Genel

2020 Taşeron Maaşı Ne Kadar, Zam Oranları Nedir?

Taşeron maaşlarına gelecek zam için, 2020 yılı içerisinde yapılacak düzenlemelere dair görüşmelerin henüz sonuçlanmadığı biliniyor. Henüz 2020 zammı uygulanmadan taşeron işçiler için verilen maaş ücreti, 2 bin 100 TL’dir. 2020 yılı itibariyle yapılacak zamdan sonra, işçilerin maaşları da yükseltilecek. Henüz bu konuya dair süren görüşmelerin, 2020 yılının Haziran ayına kadar sonuçlanması bekleniyor. Taşeron maaşı, gelecek zamla birlikte 2020 yılında artış gösterecek.

4/D Taşeron İşçileri İçin Yapılan Düzenleme

Taşeron işçilerin maaşları için yapılan düzenleme için bekleyen taşeron işçilerine, yüzdelik ek dilim üzerinden bir düzenleme yapılacağı tahmin ediliyor. Henüz bu konunun neticelenmemiş olmasına bağlı olarak, nasıl bir düzenleme yapılacağıyla ilgili kesin bir bilgi de yok. Haziran ayına kadar, taşeron işçileri için yüzdelik ek dişim üzerinden zam gelebileceği tahmin ediliyor.

Taşeron Maaşında İkinci Ek Ödeme Ne Zaman Yapılacak?

Taşeron maaşında ikinci ek ödeme, Ramazan ayından sonra gerçekleşecek. 2020 yılının başlarında, taşeron işçileri için ilk ek ödeme gerçekleşti. 31 Ocak 2020 tarihinde verilen ilk ödeme sonrasında verilecek ikinci ek ödemenin de Ocak ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre, 22 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ek ödemeler için taşeron işçilerinin ek olarak bir şey yapmasına gerek kalmadan, ödemeler işçilerin hesaplarına belirtilen tarihte otomatik olarak yatıyor.

22 Mayıs 2020 tarihinde yapılacak olan ek ödeme, Ramazan Bayramı’nın iki gün öncesine denk gelmekte. 22 Mayıs Cuma günü yapılacak olan ek ödemeden 2 gün sonra, 24 Mayıs Pazar günü, Ramazan Bayramı’nın birinci günü.

Ayrıca tarım sigortası emekli maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

2020 Tediyeleri Ne Kadar Olacak?

Taşeron işçilere tediye ödemesi, kadroya geçen taşeron işçileri için verilmektedir. 2020 yılında verilecek olan taşeron maaşları haricindeki tediye ödemelerinin şu şekilde olacağı biliniyor;

 • 2 bin 943 TL – 913 TL
 • 3 bin 060 TL – 940 TL
 • 3 bin 500 TL – bin 084 TL
 • 4 bin TL – bin 239 TL
 • 4 bin 500 TL – bin 394 TL
 • 5 bin TL – bin 548 TL

Henüz yapılmayan ve yine düzenlemeler sonrasında işçilere yapılması beklenen tediye yani para yardımı tutarlarının, bu şekilde olacağı bilinmekte.

Tediye Ödemesi Kimlere Yapılacak?

Tediye ödemesi alabilecek taşeron işçileri, 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunu’na uyum sağlıyor olmalıdırlar. Bu kanuna uyum sağlayan işçiler;

 • Belediye ya da özel idarelerde çalışan, hizmet akdi ile görev yapan işçiler
 • Özel bütçeye sahip idarelerde çalışan işçiler
 • Genel katma ve bütçe sahibi kurumlarda çalışan işçiler
 • Kamu iktisadi teşekkülleri
 • Sermayesinin tümünü ya da yarısını devletten, devlete bağlı kurum ve kuruluşlardan karşılayan kurumlarda çalışan işçiler

Tediye ödemelerini alabilecek işçilerin, bu kurum ve kuruluşlar altında görev yapıyor olmaları şartı aranmaktadır.

Taşeron İşçilerin Maaş Zammı Oranları

Taşeron işçilerinin maaş zam oranları, 2020 yılı içerisinde ne şekilde uygulanacağı ve yüzdelik dilim üzerinden ne kadar zam yapılacağı konusunda bilgi verilmişti. Verilen bu bilgilere bakarak, taşeron maaşı için bu yıl içerisinde uygulanacak zam oranlarının şu şekilde olması bekleniyor;

 • 2020 yılı asgari ücret maaş zam oranı %20
 • 2020 yılı asgari ücret maaş zam oranı ve refah payı %17,5
 • 2020 enflasyon oranı beklentisine göre yüzde 12 zam ve %4 refah payı

Şu an için 2 bin 100 TL olan taşeron işçi maaşlarının Haziran ayı itibariyle zamlanması ve artması bekleniyor. Haziran ayına kadar işçilerin aldığı maaş, ek ücretler dahil olmadan 2 bin 100 TL olacak.

Bir önceki yazımız olan 2020 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı