Genel

THY Personel Alımı Başvurusu

THY eleman alım başvurusu senenin belirli zamanlarında, geniş istihdam olanakları ile iş ilanlarında ki yerini sıklıkla almaktadır. Türk Hava Yolları, personel alımı konusunda, en cömert davranan ve ihtiyaç duyan Türk şirketlerinin başında gelmektedir. Dünyanın en saygın havayolu şirketlerinden birisi olan Türk Hava Yolları, geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi ödülüne de layık görülmüştür.

Şirket, saygınlığı ve büyüklüğü dışında bünyesinde barındırdığı personellerine de çeşitli sosyal haklar ve imkânlar sunmaktadır. Türk Hava Yollarında işe başlayan bir personel, hangi birimde çalıştığına bakılmaksızın lojman ve yemek kartı haklarına sahip olmaktadır. Bunun dışında, kişisel yurtiçi veya yurt dışı seyahatlerinde birçok indirimden yararlanmak mümkün olabilmektedir.

Temsa personel alımı bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

THY Personel Alımı Başvuru Formuna Nasıl Ulaşılır?

THY eleman alımı başvuru formuna ulaşmak iş başvurusu yapacak olan adaylar için, en fazla sıkıntı çekilen ve ulaşılması güç konulardan bir tanesidir. Türk Hava Yollarının, şirket bünyesinde kendi değerlendirmesi sonucunda, ihtiyacı veya açığı olan pozisyonlar hakkında iş ilanı yayınlamaktadır. Bu ilanı yayınlarken, belirli niteliklerinizi belirtmeniz amacı ile bir form doldurmanız istenir. İşe başvuru yapacak adayların, belirtilen formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması beklenir.

Başvuru formu, genellikle iş ilanı ile birlikte internet ortamına ek olarak sunulmaktadır. Fakat bazı durumlarda, belirli aksaklıklar yaşanabilmektedir. Bu sebeple, başvura formuna internet ortamında ulaşamıyorsanız, en yakın THY şubesine başvuru yapılması gerekmektedir.

THY Pilot Alımı Şartları Nelerdir?

THY pilot alım koşulları pilot olmak isteyen adayların, çok dikkatli bir şekilde incelemesi ve okuması gerek konuların en başında gelmektedir. Türk Hava Yolları, her geçen gün büyüyen şirket ve iş hacmi ile Avrupa’nın, en fazla noktasına sefer düzenleyen havayolu konumundadır. Bu sebepten dolayı, senenin belirli aylarında şirket ihtiyaçlarına göre, pilot alımlarını açar. Pilot adayı kişiler için, THY resmi sitesinde yayınlanan şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak
 • En az ön lisans derecesinde mezun olmak
 • Boyun uzunluğunun 1.57 cm den kısa, 195 cm den uzun olmamak
 • Askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirmiş olmak
 • Adli sicil kaydı olmamak
 • Gerekli İngilizce sınavlarından yeterli puana sahip olmak

THY Personel Alımı Kariyer Fırsatları Nelerdir?

THY şirketinde kariyer olanakları çok geniş bir yelpazede, büyük bir insan kitlesine hitap etmektedir. Hali hazırda Türkiye’de, en fazla istihdam sağlayan şirketlerin başında gelmektedir. Teknik eleman, pilot, kabin memurluğu, lojistik vb. birçok alanda kariyer yapma ve yükselme fırsatı, THY personelleri için olağan bir durumdur.

Şirketin eğitim ve gelişim faaliyetlerine verdiği önem, sunduğu sosyal olanaklar göz önünde bulundurulduğunda, kariyer geliştirmek için en doğru noktalardan bir tanesi konumuna gelmektedir. Özellikle bilindik meslek istihdamları dışında, birçok teknik personel ve mühendis ilanları da yayınlayıp, bu alanda kariyer yapmak isteyen kişilere, çok iyi olanaklar sağlamaktadır. Çok daha detaylı bilgi için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

THY Teknik Kariyer Yapma Olanakları Nelerdir?

Teknik kariyer yapma fırsatları Türk Hava Yolları şirketinde, oldukça önemli ve üzerine düşülen alanlardan bir tanesidir. Avrupa’nın en geniş uçak filolarından birisine sahip olan şirket, çok sayıda araştırma geliştirme faaliyetlerini de aynı anda yürütmektedir. Tüm bu işlemler ve operasyonlar için, çok sayıda teknik personele ihtiyaç duymaktadır. Bu sebepten dolayı vatandaşlara, çok sayıda teknik kariyer olanakları sunabilmektedir.

Türk Hava Yolları, teknik anlamda yukarılara taşıyacağı personelleri, genellikle kendi bünyesinde yetiştirdiği elemanlardan seçmektedir. Bu sebeple şirkette teknik anlamda kariyer yapmak isteyen kişiler için, bulunmaz fırsatlardan birisidir. Konu ile ilgilenen kişilerin, sıklıkla THY personel alımı başlıklı ilanları takip etmesi önerilmektedir.

THY Kabin Memuru Alımı Ne Zaman Yapılmaktadır?

THY kabin görevlisi alımının zamanları genellikle önceden bilinmemekte ve net bir tarihi olmamaktadır. Bununla birlikte, şirketin en fazla istihdam ettiği alanlardan ve sürekli açığı olan pozisyonlarında başında gelmektedir. Kabin memurları, şirket içerisinde yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarında görevlendirilmek üzere, işe kabul gününden itibaren eğitimlerine başlamaktadır. İşe kabul edilen personellerin sosyal hakları ve güvenceleri ise, ilk iş günü itibari ile bekletilmeden yürürlüğe girmektedir.

Şirkette en fazla kazanan iş dallarından biri olmakla birlikte, tüm şirket personellerinin faydalandığı yan sosyal haklardan da faydalanabilmektedir. Yurtiçi veya yurt dışı uçuşları, tamamen kişinin kendi tercihine bırakılmaktadır. Fakat burada belirleyici olan ana faktör, yabancı dil bilme şartıdır.

Teknosa personel alımı ayrıntılarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

THY Kabin Görevlisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kabin memuru başvuru koşulları her yıl Türk Hava Yollarının, resmi internet sitesinden detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Şirket her yıl daha da büyüyen ekonomisi ve gelişen şirket profili ile günden güne eleman ihtiyacı artmaktadır. Kabin memuru olmak isteyen kişilerin ise, öncelikli tercihi olmaktadır. Kabin memuru başvuru koşulları ise şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • İyi derecede İngilizce bilmek
 • Adli sicil kaydı veya arşiv kaydı bulunmamak
 • Daha önce Türk Hava Yolları veya diğer havacılık kuruluşlarından, disiplinsizlik nedeniyle atılmamış olmak
 • 160-180 cm boy arasında olmak
 • THY üniforması giydiğinde, vücudunun görülen yerlerinde dövme bulundurmamak
 • Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak
 • Güler yüzlü ve iletişim becerileri yüksek olmak

Bunun dışında, THY personel alımı başlıklı ilanlarda değişkenlik gösteren şartlar eklenebilmektedir. Bu sebeple adayların ilanları takip etmesi, çok önemli bir etmendir.

Bir önceki yazımız olan Temsa Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı