Genel

Senetle Kredi Verenler

Kredi notu düşük olanlar bankalardan kredi kullanamazlar ancak acil para ihtiyacı olduğu zaman başka para sahibi olma yollarını deneyebilirler. Tamamen legal yollar olan faktöring ve finans şirketleri senet karşılığında ihtiyacı olanlara kredi verebilirler.

Faktöring ve Finans Şirketleri ile Kredi Kullanmak

Aslında kredi verme işlemini sadece bankaların yaptığını sanmak oldukça yaygın bir yanlış düşüncedir. Kredi veren finans kaynakları hem faktöring şirketleri hem de finans şirketleri olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle finans şirketlerini inceleyecek olursak düşük miktarlarda kredi kullandıran bu şirketler en fazla 20.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunarlar. Senet karşılığında verilen bu krediler bankalarda sunulan kredi miktarlarından daha yüksek faiz oranı verirler. Ancak aylık gelirin %80’oranından daha fazla ödeme ile kredi kullanılması ileride oluşacak problemlerin erkenden önüne geçilmesi açısından oldukça büyük önem taşır.

Faktöring şirketleri ile kredi anlaşması yapabilmek büyük oranda bankalara benzer ancak bankalar gibi bir dizi belge istemez ve Findeks kredi skoruna bakmazlar. Bundan dolayı özellikle işletmelere sağlanan finansmanın %20 oranını her yıl faktöring şirketleri karşılar. Bireysel olarak ihtiyaç olan nakitler için de senetle kredi veren faktöring şirketleri de bulunuyor. Faktöring şirketlerinin diğer finans şirketlerinden farkı ise 100.000 TL’ye kadar kredi verebilmeleridir. Bu şirketler her ilde bulunuyor. Ancak tamamen resmi firmalar oldukları için borçların ödenmemesi durumunda bankaların izledikleri yolu izleyerek borç tahsilatı yapılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle kredi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

  • Senetler imzalanmadan önce tüm belgelerin üzerinde anlaşmalı rakamların yazdığına dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Taksit miktarının ve vade süresinin her iki tarata da yazılı bir şekilde olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi halde bir problem olduğunda mahkemelere sunulacak resmi bir belge olmayan taraf suçlu bulunur.
  • Ödemelerin bitmesinden sonra tüm senetlerin alınması ve borcun bittiğine dair imzalı yazının bulunmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kredi notunun düşük olması durumunda bankalardan kredi kullanılmaması kişinin nakit ihtiyacının faktöring şirketlerinden karşılamasına neden olurlar. Yüksek miktarda kredileri bireysel yada ticari olarak kullanabilmek için senetle faktöring şirketlerinden 100.000 TL’ye kadar kredi imkanlarından faydalanılabilir. Tabi işletmenin büyüklüğüne göre bu üst limit daha da artabiliyor.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı