Genel

Slovenya İş İmkanları

Slovenya’da çalışmak, tüm sektörlerde sağlanan tam eşitlik sayesinde mümkün olabilmektedir. Ülke, Yugoslavya kan dökülmeden ayrılmasından sonra, kendini geliştirmek için özellikle otomotiv sektöründe ilerleme kaydetmiştir. Balkanların en zengin ülkesi olarak bilinen Slovenya’da iş bulmak, ister uzaktan, internet üzerinden, isterseniz direkt olarak oraya giderek oldukça kolay olacaktır. Ülke, yerli ya da yabancı ayrımı yapmadan personeline iş imkanları sunmaktadır. Diğer ülkelere dair bilgiler:

Slovenya’da Muhasebe ve Denetim Alanında Çalışmak

Slovenya’da muhasebe alanında görev almak için, ülkede faaliyet gösteren şirketlere başvuru yapmanız yeterlidir. Ülke, nereli olduğunuzdan çok dil bilginizi ve uyumunuzu gözlemler. Bu nedenle daha önce bölgeye turistik keşif amaçlı seyahat etmeniz yararlı olacaktır. bölgede çalışmanız halinde, muhasebe elemanı olarak alacağınız maaş yaklaşık 1.529 USD olacaktır. deneyiminiz ve işinizi nasıl yaptığınız alacağınız maaşı orta seviyede etkiler. Ülkede ortalama işçi maaşlarının 1.124 USD olduğunu da göz önünde bulundurarak, alınan rakamın gayet yerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra Slovenya’da iktisatçı olarak iş aramanız halinde yaklaşık olarak 1.484 USD maaş alırsınız. İş deneyimi, bu alanda da orta seviyede etkilidir. Bunun yanı sıra bu iş için ülkede faaliyet sürdüren Türk  firmalar ile bağlantıya geçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ülke, yerli  yada geçici fark etmeksizin, çalışanlarına emeklilik planı, sağlık sigortası, kariyer geliştirme planı gibi olanaklar sunmaktadır. Bunun yanı sıra Slovenya’da iş bulmak için bilgisayar bilme, eğitim seviyesinin üniversite ve üzeri olması gibi şartlar bulunmaktadır.

Slovenya’da İdari Görevlerde Yer Almak

Slovenya’da idari personel olarak çalışmak, her ne kadar adı idari olsa da, maaşı yüksek olan bir iş değildir. Sekreter olarak görev alan bir kişinin maaşı 899 USD civarında olurken, bu maaş ülkenin 1.124 USD tutarındaki işçi maaşının yanında az kalmaktadır. Bunun yanında idari işler arasında yer alan ofis asistanlığında da alacağınız maaş 988 USD civarındadır. Bu tür işlerde deneyim durumu da alacağınız maaş için etkilidir. Ülkede, çalışma günleri hafta içi, pazartesiden cumaya şeklinde ayarlanmıştır. Maksimum çalışma saati haftada 40 saattir. Çalışanların yıl içerisinde 13 adet resmi tatil günü bulunmaktadır.

Slovenya’da Tarım Sektöründe Yer Almak

Slovenya’da tarım alanında görev almak da, fazla para getirmese de rahat işler arasındadır. Ülkenin tarım alanında her iş için ayrı eleman çalıştırma politikası mevcuttur. Örneğin orada yapacağınız bir iş olarak meyve seçiciliği örnek verilebilir. Sadece olgunlaşmış ve olgunlaşmamış meyveleri seçerek 798 USD para kazanabilirsiniz. Bu işte de sigorta ve emeklilik imkanı veren ülke, üniversite mezuniyeti şartı aramamaktadır. Bu iş, mevsimlik ya da dönemlik olarak yapılabilmektedir.

Slovenya’da Otomotiv Alanında Çalışmak

Slovenya’da araç üretiminde çalışmak için, bölgede hakimiyetini sürdüren 30’dan fazla araç üreticisinin kapısı çalınabilir. Audi, Opel, BMW, Mercedes gibi pek çok otomobil markasının bölgede fabrikası bulunmaktadır. Otomobil mühendisi ya da elektrik aksam için elektrik mühendisi alımı yapan ülkede, bu işten kazanacağınız para aylık olarak yaklaşık 1.450 USD olacaktır. iş için deneyimin önemi büyüktür. Mezuniyetinize ve geldiğiniz ülkeye göre alacağınız maaşta küçük değişiklikler olabilmektedir.

Slovenya’da Bankacılık Alanında Çalışmak

Slovenya’da bankacı olmak, en yüksek para getiren işler arasında yer almaktadır. Finans anlamında yaptığı hamleler için sık sık finans danışmanlarından fikir alan ülke, bu anlamda oldukça geniş bir maaş kartelasına sahiptir. İşinizde adınızı duyurmanız halinde maaşınız 2.000 USD civarına kadar yükselmektedir. Bu nedene Slovenya’da iş bulmak için ilk yapmanız gereken, bankacılık ve finans alanına yönelmek olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Slovakya İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı