Genel

SSPE ve Verem Hastalarına Aylık Bağlanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle SSPE ve verem hastalarına psikososyal destek ve aylık 1.080 TL maddi yardım yapılacak. Bu işbirliği 71. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla hayata geçirildi.

Hastalara Aylık Bağlanma Kapsamı

Ülkemizde yürütülen çalışmalarda her yıl %6 ile %7 oranında veremli hasta sayısının azaldığı belirlendi. 2005 yılında 20 bin 535 olan veremli kişi sayısı 2016 yılında 12 bin 417 rakamına kadar geriledi. Verem (Tüberküloz) düzenli tedaviyle tamamen iyileştiği ve havayolu ile kolaylıkla bulaşan bir hastalık olduğu açıklandı. Ancak Türkiye’de tüberküloz hastalığı teşhisi ile tedavisi tamamen ücretsiz bir şekilde yapıldığının da bilinmesi gerekiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol özellikle 2018 yılı başından itibaren kriterlere uyan tüberküloz hastaları için psikologlar ve sosyal çalışmacılar ile psikososyal destek verilecek. Verem hastalarının hayatlarını tedavi süresi boyunca kaliteli bir şekilde devam ettirebilmesi için 1.080 TL aylık bağlanacağı açıklandı. Üstelik bu yardım tedavi bitiminden 6 ay sonrasına kadar devam ettiriliyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Verem Savaş Dispanserleri verem hastalarının başvurusunu bugüne kadar kabul ediyordu ancak artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından hastanın dilekçe ile başvurması yeterli olacak. Başvuru sonrasında yapılan yönlendirmeler sonucunda bağlanılan yardımlar aylık olarak verilen karta yüklenmiş olacak. Ancak yardımdan faydalanmaya devam etmek için hastaların tedavi programlarına doğru bir şekilde uymaları şart koşuluyor.

Verem (Tüberküloz) Hastalığı

Hastalık kesin teşhisi konulduktan sonra hastaneler tarafından hastaya verilen programa tamamen uyulması halinde tam bir iyileşme imkanı bulunuyor. Özellikle düzenli beslenme ve bakımın önemli olduğu verem hastalığına yakalanma riski oldukça yüksek görülüyor. Hastaların ağız maskeleri ile dolaşmaları hastalığın diğer kişilere bulaşmaması için en önemli faktördür. Diğer yandan ise tüberküloz belirtileri şu şekilde kendisini gösterir;

  • Ateş ve gece terlemesi
  • Göğüs Ağrıları
  • İştahsızlık, halsizlik ve kan tükürme
  • İki haftadan fazla süren öksürük
  • Kilo kaybı ve çocuklarda kilo alamama olarak görülebilir.

Verem hastası olduktan sonra cinsel ilişkiler, çatal, kaşık ve havlu kullanımları ile hapşırık yolu ile de sağlıklı kişilere kolay bir şekilde bulaştırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı