Genel

Suudi Arabistan İş İmkanları

Suudi Arabistan’da çalışmak için internet üzerinden verilen ilanları ya da şirketlerin dönemsel olarak yaptıkları duyuruları takip edebilirsiniz. Arap yarımadasının en büyük devleti olan ve yüz ölçümü Türkiye’nin yaklaşık 3 katı olan ülkede, özellikle son dönemde inşaat ve madencilik sektörleri gelişmektedir. Suudi Arabistan’da iş bulmak için tek yapmanız gereken ise internet üzerinden Türk asıllı firmaların dönemsel eleman ilanlarını takip etmek olmalıdır. Ülke, dünyanın her yerinden yoğun bir işçi göçü almakta ve sahip olduğu maddi zenginliğe rağmen makineleri değil insan gücünü işlerinde kullanmaktadır. Bu nedenle ülkeye alınan işçilerden istenen, hızlı ve güçlü olmalarıdır. Ülke, temel kaynaklarına bağlı olarak eğitim elemanına değil, iş gücü yükseltmek amaçlı işçiye ihtiyaç duymaktadır. Diğer ülkelere dair yazılarımız:

Suudi Arabistan’da Gıda Sektöründe Çalışmak

Suudi Arabistan’da gıda sektöründe görev almak, ülkede etkisini hissettiren çöl iklimi nedeniyle tek yönlü olarak işler. Ülkenin teslim olduğu çöl iklimi nedeniyle, en dayanıklı meyveler olan hurma ve palmiye üretimi, ülkede yaygındır. Ülkede meydana gelen bu durum, tüm meyve sebzenin ithal edilmesine neden olmuştur. Bitkisel gıdalar ise ülkede kurulmuş fabrikalarda üretilmektedir. Türk firmalarının el attığı bu fabrikalarda çalışmak, dönemsel olarak verilen ilanlar sayesinde mümkün olabilmektedir. Bunun yanında özellikle Mekke ve Medine’de gelen turist yoğunluğundan faydalanılabilmektedir. Gelen turistlerin Arap kültürüne ve temizliğine sıcak bakmamaları nedeniyle, ülkede en fazla iş yapan lokanta ve restoranlar yabancılara ait olanlardır. En çok para kazan restoranlar arasında Türk restoranları da yer almaktadır. Bu kapsamda  Arap kültürünün ziyaretçilerine gıda kaynakları anlamında sorun yaşatması, yeni iş alanlarının açılmasına, dolayısıyla fazlaca para kazanmanıza neden olabilmektedir.

Suudi Arabistan’da İş Bulmak ve Tekstil Sektöründe Çalışmak

Suudi Arabistan’da tekstil üretimi yoktur. Ülke, tekstilde tamamen dışa bağımlıdır. Bu nedenle Pazar boşluğundan yararlanan Türk üreticiler, ülkede tekstil işine girmeyi tercih etmektedir. Türkiye ve Avrupa’dan pek çok marka, şubelerini Suudi Arabistan’da açarak daha fazla para kazanmayı hedeflemiş ve hedeflerine ulaşmıştır. Bunun yanında adı ve markası olmayan kişiler de Bursa ve İstanbul’dan aldıkları toptan kıyafet ve tekstil ürünlerini Suudi Arabistan pazarında kolaylıkla satmaktadır. Siz de Suudi Arabistan’da iş bulmak istiyorsanız, tekstil pazarını ziyaret edebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da İnşaat Sektöründe Çalışmak

Suudi Arabistan’da inşaat sektöründe iş bulmak için tek yapmanız gereken Türk asıllı markaların sahip oldukları alanları kullanarak inşaat işinde deneyimli olduğunuzu göstermektir. Bu kapsamda ülkede şantiye şefi, çalışanı, elektrikçiden demir bağlayıcısına kadar Türk markaların tekelinde olan inşaat alanlarında birçok meslek istihdam edilmektedir.Özellikle Tekfen, Gama, Enka gibi Türk markaların açtığı inşaat alanlarında mesleğinizi icra edebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Turizm Sektöründe Çalışmak

Suudi Arabistan’da turizm sektöründe görev almak için Mekke ve Medine yakınlarında bulunmanız yeterlidir. Buraya gelen hacıların yemekler  konusunda yaşadıkları temizlik tereddüdünden yararlanıp kendi işletmenizi açmanız  halinde para kazanabilirsiniz. Bunun yanında buralarda ne satarsanız satın, açacağınız küçücük bir tezgahta bile yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Sadece yemek değil, hacca özgü tespih, kolye, yüzük gibi küçük takılar satarak da hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Yer Altı Kaynakları Çıkaran Şirketlerle Çalışmak

Suudi Arabistan’da maden sektöründe çalışmak, bölgede hakimiyetini sürdüren petrol kaynaklarının artışına bağlı olarak açılan kuyularda görev almanız anlamına gelmektedir. Bu kapsamda ülkede yer alan Türk firmaların açtıkları kuyularda görev alabilir, açılan ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Suudi Arabistan’da iş bulmak için herhangi bir Türk maden markasının resmi web sitesinde duyurulacak iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Slovenya İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı