Genel

Senetlerde Protesto Nedir?

Ticaret hayatının en sık kullanılan terimlerinden birisi olan senetler verilen vade süresinin geldiği zaman kuruluş yada kurumlardan para tahsil etmek amacı ile hazırlanan belgedir. Senetler hakkında yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi ise üzerinde yazan vade gününün son gün değil bu tarihten sonraki iki günlük iş günü olarak belirleniyor. Eğer senedinizin üzerindeki vade Pazartesi olarak yazıyorsa ödeme günü Çarşamba olarak belirlenmiş demektir. Eğer vade bitiminden sonraki 3. iş gününe kadar ödeme yapılmazsa senet protestosu yapılarak paranın ödenmesi talep edilir.

Senet Protestosunun Faydası Nedir?

Protesto göndermenin amacı eğer gerekli ödeme yapılmazsa hukuki işlemlere başvurulacağı anlamı taşır. Eğer protesto gönderildikten sonra ödeme yapılmazsa yasalar gereğinde geciken hergün için faiz işleneceği anlamına da gelir. Ancak protesto işlemini yapmayan kişiler alacakları için herhangi bir faiz işlemesi yapamazlar. Bundan dolayı alacak haklarını korumak için mutlaka verilen yasal sürenin dolmasından sonra en kısa sürede protesto geçmesi gerekir. Diğer yandan ise senet protestosu yapılmazsa da alacak tahsil edilir çünkü senet kendisi bir resmi evrak olarak kabul edilir. Ancak geciken günler için faiz işlemesi sadece senet protestosu göndermek ile mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir: Senetle Kredi Verenler

Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?

Senetlerin bankalar üzerinden tahsil edilmesi karşı tarafta resmi bir kurum ile iş yaptığı algısı yaratarak borçlarını zamanında ödemesi için etkili bir psikoloji yaratır. Borçluların kendilerine gönderilen protestoyu kaldırmaları için borçlarını ödemeleri yeterli olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şu hususlar bulunuyor;

  • Ödeme yapıldıktan sonra protesto otomatik olarak düşmez.
  • Alacaklı borç tahsilini hangi banka ile size tebliğ etti ise borç ödemesi o bankaya giderek bildirilmesi gerekiyor.
  • Bankaya borcunu ödediği ve protestonun kalkması gerektiğini söyleyebilmek için yapılan ödemenin belgesini de yanınızda götürmelisiniz.

Göz atabilirsiniz: Banka Dışı Senetle Para Bulma

Yapılan tüm bu işlemler sonucunda alacaklı ve borçlu arasında resmi olarak bir işlem uygulandığı görülür. Bu durum özellikle borçlunun banka ile muhatap olmasından dolayı kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notunun düşmesinden dolayı senet ile alışveriş yapan kişiler genelde borçlarını zamanında ödemeye çalışırlar. Kredi notu banka yada banka dışı tüm finansal borçlarının zamanında ödenip ödenmediğini belirlemek için kullanıldığından dolayı borçlu olan kişi iş yeri için bankadan kredi talep etmesi halinde ödemediği senetlerin karşısına kredi notunun düşük olması şeklinde çıkacağı kesin bir dille belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı