Genel

Senetle Para Veren Kuyumcular İstanbul

Birçok kişi henüz senetle altın satışı hakkında bilgi sahibi değildir. 1990’lı yıllarda güvenli bir alışveriş olarak senetle bilezik, altın külçe, cumhuriyet altını, çeyrek altın gibi ürünleri elden taksitle ya da senet karşılığında kuyumculardan almak mümkündü; ama yakın zaman kadar bu yasaklanmış ve altın bilezik olmak üzere kuyumculardan senetli taksitli altın satışı yasaklanmıştı. Şimdilerde çıkarılması söz konusu olan bir yasa ile artın senetle altın satan kuyumculara bol bol rastlamak mümkün hale gelecektir.

Göz atmanızda fayda var: Senetle Para Veren Yerler

Özellikle nakit paranın kalbi olan İstanbul Mecidiyeköy kuyumcular çarşısında senetle altın satan kuyumcu adresleri artık sanal ortamda bile mümkün hale geldi. Senetle altın satışının başlaması ile birçok kişi güvenilir kuyumculara giderek 3 aydan 36 aya kadar senetle altın satın alabilir. Bunun için resmi bir evraka gerek de yoktur. Satın alınan bilezikler, çeyrek altınlar ya da cumhuriyet altınlarını aynı yerde ya da farklı bir sarrafta bozabilir ve aynı gün hatta aynı saatte nakit para temin edebilirsiniz. Şimdilerde bazı kuyumcu esnafları tefeci gibi senetle borç para vermeye başladı. Ama baştan sözyleyelim, kim olursa olsun senetle borç para vermek suçtur. Bunu unutmayın. Faizle elden nakit para almak yasal değildir. Ama bazı kuyumcular altın satıyor gibi el altından tefeci gibi para vermektedir. Tefeci adres ve tefeci telefon numarası arayan kişiler nedense hep kuyumcular ile karşılaşmakta ve onlardan senetle borç para almaktadır. İstanbul’da Anadolu yakasında ve Avrupa yakasında senetle kredi veren kuyumcular vardır; ama denk gele kimse size para vermez.

İstanbul, Mecidiyeköy ilk sırada olmak üzere ülkemizin birçok ilinde senet ile taksitli altın veren kuyumcular vardır. Manisa’da Denizli’de bu kuyumcular mevcuttur. Hatta ufak kasabalar senetle para veren kuyumcular çok daha fazla yer almaktadır. Bunun nedeni ise ufak yerlerde insanların bir birlerini tanıması ve daha çok itimat etmesidir. Kuyumcudan kredi kartı ile altın alma gibi bir şansınız bulunmuyor ise o zaman senetle borç para veren kuyumcuların şu olanaklarından yararlana bilirsiniz.

İstanbul il sınırları içindekiler ya da İstanbul dışından gelen kişiler Mecidiyeköy adresinde senetle altın satın alabilir ve kuyumcular ile olan anlaşmalar çerçevesinde 1 yıla kadar taksitlendirme yaptırabilir. Anadolu yakasında taksitli altın satışı birçok kuyumcu tarafından yapılmaktadır; ama önemli olan güven esasıdır. Siz sonuçta sadece senet imzalayıp altın satın alıyorsunuz. İkili diyalog iyi tutulduktan ve arada ek komisyon ödendikten sonra senetle altın almak çok daha kolay olacaktır. Komisyon tutarı ve istenen güvence, kefil sayısı gibi durumlar tamamen sizin anlaşmalarınıza bağlıdır.

Kuyumcular bundan 20 sene öncesinde kadar banker gibi çalışarak isteyen müşterilerine senetle altın satıyormuş gibi yapıp aslında elden borç para veriyormuş. Bu da senetle kredi veren tefeciler gibi algılandığı için yasal olmayan durumlar ortaya çıkmış. Kredi kartı ile altın alma dönemi başladığından bu yana kuyumculara da en azından senetle altın satma imkanı verilmesi konuşulmaktadır. Müşteriler ve nakit ihtiyacı olan insanlar, kuyumculardan senetle altın satın alacak ve bunları vadeli şekilde ödeyecektir.

İlginizi çekebilir: Senetle Para Veren Faktoringler

Satın alınan bilezik ya da diğer altınlar başka bir kuyumcudan bozdurularak nakit paraya çevrilmek sureti ile acil para ihtiyacı da giderilmiş olacaktır. Kuyumculara elden borç para verme imkanı direkt verilmese de müşteriler dolaylı olarak bu yöntemi ve yolu seçebilirler. İlgili sarraflara senetle ve taksitle altın satma yetkisi verilmesi ile başta İstanbul Kapalıçarşıdaki kuyumcular olmak üzere; Mecidiyeköy kuyumcular çarşısında, İzmir Kemeraltı, Bursa Kapalı Çarşı, Ankara kuyumcular çarşısı, Mersin, Antalya, Adana, Urfa, Samsun gibi daha birçok yerde senetli altın ve doğal olarak borç para dönemi başlayacaktır.

Günümüzde borç para veren kimseler ve şahıslar ancak faizle para verirler ki faizle alışveriş her zaman suçtur. Bunun yerine size birkaç tavsiyede bulunmak daha yerinde olacaktır. Elden borç para veren yerler olarak eğer akraba ve eş dosttan yardım alamadıysanız, bu sefer para yardımı yapan iş adamları, ünlüler, maddi yardım yapan dernekler ve para veren hayırseverler hakkında biraz bilgi vermek doğru olacaktır.

Para Veren Hayırsever İşadamları ve Ünlü Dernekler Türkiye’de para yardımı yapan bazı dernekler vardır. Özellikle acil hastam var ve kredi çekemiyorum diye dert yanan kişiler yardımsever derneklere başvuru yaparak maddi destek alabileceği gibi bütün hastane ve tedavi masrafları konusunda da para yardımı alabilir. Şu anda Haluk Levent’in başını çektiği AHBAP derneği Türkiye’de 81 ilde birçok kişiye el uzatmış ve maddi yardımlar yapıp aynı zamanda kişileri tedavi ettirmektedir. Bu derneğin tüm Türkiye’de temsilcileri olup genelde Twitre üzerinden yardım kampanyaları yapılmaktadır. Eğer gerçekten acil paraya ihtiyacınız varsa bir twittre hesabı açarak AHPAP derneğinden para ve diğer yardımlardan talep edebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Borç Para Nereden Bulabilirim?

Bir önceki yazımız olan Senetle Para Veren Faktoringler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı