı işlemden birkaçı şu şekildedir;

 • Kimlik tarama
 • Doküman tarama
 • Ehliyet çıkartma
 • Gram altın çekme
 • Ruhsat çıkartma
 • Kent Kart doldurma
 • Dijital imza
 • Bankanızın müşteri temsilcisi ile görüntülü konuşma yapma
 • Çek provizyon ile bozdurma işlemleri
 • Döviz bozdurma
 • Biyometrik tanıma ile kartsız işlem yapabilme

İlginizi çekebilir: ATM’den Kartsız Para Çekme

Bu cihaz için ABD ve İngiltere başta olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Malta ve Gine sıraya girmiş durumda olduğu belirtiliyor. Bu ülkelerin toplamda 20 milyon Dolar ile yeni ATM teknolojisine yatırım yaptıkları da açıklamalar arasında bulunuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin tüm kamu işlemleri bu ATM’ye emanet edilmiş durumda olduğundan dolayı vatandaşlar vergi ödemelerini de bu ATM üzerinde yapabiliyor. Yapılan her işlem için %10 ile %30 arasında gelir paylaşımı yapan Elektronet Firması tapu işlemlerinde bu oranı %20 olarak belirlediklerini de belirtti.

İlginizi çekebilir: ATM Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim?

Özel Bankalar Neyi Bekliyorlar?

Elektronet firmasının yetkilerinin yaptığı açıklamaya göre özel bankaların farklı ATM sorunlarından dolayı hala neden bu ATM’ye geçmediklerini soruyorlar. Her banka kendi ATM’sini kullanabilmek ve bakımı yaptırabilmek için her yıl binlerce TL para harcarken bu teknoloji de tüm bankaların işlemleri ortak olarak yapıldığı gibi masraflar da ortak olarak ödenebilecek. Hem de bu şekilde her banka ülkenin farklı noktalarına ATM açma derdinden kurtulacak. Türkiye de bulunan 70.000 ATM gelişen teknolojiye ayak uydurmak için her yıl hem müşteriye hem de bankalara mali yük getiriyor. Ancak yerli ATM ile hem son teknoloji ürün kullanılabilecek hem de bankaların masrafları azaldığı için vatandaş da daha ucuza işlem yapabilecek olduğu açıklandı.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı