Güncel

Türk Eximbank Faizleri Düşürdü

2017 yılının son günlerini yaşamamızla birlikte tüm yıl boyunca faiz kararları ile ekonomiyi etkileyen en önemli kuruluş Türk Eximbank oldu. Bu bağlamda Türk Eximbank Genel Müdürü olan Adnan Yıldırım yaptığı açıklamalarda 2011 yılından beri opsiyon işlemleri yaptıklarını ancak opsiyonda komisyon ödendiği için ihracatçıların vadeli işlemlere daha çok ilgi gösterdiğini açıkladı. Özellikle kar amacı gütmeden KOBİ’lere verilen Forward hizmeti veren ve faizleri düşüren tek kurum olduklarını da belirtti.

Türk Eximbank Genel Müdüründen Açıklamalar

2016 yılında ihracatçılara sigorta ile kredi bağlamında verilen desteklerin toplam rakamı 33 milyar dolar oldu. Ancak Türk Eximbank geçen yılki bu performansını bu yıl Kasım ayında 35 milyar dolar rakamını görerek kendi rekorunu kırmış oldu. Bu rakamlar üzerinde verilen açıklamaların devamı ise şu şekildedir;

  • Kredi ve sigorta toplamında verilen desteğin yıl sonunda 40 milyar doları geçmesi hedefleniyor.
  • 2018 yılı için verilen desteğin 46 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor. Bu durum %15’lik bir büyümeyi hedeflediklerini gösterir.
  • Türkiye 2016 yılı ihracatının %23’ü, ve 2017 yılı sonu itibariyle %25’ine Türk Eximbank destek verdiği belirtildi. 2018 yılı için ise bu rakam %27 olarak hedefleniyor.

İlginizi çekebilir: Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Yurtdışından 3.7 milyar dolarlık kaynak temin eden Türk Eximbank aldıkları bu fonların maliyetlerini bir önceki döneme göre düşürdükleri için bu fırsatı ihracatçılarda faizleri düşürerek kullandıklarını açıkladılar. Genel Müdür Adnan Yıldırım 2017 yılında faizleri düşüren tek finansal kuruluş olduklarını ve 2018 yılında da ilave olarak 1 milyar dolarlık kaynak sağlayarak ihracatçıların taleplerini daha fazla karşılayacaklarını belirtti.

İhracatçılara Faiz İndiriminin Faydaları

Türkiye dışına ürün satacak olan ihracatçıların karşılaştıkları en büyük problem yüksek faizli finansman ile yurtdışı pazarına açılmaları oluyordu. Bu durum olası bir aksilik halinde bazı orta ölçekli firmaların iflas etmesine ve bazı büyük ölçekli firmalarında büyük zarar görmesine neden oluyor. Ancak Türk Eximbank düşük faizli olarak verilen sigorta ve kredi imkanları ile Türk üreticilerinin yurtdışı pazarına daha güvenilir bir şekilde çıkarak ihracat miktarlarını da artırmayı sağladı. Düşük faizli krediler uzun vadede yapılan ihracat miktarının artmasını sağlayarak ülkeye gelen vergi kaynaklı gelirin artmasını sağladı.

Bir önceki yazımız olan 2018 Emekli Maaşlarına Zam Oranı Belli Oldu başlıklı makalemizde BAĞ-KUR, Emekli Maaşı ve Resmi Gazete hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı