Genel

Slovakya İş İmkanları

Slovakya’da iş bulmak, ülkede artan milli gelir ve düşük işsizlik seviyesi nedeniyle oldukça kolay olacaktır. ülkede oturum izni almak için öncelikle iş bulmanız gerekmektedir. Bu nedenle ciddi anlamda ülkeye yerleşmek isteyen kişilerin, gitmeden önce işlerini internet üzerinden anlaşacağı firmalar aracılığıyla ayarlaması daha doğru olacaktır. Bunun haricinde Slovakya’da iş bulmak için yapacağınız en doğru hamle, bölgede liderliğini sürdüren Türk iş adamları ile irtibata geçmek, Türk markaların hakim olduğu alanlarda işe başlamak olmalıdır. Bölgede özellikle inşaat sektöründe Türk markaların liderliği sürerken, aynı zamanda alım satımda da firmalarımız kendilerini göstermektedir. Diğer ülkelerde fırsatlar:

Slovakya’da İş Bulmak ve Elektronik Alanında Çalışmak

Slovakya’da elektronik alanında iş bulmak için firmaların ilanlarını takip etmeniz yeterlidir. Özellikle bu alanda görev alan Türk firmaları, inşaat firmaları ile iş birliği yaparak bölgede bulunan inşaat alanlarının elektriği ile ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra firmalar sadece Türk inşaat şirketleri ile değil, bölge yerlilerine ait inşaat firmaları ile de anlaşma halindedir. Bu nedenle elektronik konusunda vasıflı ya da vasıfsız, tüm elemanlara iş imkanı bölgede sunulmaktadır. İlanlarda özellikle dil bilgisine dikkat çekilmektedir. Bölgede iyi bir işe sahip olmak için çok iyi derecede İngilizce ve en azından sorunlarınızı çözebilecek kadar yerli dili bilmeniz gerekmektedir. Dil ve kültür konusunda oldukça hassas olan şirketler, kültüre uyum sağlama kapasitenizi her şeyin önünde tutar. Ayrıca sadece Türk firmalardan değil, Slovakya’nın kendi firmalarından da teklif almanızın önü açıktır. Bunun için başlangıç olarak Türk firmalarını tercih etmeniz, sonrasında dilinizi ve kültür bilginizi geliştirdikten sonra diğer firmalara geçiş yapmanız yeterli olacaktır.

Slovakya’da Otomotiv Sektöründe Çalışmak

Slovakya otomotiv sektörü, parça üretimi konusunda, montajdan daha yüksek bir mevkie sahiptir. Ülke, üretip satarak insan gücünü paraya çevirmeyi hedefler. Bu nedenle ülkede bulunan iş alanları ağırlıklı olarak otomotiv mühendisliği alanında eleman aramaktadır. Parça teknolojisi için inovasyon ve endüstri mühendisi ilanları rövanşta olmakla birlikte, elektrik mühendisliği alanında çalışan kişiler, bu konuda da iş bulabilmektedir. Ayrıca ülkede, otomotiv sektöründe kontrol, makine mühendisi, tamirci gibi meslekler de istihdam edilmektedir. Slovakya’da iş bulmak için makinelerle ilgili bir alanda görev almak istiyor olmanız yeterlidir. Yine bölgede otomotiv sektörünün üretim ağında bulunan firmaların ilanlarını takip ederek iş başvurularında bulunabilirsiniz.

Slovakya’da Yazılım Alanında Çalışmak

Slovakya’da yazılımcılık yapmak için, Türkiye’den yazılım mühendisliği ya da bilgisayar alanı mezunu olmanız yeterlidir. Ülkenin Türkiye ile iyi ilişkiler yürütme politikası kapsamında, başvurmak istediğiniz işte yeterliliğinizi kanıtlamanız halinde, yazılım  mühendisliği alanında görev alabilirsiniz.  Bunun yanında bölge, yazılım kaynakları açısından oldukça gelişmiştir. Kullanılan cep telefonlarının üzerinde adı yazmasa da Slovakya, pek çok markanın yazılımının altına imza atabilecek bir yazılım potansiyeline sahiptir. Ülkenin üret ve sat politikası nedeniyle, en büyük üretim araçlarından biri halini alan yazılım, yurt dışından alınan yazılım mühendislerine yaptırılır. Türkiye’den ülkeye geçiş yapan yazılım mühendislerinin ,yeterliliklerini kanıtlamaları halinde alacakları maaş 9.000 Euro’dan başlamaktadır.

Slovakya’da Ticaret Yapmak

Slovakya ticaret sektöründe çalışmak, Türk firmaların bünyesinde yer almanız halinde mümkün olmaktadır. Bölgede özellikle tekstil alanında Türk firmaların adından bahsedilirken, Türkiye’den ve diğer ülkelerden alınan ürünün Slovakya’da satılması nedeniyle kar marjı yükselmektedir.

Slovakya’da İnşaat Sektörü

Slovakya’da inşaat işinde çalışmak, inşaat sektörünün neresinde olursanız olun, getirisi yüksek bir iştir. İster şantiye şefi olarak çalışın, ister inşaat işçisi, ister mühendis… Bölgede gün geçtikçe artan inşaat alanları nedeniyle Slovakya’da iş bulmak oldukça kolay olacaktır. Bunun için internet üzerinden verilen ilanları takip etmeniz ve bölgede faaliyet gösteren Türk firmaları ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sırbistan İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı