Genel

2020 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?

Tarım sigortası emeklileri için 2020 yılında getirilen düzenlemelerle birlikte, alınacak olan en düşük tarım sigortası emekli maaşı da belli oldu. Tarım sigortası emekli maaşında normal SSK emekli maaşı alınamamaktadır. 2020 yılı için verilen tarım sigortası emekli maaşı, bin 500 TL olarak hesaplanmıştır. Yapılan düzenlemeler sonucunda belirlenen bu maaş tutarı, alınabilecek en düşük emekli maaşıdır.

Alınacak olan emekli maaşı tutarının artmasını sağlayan şeyler, hizmet süresi ve hizmetin hangi tarih aralıklarında verildiği oluyor. Buna göre bin 500 TL’den başlayarak tarım sigortası emekli maaşları artış gösterebiliyor.

Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir?

Tarım sigortası emekli maaşı alabilme şartları sağlandıktan sonra emekli maaşı bağlanabilir. Sağlanması gereken şartlara bakıldığında, şartlar şu şekilde oluşmaktadır;

  • Emekli olacakların SSK kapsamında kabul edilmesi için, prim ödemelerinin Ek 5 ya da 2925 tarım sigortası kolunda yapılması gerekmektedir.
  • Bireylerin emeklilik yaşında olması istenir.
  • Emekli olunan güne kadar geçen prim gün sayısı ve sigorta süresine bakılmakta ve maaş buna göre bağlanmaktadır.
  • Emeklilik şartlarınız, sigortanızın başladığı tarihe göre de değişim gösterebilmektedir.

Bunlar göz önünde bulundurularak emekli olacağınız yaş ve bununla birlikte yapılacak olan maaş ödemesi konusunda bilgi elde edilebilmektedir.

Ayrıca 2020 pilot maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Tarım Sigortasında Malulen Emeklilik

Tarım sigortası yani ek 5 kapsamında emekli olacakların da, malulen emekli olma durumları vardır. diğer sigortalılarda olduğu gibi, tarım sigortasında da gerekli şartlar sağlanıyorsa malulen emeklilik başvuru yapılabilmektedir. Malulen emekli olmak isteyen tarım sigortası çalışanlarının;

  • En az 10 yıllık sigorta sürelerini tamamlamış olmaları
  • 1800 gün prim yatma şartını sağlıyor olmaları

İstenmektedir. Bu şartları sağlayan tarım sigortası çalışanları, malulen emeklilik başvurusunda bulunabilir. Başvuru sonuçlarının sorunsuz tamamlanması ve onaylanması sonunda, tarım sigortası emekli maaşı yatmaya başlayabilmektedir.

Tarım Sigortası Kaç Yıl Ödenmektedir?

Tarım sigortasında ödenmesi gereken prim, sigortanın başladığı tarihe göre değişmektedir. Sigorta girişleri 08.09.1999 – 30.04.2008 tarihleri arasında olan kadınlar için, 7 bin gün ödeme yapılmış olması gerekir. Kadınlarda emeklilik yaşı 58, erkeklerde ise 60’tır.

Sigorta girişleri ilk kez 01 Mayıs 2008 tarihinde yapılanlar için de 7 bin 200 gün prim yatırılmış olması gerekmektedir. 01 Mayıs 2008 tarihi sonrasında 7 bin 200 gün primi yatmış olan kadınlar 58 yaşında, erkekler de yine 60 yaşında emekli olur. 5 bin 400 günden emekli olmak isteyen kadınların yaşı 61, erkeklerin 63 olması şartı vardır.

Tarım Sigortası Ödenmezse Ne Olur?

Tarım sigortasının ödenmemesi durumunda, ödeme yapılmayan prim için gecikme zammı uygulanmaktadır. Gecikme zammı ve faiz, ödeme yapılmayan her gün işlemektedir. Primlerin ödenmemesi halinde sigortalı çalışanlar, sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarını kaybederler. 2 ay ödeme yapılmaması halinde, sistemde sigortalı olunsa bile, sağlık hizmetleri için para ödenmesi gerekir. Sigortanın iptal edilmesi için talepte bulunulmazsa, sigorta borcu ve faizi işlemeye devam etmektedir.

Prim ödemesini yapamayacak olduğunuzda, son ay yaptığınız ödeme ile birlikte iptal işlemi için başvuru yapabilirsiniz. Ya da talep tarihinden önce prim ödemesini durdurarak, borçlu kalınan kısımların ödenmesi için hak elde edebilirsiniz.

Tarım Sigortası Olanlar Kaç Yılda Emekli Olmaktadır?

Tarım sigortası emeklilik süresi 15 yıl olarak belirlenmiştir. Tarım sigortasından emekli olmak isteyenlerin en az 3 bin 600 gün boyunca çalışmış olması, 15 yılı tamamlamış olmaları gerekmektedir. Çalıştığınız süreye göre alınabilecek olan emeklilik maaşı da değişmektedir. 3 bin 600 günden emekli olanların tarım sigortası emekli maaşı, diğer emeklilerden farklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Sürekli İş Göremezlik Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı