Genel

Tofaş Personel Alımı Başvurusu

Tofaş eleman alım başvuruları şirket planlamaları ve bütçe ayarlamaları ile paralel bir şekilde, düzeli olarak değil genellikle ihtiyaç halinde yayınlanmaktadır. Firma Türkiye’nin tek otomobil üretim fabrikası olduğundan, iş hacmi oldukça geniştir. Tofaş personel alımı her yıl gelişen ekonomi ve iş birlikleri sayesinde, gelişim göstererek artmaktadır. Kendi alanında, ülkenin en büyük istihdam kaynağı olmaktadır.

Tofaş şirketinin yayınladığı iş ilanlarında, genellikle sektörle iç içe çalışan kalifiye meslekler daha çok yer almaktadır. Bu mesleklerden en fazla tercih edilenleri otomotiv mühendisliği, makine mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği olmaktadır. Bu mesleklere sahip ve başvuru yapacak olan kişiler, doğrudan avantajlı konuma geçmektedirler. İş ilanları genellikle, firma resmi sitelerinden duyurulmakla birlikte, çeşitli platformlarda da yayınlanabilmektedir. Firma bünyesinde çalışmak isteyen kişilerin, yıl içerisinde sıklıkla ilanları takip etmesi gerekmektedir.

THY personel alımı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Tofaş Personel Alımı Başvuru Formu Nasıl Ulaşılır?

Tofaş eleman alımı başvuru formalarına ulaşmak oldukça kolay ve zahmetsizdir. Firma bünyesinde bulunan, insan kaynakları birimi her yıl düzenli olarak şirket gelir gider tabloları ile birlikte, eleman açıklarını tespit etmektedir. Tespit edilen açık pozisyonlar için ise bekleme olmaksızın ilanlar yayınlamaktadır.

Başvuru yapacak adayların, başvurularının geçerli olması ve bir sonraki aşamaya kalmaları için, birim tarafından verilen formları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formları adayların ön değerlendirmesini yapmak adına, firma yetkilileri açısından çok önemli bir unsurdur. Bu sebepten dolayı adayların, formları ciddi bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formları ilanlar ile birlikte, yayınların eklerinde bulunmaktadır. Konu ile ilgilenen kişilerin, ilan şartlarını dikkatlice okuduktan sonra eklerini de kontrol etmeleri gerekmektedir. Adayların formlara ulaşamaması gibi durumlarda, doğrudan firma yetkilileri ile iletişime geçip talep etmeleri çok daha yararlı olmaktadır.

Tofaş Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Tofaş elaman alımı başvuru koşulları firma yetkilileri tarafından belirlenen, her yıl açık pozisyonlara göre düzenlenen koşullar oluşturmaktadır. Belirtilen koşullar nitelikli ve niteliksiz eleman alımlarında değişkenlik gösterebilmektedir. Nitelikli personel alımlarında, çok daha detaylı şartlar aranırken, niteliksiz işlerde başvuru şartları daha hafif olmaktadır.

Kabaca başvuru şartları şu şekildedir;

 • Takım çalışmasına yatkın
 • İlgili bölümlerden lisans derecesinde mezun olmak
 • İngilizce bilmek
 • Tercihen 2. Yabancı dil bilmek
 • Bursa’da ikamet etmek veya edebilecek
 • İletişim becerileri yüksek olmak

Tofaş İnsan Kaynakları İletişim Kanalları Nelerdir?

Tofaş insan kaynakları iletişim yolları firma resmi sitesinde detaylıca belirtilmektedir. Özellikle iş başvurusu yapmak isteyen adayların, sıklıkla karşılaştığı sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Tofaş genel merkezi ve fabrikası, Bursa kentinde bulunduğu için başvuru yapan çoğu adayın doğrudan bir erişim imkânı bulunmamakta.

Bu sebeple hem merak edilenleri sorma açısından, hem de başvuru süreçlerinde ön plana çıkmak için adaylar sık sık insan kaynakları birimi ile görüşmek isterler. Kimi zaman bu girişimler olumlu sonuçlansa da, çoğunlukla adaylar aradıklarını bulamamaktadır. Çalışma saatleri birimden birime farklılık gösterse bile, genellikle sabah 9 akşam 17.30 saatleri arasında olmaktadır. Başvuru yapan adayların veya iletişime geçmek isteyen kişiler için, aşağıda verilen numaradan mesai saatleri içerisinde ulaşmak mümkündür.

İletişim: (0212) 275 33 90

Tofaş Çalışma Şartları Açısından Nasıldır?

Tofaş çalışma koşulları genellikle, Türkiye’de bulunan her büyük firma gibi benzerlik göstermektedir. Firma, Koç grubuna bağlı bir otomobil üretim firmasıdır ve Türkiye’nin alanında ilk fabrikalarından bir tanesidir. Bu sebepten dolayı, geçmiş geleneklerine bağlı, çalışanına değer veren bir imaj çizmiştir.

Bu sebepten dolayı, Tofaş fabrikaları hakkında bugüne kadar çalışanlar konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamamıştır. Tofaş bir otomobil fabrikası olduğundan dolayı, niteliksiz elemanlar için genellikle fabrika içi saha işleri oluşturmaktadır. Nitelikli mühendis vb. elemanlar için ise yine fabrika içi fakat planlama bölümleri genellikle olmaktadır. Genel olarak firmada çalışan her kesimden işçi, fabrika şartları altında para kazanmaktadırlar. Tofaş personel alımı ilanlarında bu durum, detaylıca belirtilmektedir.

Tofaş Staj İmkânları Nelerdir?

Tofaş staj olanakları günümüzde özellikle, mühendislik fakültesi öğrencileri tarafından sık sık araştırılan ve merak edilen konulardan bir tanesidir. Şirketin köklü bir geçmişe ve geleneklere sahip olması, çalışanlara ödediği dolgun ücretler ve yurt dışı imkânları, firmayı cazibe noktası haline getirmektedir.

Firma yapılanmasının bir gereği olarak, geleceğe yatırım yapmak ve nitelikli eleman yetiştirme konusunda, büyük projeler geliştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi de staj projeleridir. Her yılın bahar ve yaz aylarında firma, zorunlu stajı olan üniversite öğrencilerine kapılarını açmaktadır. Fakat çok büyük bir ilgi ve başvuru olduğundan, not ortalaması sınırı şirket tarafından getirilmiştir. 2019 yılı itibari ile üniversitelerin otomotiv, makine, elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinden mezun olan öğrencilerin, not ortalaması en az 2.50 olanları arasından seçim yapılmaktadır. Başvuru için, resmi sitelerin takip edilmesi gerekmektedir.

Temsa personel alımı başvurularına yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Tofaş Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tofaş başvuru dokümanları firmaya başvuracak adayların, mutlaka eksiksiz bir şekilde hazırlaması gereken evrakların tamamını oluşturmaktadır. Adayın firma üzerinden girişinin yapılması ve belirli başlı diğer amaçlarda kullanılmak için, birimler tarafından bu evraklar istenmektedir.

İstenilen evraklar kabaca şu şekildedir;

 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Diploma aslı veya mezuniyet belgesi
 • SGK iş dökümü
 • Sağlık raporu
 • Verem savaş dispanseri onaylı akciğer sağlık raporu
 • Solunum testi
 • Kan grubu belgesi vb.

Bir önceki yazımız olan THY Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı