Güncel

TCMM Vadeli Döviz Satım İhaleleri Başlıyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz kurlarının çok yükselmesine karşı yapacağım müdahalelerde uzlaşmacı vadeli döviz satım ihalelerine başlatıyor. Yapılan basın duyurusunda 2017 yılı sonunda en fazla 3 milyar USD döviz satımı yapılması hedefleniyor. Basın duyurusunda ayrıca 2018 yılı için gerçekleştirilecek ihalelerim takvimine de yer verildi.

İhale Miktarları ve Tarihleri

TCMM tarafından yapılacak olan döviz alım satım ihalelerinin tarih ve miktar  detayları ise şu şekildedir;

  • 4 Aralık 2017 Pazartesi tarihinde 1 ay vadeli 150 milyon dolar, 3 ay vadeli 100 milyon dolar ve 6 ay vadeli 100 milyon dolar ihalesi yapılacak.
  • 18 Aralık 2017 Pazartesi günü 150 milyon dolar 1 ay vadeli şekilde, 100 milyon dolar 3 ay vadeli şekilde ve 100 milyon dolar 6 ay vadeli şekilde ihaleye çıkacaktır.
  • 25 Aralık Pazartesi günü yine bir ay vadeli olan 150 milyon dolar ve 3 ay vadeli olan 100 milyon dolar için ihale yapılacaktır.

Merkez Bankası’nın yaptığı bu müdahaleler ile dövizin geceye hedeflendiği için henüz ihalenin yapılacağı haberi bile dövizin 0,03 ile 0,05 puan arasında düşmesini sağladı. Bu şekilde yapılan müdahaleler geçici olduğu için hükümet tarafından yapılan açıklamalarda dövizin kalıcı olarak düşmesi amacıyla çalışmalar yapıldığı açıklandı. Özellikle döviz ve altın yükselmesinin en büyük nedeni petrol bölgesi olan Irak ve Suudi Arabistan bölgesi gibi alanlarda yaşanan siyasi ve askeri hareketliliklerdir. dövizin tekrar düşünmesi için siyasi olarak Irak’ta herhangi bir şeyin uzun süreli yaşanmaması Suudi Arabistan’da prensler hakkında başlatılan yolsuzluk davasının bir sonuca bağlanması gerekiyor.

Dolar ve Euro Yıl Sonu Tahminleri Değişti

Alanında uzman analistler tarafından 2017 yılı sonunda dolar ve Euro tahmini üzerinde belirlenen rakamlar yaşanan son gelişmeler doğrultusunda değişti. Özellikle doların yıl sonunda 3.90 seviyelerinde kalacağı tahmininde bulunan analiz şirketleri doların 4.00 rakamını görmesi ile birlikte tahminlerini yıl sonu için 4.15 civarına çektiler. Merkez Bankası’nın yapacağı bu son müdahale ile dövizin yıl sonunda nasıl bir değişim yaşayacağı merak konusu oldu. Ancak analistlerin ortak görüşü olarak Euro 4.50 üzerinde dolarda 3.90 ile 4.10 arasında sabitlenecek açıklandı.

Bir önceki yazımız olan Maliye Bakanlığı'ndan Yatırım Yapanlara %0 KDV başlıklı makalemizde KDV ve Maliye Bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı