Genel

SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne yada babadan birinin çocuğunun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için bir defalık olmak şartı ile yardım ödemesi yapılıyor. Ülkemizde çocuk yardımının düzenli olarak yapıldığı kanısı yanlış olduğunun ve yardımın sadece 1 defalık olduğunun da bilinmesi gerekiyor.

Çocuk Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çocuk parası ödemeleri il müdürlüklerinden yapılıyor. Çocuk parası alabilmek için bağlı olunan il müdürlüklerine hastaneden alınacak doğum raporu ile internetten temin edilebilen formun doldurulup teslim edilmesi gerekiyor. Başvurular anne yada baba tarafından şahsen yapılması gerekiyor. Ancak memurlar için çocuk parası ödemeleri farklı şekilde yapılıyor. Bu durumlarda memurlar bağlı oldukları kuruma müracaat ettikten sonra maaşlarına gerekli olan çocuk yardımı bir sonraki maaş döneminde yatar.

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyet vatandaşları başvurularını Büyükelçilikler ve Konsolosluklar üzerinden yapabilirler. Bu kurumlara doğum belgesi ile başvuru yapılması yeterli oluyor.

SGK Çocuk Parası Kapsamı ve Ödeme Miktarları

Çocuk yardımı kapsamının ilk kuralı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğumlu çocuklar için geçerli oluyor. Ancak bu tarihten önce doğanlar için herhangi bir ödeme yapılmıyor. 2015 yılından önce doğan çocuklar için direkt olarak bir ödeme söz konusu olmuyor ancak 2015 yılı ve sonrasında doğan çocuklara ödeme yapılırken bu tarihten önce doğan çocuklarda hesaplamaya dahil oluyor. Bu bağlamda yapılacak ödemelerin miktarları şu şekildedir;

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve sonraki her çocuk için ise 600 TL ödeme yapılıyor.

Yapılan başvurular yoğunluğa bağlı olarak en geç 1 ay içerisinde gerçekleştiriliyor. Ödemeler PTT şubelerinden yatıyor ve anne baba olmasa dahi vasi olarak atanan kişiler de çocuk parasından faydalanabilirler. ALO 170 hattı üzerinden çocuk parası hakkında detaylı bilgi ve başvuru durumunu öğrenebilirsiniz. Sorgulamanızı E-Devlet üzerinden yapabilir ve 133 TL emzirme parası da Ziraat Bankası üzerinden alınabilir. Emzirme parası da çocuk parası gibi sadece bir defalık olma şartı ile ödendiğinden dolayı başvurunun zamanında yapılması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı