Banka Dışı Finans

Ticari Araçlara Leasing Yasağı

İşletmelerin finansal kiralama şekli ile satın aldıkları karayolu taşıma araçlarına Ulaştırma Bakanlığı taşıma yetki belgesi vermiyor. Kiralama şirketleri araç yatırımlarında finanse bulamazken aynı zamanda işletmeler de leasing avantajlarından faydalanamıyorlar.

Finansal Kurumlar Birliği Başkanından Açıklamalar

2009 yılında Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme sonrasında ilk olarak ağır taşıtlar daha sonrasında ise çekici, minibüs ve otobüs gibi taşıma araçları finansal kiralama seçeneği ile satın alınamıyor. Bu kararın alınmasındaki gerekçe ticari araç yatırımında yapılan sözleşmenin süresi bitene kadar mal sahibinin leasing şirketi olarak belirlenmesidir. Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Sektör Temsil Kurulu başkanı ve aynı zamanda İş Leasing genel müdürü olan Hasan K. Bolat yaptığı açıklamalarda karayolu taşımalarında değişik şekillerde yetki belgeleri verildiğini söyledi. Uluslararası taşıma yapan C2 belgesi yurtiçinde K2 belgesi verildiğini de yaptığı açıklamalarda söyledi. K2 belgesi olanlar taşımada sadece mülkiyeti kendine ait olan araçları kullanabildiğini söyledi. C2 belgeler ise K2 belgelilerin yarısı kadar araç kullanabiliyor. Ancak bu belgelerin kapsamındaki araçlar banka kredisi alabiliyor.

İlginizi çekebilir: En uygun kredi veren bankalar hangileri?

Deniz Leasing Genel Müdürlüğünden Açıklama

Genel müdür Kahraman Günaydın yaptığı açıklamalarda 2009 yılında yapılan düzenlemenin finansman şirketleri ve bankalar arasında rekabeti bozucu bir ortam yarattığını söyledi. Yatırımcı finansman şirketlerinden yada bankadan kredi ile aldığı taşıtlarını özmal olarak yetki belgesi alabiliyorlar. Ancak leasing ile alının taşıtlar özmal olarak kabul edilmiyor bundan dolayı 2009 yılı öncesinde leasing içindeki %13 ile %16 arasında payı olan sektör bugün artık %2 seviyelerine indi. Bu rakamların ortalama 2 milyar TL işlem hacmine denk geldiği belirtiliyor.

Hasan K. Bolat leasing pazarının geçtiğimiz yıl yatırım hacminin %7,6 büyüme göstererek 18.6 milyar TL olduğunu belirtti. Yaptığı açıklamaların diğerleri ise şu şekilde;

  • Sektör 48.5 milyar TL aktif büyüklüğe sahiptir.
  • Net kira alacakları rakamsal olarak 44 milyar TL’ye çıktı ve müşteri sayısı 59 bine çıktığı belirtildi.
  • Toplamda 23 binin üzerinde finanse edilen sözleşme sayısı bulunuyor.
  • Toplam işlem hacminin %24’ünü taşınmaz yatırımların, %25’ini inşaat ve iş makinaları, %17 diğer makina ile ekipmanlar, %7’sini tekstil makinaları %7’sini metal işletme makinaları oluşturuyor.

Yapılan bu uygulamaların en büyük zararı KOBİ’lere olduğu belirtilirken inşaat sektörüne destek olamayan leasing şirketleri bu durumdan büyük oranda şikayetçi olduğu görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı