Genel

Tunus İş İmkanları ve Tunus’ta Çalışmak

Tunus’ta çalışmak için yapmanız gereken, düzenli aralıklarla verilen internet ilanlarını takip etmek olmalıdır. Bu anlamda Tunus, internetten eleman bulunması konusunda en az sorun yaşanan ülkedir. Çünkü ülkede bu şekilde eleman aramasını yapan firmalar genellikle uluslar arası bazda hareket eden Türk firmalarıdır. Bu nedenle Tunus’ta iş bulmak için başvuru yapacağınız firmalar, siz istemeseniz de Türk firmaları olacaktır. Türk firmaları, bölgede genellikle inşaat sektöründe yaptıkları yatırımlarla adından söz ettirse de, ülke genellikle turizm sektörü ile ayakta durmaktadır. Bunun yanında çöl ortasında kurulan ve çöl iklimini yaşayan bir ülke olmasına rağmen Tunus, geçiminin %60’ını tarımdan sağlamaktadır. Ülkede bulunan en fazla sayıda kişinin yaptığı meslek tarım ve çiftçiliktir. Bu neden iş ararken tarım alanına da bakmak, yararınıza olacaktır.

Tunus’ta Çalışmak Zeytin Tarlalarında 

Tunus’un zeytin tarlalarında görev almak için, hem fabrikalara hem de yerel halkın sahip olduğu tarlalara başvuru yapabilirsiniz. Ülke, zeytin üreticiliğinde dünyanın en verimli ülkeleri arasında yer almaktadır. işi fabrika sistemi ile yapmasının yanı sıra ülkede geniş alanlara yayılmış zeytin tarlaları da bulunmakta ve insanlar buralarda, genellikle göçmenleri çalıştırmaktadır. Burada görev alan göçmenlere genellikle ev ve kalacak yer verilmektedir. Eğer çok fazla hazırlığınız olmadan buraya gitmeye karar verdiyseniz, zeytin tarlaları daha iyi bir iş bulana kadar yardımınıza koşacaktır. Diğer yazılarımız:

Tunus’ta Tarımda Çalışmak

Tunus’un tarım alanlarında görev almak için yapmanız gereken, ülkede neredeyse tüm yerleşim alanlarında yer alan tarım işçisi bulma kuruluşlarına başvuru yapmak olmalıdır. Bunun yanında bireysel olarak kişilere başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde yapacağınız başvurular güvenli değildir ve başınıza ne geleceğini kestiremezsiniz. Bu nedenle işi fabrika sistemi ile yapan kişilere başvurmanızı ve fabrikalarda görev almanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında bölgede bir tarla satın alıp kendiniz çiftçilik yapmak isterseniz, bölgede ağırlıklı olarak narenciye ve hurma üretiminin mevcut olduğunu bilmelisiniz. Bu sayede ekim yaparken bu ürünlere uygun sulama sistemlerini kullanabilirsiniz.

Tunus’ta Sanayi Alanında Çalışmak

Tunus’ta sanayi alanında görev almak için çok uğraşmanız ve birkaç işe daha önceden başvurmuş olmanız gerekmektedir. Bu anlamda size yardımcı olacak alanlar, iş bulma kurumları ve daha önceden görüşeceğiniz firmalar olacaktır. Tunus’ta iş bulmak için zor bir yol olsa da, ülkede sanayi alanını kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken direkt olarak fabrikalara başvurmaktır. Bu şekilde en fazla işçi alan fabrikalar kağıt sanayi ve gıda sanayi fabrikalarıdır. Kendi ülkenizde de fabrika deneyiminizin olduğunu ifade etmeniz halinde çok çabuk iş bulabilirsiniz.

Tunus’ta Turizm Alanında Çalışmak

Tunus’un turizm kolunda görev almak için hizmet sektörünü kullanabilirsiniz. Bu şekilde gelen turistlere sağlanan hizmetin her geçen gün arttığı ülkede,otelcilik ve garsonluk alanlarında da göçmenler kullanılmaktadır. Ayrıca bunu profesyonel olarak yaptığınızı kanıtlamanız halinde, işinizde yükselme  şansınız da bulunmaktadır. Ancak Tunus’ta turizm sektörü çalışanları  denetimlere her zaman hazırlıklı olmalıdır. Ülkede sıkı takipte bulunulan bir alan olan turizmde, kişiler temizlikten yetkilendirmeye kadar pek çok alanda denetime tabi tutulurlar.

Umman İş İmkanları ve Ukrayna İş İmkanları yazılarımızı da okumalısınız

Tunus’ta İnşaat Alanında Çalışmak

Tunus’ta inşaat işinde görev almak, ülkede faaliyet sürdüren Türk firmaları sayesinde mümkün olabilmektedir. Bu sayede firmalar, hem kendi vatandaşlarını çalıştırmakta, hem de Tunus’ta bulunan şantiyelerini kontrol altında tutmaktadır. Bunun yanı sıra ülkede görev alan Türk vatandaşların kendi milletlerinden kişileri çalıştırmaya öncelik vermeleri, Türklerin bölgeye göçünü arttırmıştır. Tunus’ta iş bulmak için kullanılacak en basit yöntem, internetten verilen inşaat ilanlarını takip etmektir.

Bir önceki yazımız olan Tayvan İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı