EkonomiKişisel Finans

Sicil Affı

Son verilere göre 13 milyon Türk vatandaşının bankaların kara listesine girdiği ve yasal takipte olan borcun 8 milyar Türk lirası tutarında olduğu bilinmektedir. Bu korkunç rakamlar, 2018 – 2019 sicil affı konusunda beklentileri de su yüzüne çıkarmaktadır. Kredi kartı veya kredi borcu nedeni ile ödeme güçlüğü çeken kişiler, bu borçların faiz kıskacında artması ile beraber tamamen çıkmaza girmişlerdir. KKB – Kredi Kayıt Bürosu – adlı devlet tarafından yetkilendirilen finans merkezi tarafından tutulan bu istatistikler kesin ve nettir. Kredi notu uygulaması, kişilerin finansal hareketleri ile belirlenmektedir. Yani bireylerin yapmış olduğu kredi kartı harcalamaları, bu kartlara olan borçları, borçların ödenme şekli ve süreci, bankalardan alınan krediler, aynı şekilde bu kredilerin ödenme süresi ve oluşan borçlar gibi tüm finansal aktivitelerimiz, kredi notumuzun oluşmasında önemli etkenlerdir. Böyle bir tablonun karşısında, 2018 sicil affı beklentisini yaşan kişileri anlamak gerekir. İçerisinde bulundukları psikoloji gerçekten çok zor bir durumdur.

Göz atabilirsiniz: Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Temizlenir?

Kara listede olan kişiler, hiçbir şekilde her hangi bir banka ile işlem yapamamakta, ticari faaliyetlerini yürütememekte ve acil nakit ihtiyacı bile olsa bunu karşılayamamaktadırlar. Böylesine acı bir tablo karşısında, milyonlarca kişinin bu durumda olmasını bilmek hem ülke ekonomisi açısından kötü bir durum, hem de insani açıdan acınası bir durumdur. Sonuçta bu borçlar genel ihtiyaçlar için harcanan masraflardır. Çocukların eğitimi, mutfak masrafları, yaşamı devam ettirebilmek için insani masraflar ve benzeri durumlardan kaynaklıdır. 2018 – 2019 sicil affı konusunda geçen sene bir adım atılmış olsa da, yetersiz kalmıştır ve kara listedeki kişi sayısı katlanarak bugünlere kadar gelmiştir.

Sicil Affı

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir. Mevcut borçlarınız durduk yere silinmez veya eksilmez. Aksine, faiz yükü her geçen gün artar ve borcunuz katlanır. 2018 sicil affı, hükümet tarafından geçen sene çıkarılsa da, etkili sonuç alınamamıştır. Sicil affının kapsamı şu şekildeydi; 1 defaya mahsus mevcut borçları bankalarda yapılandırırsanız, yapılandırmanın ilk taksiti ödendiği andan itibaren kara listeden çıkartılacaktı bu kişiler. Ancak beklenen olmadı ve çok küçük bir kısım bu aftan yararlanmak için başvurdu. Çünkü bu planı yapan kişilerin unuttuğu bir şey vardı. Tamam, yapılandırma yapılınca sicil affı olacak ama bu borçlular, zaten parası olmadığı için bu duruma kadar gelmiş kişilerdi. Yapılandırma yapılsa bile mevcut borçlarını nasıl ödeyeceklerdi?

Hesaba katılmayan buydu işte. Ve beklenen oldu, bu yapılandırmadan yararlanan kişi sayısı yok denecek kadar az oldu. Ve borçlu sayısı o günden beri artarak katlandı ve şu an 13 milyon civarı borçlu sayısı bulunmaktadır. Devletin bu konuya acil çözüm bulması ve sosyal seçenekleri masaya yatırması gerekmektedir. Bu borçluların ekonomiye dahil edilmesi, çalışıp üretmesi gerekmektedir. Banka hesaplarına koyulan esnafların ticaret yapması ve ekonomiye dâhil olması mümkün değildir. Bu kişi hem borcunu temizlemeye çalışacak, hem de ailesini geçindirmeye çalışacak. Bu şekilde bunun gerçekleşmesi mümkün değildir. 2018 sicil affı karşılıksız ve bir kereye mahsus tüm borçlulara tanınması gerekir. Şartsız, kuralsız ve karşılıksız. Bunu birkaç sene önce Güney Kore hükümeti yaptı. Bir defaya mahsus tüm borçları sildi ve ekonomi şaha kalktı. Evet, bu gerçekleşen bir olaydır. Başka ülkeler bunu başarabildiğinize göre, biz de başarabiliriz.

İlginizi çekebilir: Banka kredisi sicili nasıl düzelir?

Sicil Affı çıkacak mı?

Şu an için 2018 – 2019 sicil affı konusunda bir gelişme bulunmuyor maalesef. Ancak 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan bir siyasetçi, bu konuda adım atacağını ve tüm kredi kartı – kredi borçlularının borçlarını sileceğini söylese de, henüz somut bir adım atılmamıştır. Aslında bunu devletin yapması ve vatandaşına kucak açması gerekir. Atılacak en doğru adım budur. Aksi halde, bu kadar borçlunun bu borcu ödeyebilmesi şu durumda maalesef imkânsız görünmektedir. Sicil affı bekleyen ve kara listeden çıkmak için gün sayan milyonlarca borçlunun umudu da budur. Devlet bağışlayıcıdır, şefkatlidir. Bu yardım elini bir defaya mahsus uzatırsa, emin olun ülke ekonomisi canlanır. Bu durum, 13 milyon kişinin iş gücü demektir. 13 milyon kişinin yeniden ekonomiye kazandırılması demektir. 13 milyon ailenin mutlu ve huzurlu olması demektir. Borçlar yüzünden evlilikler zora girdi, çocuklar mutsuz oldu, aile kavgaları ve hatta intiharlar yaşandı. 2018 sicil affı karşılıksız olarak çıkarsa, Türkiye’de yeni bir sayfa açılacaktır. Buna inanıyoruz.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım? :  https://www.parafikir.com/kara-listeden-ne-zaman-ve-nasil-cikilir/

Halk arasında kara liste olarak adlandırılan, kredi notu olumsuz olan kişilerin konulduğu bir grup vardır. Bu gruptaki kişilerin tüm finansal faaliyetleri kısıtlanmış ve hiçbir şekilde nakdi kredilerden faydalanmaları engellenmiştir. 2018 sicil affı işte bu yüzden çok önemlidir. Kara listeden çıkmak için, öncelikle mevcut tüm borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır?

Yasal takipte, icra da ve gecikmiş olan tüm borçlarınızı kapattıktan 5 sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Kara listeden çıkmak için zaman aşımı süresi 5 senedir. Bu şu demektir; tüm borçlarınızı kapatsanız bile, 5 sene beklemeniz gerekir. Ve bu 5 sene içerisinde tekrar borç yapmamanız gerekmektedir. Yani 5 yıl boyunca tecrit ediliyorsunuz. Çok saçma ve acımasız bir uygulama olsa da, maalesef bankacılık kuralları bu şekildedir. Bu tür sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız, kredi kartı ve kredi kullanmayacaksınız. Bankalara bulaşırsanız maalesef bu tür olası durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bankalara elini veren, kolunu kaptırmaktadır. 2018 sicil affı beklentisinde olan borçlular, bu beklentiye fazla umut bağlamadan, bir an önce borçlarını kapatma yollarını ararsa iyi olur. Devletten bir beklenti içerisinde olup, borçların silineceğini beklerseniz ve o umudunuz gerçeklemez ise daha büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Allah tüm borçluların yardımcısı olsun.

Bir önceki yazımız olan Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı