Genel

2020 Stajyer Maaşı Ne Kadar, Sigortası Yatar Mı?

Stajyerlerin 2020 de aldığı maaş yapılan stajın türüne ve süresine göre değişmektedir. Öncellikle genellikle kanunen zorunlu bir stajyer maaşı söz konusu değildir. Örneğin staj yapan meslek lisesi öğrencileri veya avukatlar ve hatta doktorlar çoğu zaman maaş almadan staj yaparlar. Ancak diğer yandan bazı durumlar stajyerlerin hatırı sayılır paralar da aldığı bilinmektedir. Mesleki bilgileri iş başından öğrenmek ve mesleki beceri edinmek amacıyla yapılan staj iki türlü yapılır:

  • Zorunlu staj
  • Keyfi staj

Zorunlu staj örneğin avukatların veya mühendislerin okuldan mezun olabilmek için yapmaları ve belirli bir süre içinde tamamlamaları zorunlu olan stajdır. Bu staj aynen dersler gibi diplomanın alınıp alınamayacağını belirler. Keyfi staj ise okul ile bağlantılı olmayıp örneğin bir üniversite öğrencisinin yaz aylarında mesleki beceri ve iş deneyimi kazanması için kendi isteği ile yaptığı staj türüdür. Ancak her ne amaçla olursa olsun staj esnasında mutlaka staj yapanın sarf ettiği bir emek söz konusudur.

Bunun yanında örneğin 5. ve 6. sınıf doktor ve diş hekimlerinin kliniklerde yaptıkları hoca gözetimindeki tedaviler de aslında stajdır. Bu stajlar için bir ücret ödemesi veya sigorta yaptırılması ise söz konusu değildir.

Stajyerlere Maaş Verilmesi Zorunlu Mudur?

Stajyerlere yasal olarak maaş verilmesi zorunluluğu söz konusu değildir. Diğer yandan tam tersi gibi görünse de zorunlu stajda maaş ödeme zorunluluğu yokken keyfi stajda stajyere maaş ödenmesi zorunludur. Üstelik bu ücret asgari ücretten az olamaz. Çünkü keyfi staj diye bir tanımlama aslında kanunen yoktur ve keyfi staj yapmak aslında bir iş yerinde normal şekilde çalışmak anlamına gelir. Dolayısıyla bir iş yerinde çalıştırılan bir kişiye ne amaçla olursa olsun sigorta yapılması ve maaş ödenmesi zorunluluktur.

Diğer yandan kanuni stajlar devlet ve eğitim kurumları tarafından zorunlu tutulduğu için ve bu zorunlu stajı yapan kişilerin sonuçta bir iş yerinde bu stajı yapmak zorunda oldukları için bu kişileri staj kapsamında çalıştıran yerlerin tek sorumluluğu bu kişilerin sigortasını ödemektir. Diğer yandan örneğin meslek lisesi stajlarında sigorta ödeme zorunluluğu yoktur. Ancak avukat stajlarında bu zorunluluk söz konusudur. Uygulamaya bakılacak olursak aslında staj yapan birçok avukatın kendi sigorta parasını bile cebinden yatırdığı görülmektedir.

Profesör maaşı ne kadar, nasıl hesaplanır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Stajyerlerin Sigortası Yatar Mı?

Stajyerlerin sigortalarının yatırılma zorunluluğu kanunen vardır. Zorunlu stajyere maaş verilmese bile sigorta yapılması gerekir. Zira sonuç itibariyle iş başında bir kaza veya hastalık söz konusu olması durumunda staj yapan kişiyi ancak bu sigorta koruyabilir. Stajyer maaşı ise özellikle zorunlu stajlarda mecbur değildir.

Stajyerlere Kaç Para Maaş Verilir?

Stajyerlerin ortalama olarak aldıkları ücret staj durumuna göre değişmektedir. İstanbul genelinle zorunlu veya keyfi olmasına göre stajyerlere ödenen ücretler şöyledir:

  • Bankalarda staj yapan ticaret lisesi öğrencilerine asgari ücretin 3’te 1’i kadar ödeme yapılmaktadır.
  • Stajyer avukatlara genellikle ücret ödenememekle birlikte bazı avukatlık ofisleri 1000 veya 1500 TL gibi yol ve yemek masraflarına destek olmak amaçlı ücret vermektedir.
  • Özellikle yabancı şirketlerde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine asgari ücret kadar veya bazı durumlarda 3000 ile 3500 TL arası ücret ödenmektedir.

Stajyerler Parasız Çalıştırılabilir Mi?

Stajyerlerin maaş verilmeden çalıştırılması şayet staj zorunlu ise söz konusu olabilir. Bakıldığında stajyer maaşı almadan çalışan en büyük grup stajyer avukatlardır. Bunun dışında meslek lisesi öğrencilerine de bilhassa küçük işletmelerde ödeme yapılmamaktadır. Diğer yandan keyfi olarak yaz stajı yapan öğrenciler genellikle asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Rektör Maaşı Ne Kadar, Üniversiteye Göre Değişir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı