Krediler

Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?

İnsanların en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi olan araba sahibi olmak, kişilerin birikimleriyle yapamadığı büyüklükte bir yatırım olabilir. Bu yüzden de bu zorunlu ihtiyaca sahip olmak isteyen kişiler, bankalardan hizmet beklerler. Bankalar da bu isteğe karşılıksız kalmaz ve bu sayede taşıt kredisi altında bir uygulama başlatırlar. Kişiler taşıt kredisini almak için bazı koşullara sahip olmalıdırlar. Bu koşulları sağlayan kişiler, bankalardan olumlu sonuçları alacaklardır. Ayrıca taşıt kredisinin onaylanması için, satın alınacak aracın da bu kredi özelliklerinin içerisindeki kapsama ait olması gerekir. Özellikle ikinci el alınacak araçlarda çoğu banka bu üst sınırı 5 yaş olarak belirlemiştir. Sadece Garanti Bankası’nda ikinci el araç alımında üst sınır 10 yıl olarak güncellenmiştir. 

Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?

Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?
Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?

Her kredi başvurusu, sonrasında kredinin onaylanmasıyla sonuçlanmaz. Kişiler, bazı eksikliklerden dolayı bankalardan kredi alma şansına sahip olamazlar. Bu eksikliklerin başında tabi ki kanuni başvuru yaşı olan 18 yaşı doldurma özelliği gelmektedir. 18 yaşın altındaki kişilerin yaptığı başvurular, bankalar tarafından değerlendirilmeden reddedilecek ve onaylanmayacaktır. Bunun dışındaki taşıt kredisinin onaylanmama sebepleri aşağıda listelenmiştir: 

  • Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notunun düşük olması, bankalar tarafından verilecek taşıt kredisinin onaylanmamasına sebep olmaktadır. Kredi notundaki düşük puanlama, kişinin finansal geçmişinde sorunların ve problemlerin olduğunu göstermektedir. Bu yüzden bankalar, bu kişilere taşıt kredisi vermekten kaçınırlar.
  • Kara listede bulunan kişileri, taşıt kredisi için başvuru yaptıklarında, bankalara tarafından olumsuz bir cevapla karşılaşacaklardır. Bunun sebebi, yasal takibe düşen kişilerin bankaya ödeme planı konusunda güven vermemesinden kaynaklanmaktadır. 
  • Bankalar, taşıt kredisi başvurularında kişilerden düzenli gelirlerini belgelendirmelerini isterler. Bu gelir miktarı değerlendirilip, kredi ödeme gücüne sahip olduğu düşünülmüyorsa; kişilere taşıt kredisi için onay verilmemektedir. 
Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?
Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?
  • Kişiler, bankaya başvurularında birçok farklı belge ve evrak teslim etmek zorundadırlar. Bu belge ve evraklarda oluşabilecek yanlışlıklar ve eksiklikler; taşıt kredisinin olumsuz şekilde sonuçlanmasına sebep olacaktır. 
  • Kişilerin, finansal piyasalarda herhangi bir kaydı bulunmaması durumunda taşıt kredisi onaylanmaz. Çünkü kişilerin finansal geçmişlerinde nasıl davrandıkları bilinmez ve bu durum bankalar için belirli riskler barındırır.

Bir önceki yazımız olan Kredi İle Araba Almak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı