Bankalar

2020 Sanal pos komisyon oranları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İnternetten alışverişin olmazsa olmazıdır sanal pos. Bankalar tarafından kurumsal müşterilerine sağlanan bir ödeme yöntemidir. Banka tarafından sağlanan bazı teknik kodların, alışveriş web sitesine entegrasyonu ile aktif hale getirilir. Bu entegrasyon, uzman yazılımcılar tarafından yapılmakta olup, banka tarafından verilen şartnameye göre eklenmelidir. Aksi halde sağlıklı çalışmaz ve ödemelerde sorunlar oluşabilir. Bankalar, bu hizmeti sunarken hem senelik hizmet bedeli, hem de her işlemden belirli bir hizmet komisyon bedeli tahsil ederler. Sanal pos komisyon oranları 2020 senesinde değişmiş ve artmıştır. Bu oranları, bankaların web sitelerinden sizler için toparladık. Alışveriş sitenize sanal pos almak istiyorsanız, Sanal pos komisyon oranları 2020 konusunu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Sanal Pos Hakkında Her Şey

Dijital pazarlamanın inanılmaz hızlı gelişimi ile her yerde perakende satıcılar ve mağazalar arasında bir ihtiyaç ve çevrimiçi olarak daha güvenli ve istikrarlı bir ödeme alma yöntemi olarak geliştirilmiştir. İnternet alışverişinin ilk yıllarında, web siteleri sadece bir telefon numarası ve diğer iletişim bilgileri yayınlardı; satıcıyla iletişim kurar, ödeme yöntemini kabul eder ve birkaç gün sonra, postanede ya da kapıda beklediğiniz ürünü alırdınız. online satıcılar ve servis satıcıları, Sanal POS Terminali olarak adlandırılan bir çözümü kullanmaya başlayınca, hem ticaretin hacmi büyüdü, hem de alışveriş daha güvenli ve hızlı bir hal almaya başladı.

Sanal Pos ödeme sistemi; alıcı tarafından başlatılan kart işlemlerini manuel olarak yetkilendirmelerine izin veren bir ödeme ağ geçididir. Bu süreç, ödeme kaynaklarını büyük ölçüde genişletir ve ek güvenlik önlemleri ile beraber,  ödeme sürecinin süresini azaltır. Her bankanın bir sanal pos hizmeti bulunur. Bu hizmeti kullanabilmeniz için bankanın kurumsal müşteri olmanız ve bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Sanal pos komisyon oranları 2020 yılında değişkenlik göstermektedir. Her bankanın kendine özel komisyon oranları ve ödeme periyodları vardır. Müşteriler bu şartları kabul ederek, sanal pos hizmetinden faydalanırlar. Sanal pos komisyon oranları 2020 yılında güncellenmiş olup, aşağıdaki rehberde bu oranları sizler için derledik.

Göz atabilirsiniz: 4 Hesap işletim ücreti almayan banka

Sanal Pos Başvuru Şartları

Tüm bankalarda sanal pos başvuru şartları hemen hemen aynıdır. Bazı durumlarda ek belge istenebilmektedir. Bu şartları banka şubeniz ile yüz yüze görüşmenizde fayda vardır. Sanal pos alabilmeniz için ve sanal pos başvurusu yapabilmeniz için şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • 3 aylık vergi dökümü
 • Sanal posun kullanılacağı internet sitesinin adresi, ip adresi ve SSL sertifikası zorunludur. Web sitesinin çalışır durumda olması ve test edilebilmesi için aktif olması gereklidir.
 • Web sitesinin T.C. kanunlarına uygun içeriğe sahip olması gereklidir. İllegal içerikli hiçbir web sitesine sanal pos hizmeti sağlanmamaktadır.
 • E-ticaret sözleşmesi imzalanması gereklidir. Bu sözleşmede komisyon oranları ve ödeme seçenekleri yer alır. Kullanıcı bu şartları kabul ederek hizmeti almış olur.
 • Üye İşyeri Başvuru Formu
 • Üye İşyeri Sözleşmesi
 • Sanal POS Başvuru Talep Formu
 • Ticari Sicil Gazetesi Fotokopisi
 • Kira Kontratı, Tapu

Sanal pos komisyon oranları 2020

Vakıfbank Sanal Pos : https://www.vakifbankpos.com.tr/

Vakıf Paketi (Sadece Tek Ödeme İşlemler İçin)

AYLIK CİRO            Paket Ücreti

1.500 TL’ye kadar            30 TL

3.000 TL’ye kadar            40 TL

5.000 TL’ye kadar            70 TL

10.000 TL’ye kadar          130 TL

30.000 TL’ye kadar          309 TL

Seçilen paket içeriğinde belirlenen ciro limitine kadar yapılan işlemler herhangi ek bir kesinti olmadan ertesi gün hesabınıza yatmaktadır.  Tek ödeme paketlerinde sadece Tek çekim işlemler yapılmaktadır. Paketlerden faydalanan üye işyerlerinden World Aidatı ve Atıl POS ücreti alınmaz. Belirtilen paket fiyatları, 1.500 ve 3.000 TL paketlerde sadece 1 adet Sabit POS için, 5.000 – 10.000 TL ve 30.000 TL paketlerde ise 1 adet Sabit, ADSL, Mobil veya Yazarkasa POS için geçerlidir.Mevcut müşterilerin Sabit Ücretli POS paketleri ile çalışmak istemesi ve paketler arası değişim talepleri durumunda ise paket ücretine ilave olarak 100 TL ödemesi gerekmektedir.

Garanti Sanal Pos Komisyon Oranları  : https://eticaret.garanti.com.tr/Garanti-Sanal-POS-Baslangic-Paketleri.aspx

Paketlere dahil olan üye işyeri firmalardan,  yıllık 350 TL olan Garanti Sanal POS ücreti için, 150 TL tahsil edilecektir. Toplam 100 TL değerindeki Ortak Ödeme Sayfası ve 150 TL değerindeki 3D Secure için ücret tahsil edilmeyecektir. Garanti Sanal Pos komisyon oranları cironuza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. %2 ila %11 arasında değişen oranlar vardır. Komisyon oranlarını bankanızla bire bir görüşerek belirleyebilirsiniz.

Akbank Sanal Pos Komisyon Oranları  : https://www.akbankpos.com/

Akbank Sanal Pos komisyon oranları %2,5 tan başlayıp, %10 a kadar çıkabilmektedir. Ödemeleri ertesi gün alabilmektesiniz. Akbank’ın en avantajlı özelliği budur. Komisyon oranları ciroya bağlı olarak değişir. Ne kadar çok cironuz varsa, komisyon oranınız o kadar düşük olur.

İş Bankası Sanal Pos Komisyon Oranları  : https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/uye-isyeri-pos/e-ticaret-urunleri/Sayfalar/e-ticaret-urunleri.aspx

Senelik 790 TL sanal pos hizmet ücreti ödenmektedir. Sadece TL değil, birçok döviz kurunda kullanabileceğiniz İş Bankası Sanal Pos komisyon oranları, her bankada olduğu gibi, ciroya ve firmanızın statüsüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Şubenizle yüz yüze görüşüp bu oranları netleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Sanal Pos Komisyon Oranları  : https://www.yapikredipos.com.tr/

Yapı Kredi sanal pos hizmet komisyonları aylık ciroya ve firma statünüze göre değişmektedir. En güncel sanal pos komisyonları için Yapı Kredi şubeniz ile görüşmeniz gerekmektedir. Ayrıca 150 dolar civarında senelik sanal pos aidatı ödemeniz gerekmektedir. Bunun haricinde oluşabilecek ek masraflar için, direkt müşteri temsilciniz ile görüşmenizde fayda vardır.

QNB Finansbank Sanal Pos Komisyon Oranları  : https://www.qnbfinansbank.com/faiz-ve-ucretler/pos.aspx

Yukarıdaki linkte Finansbank komisyon ve aidat bedellerini güncel olarak öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde doğabilecek ekstra maliyet kalemleri için bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Hangi bankayı yazarsak yazalım, tüm bankaların komisyon ve pos aidat ücretleri müşterinin performansına göre değişmektedir. Hatta sanal pos ödeme vadeleri bile buna göre belirlenir. Az ciro yapana, geç ödeme yapılır. Çok ciro yapana daha erken ödeme yapılır.

Ücretsiz sanal pos veren bankalar

Ücretsiz sanal pos veren banka Kuveyttürk bankasıdır. Hem senelik pos aidatı almamaktadır, hem komisyon oranları çok uygundur. 30 günün sonunda Kuveyttürk pos hesabınıza ödemeniz zamanında yatmaktadır. Banka ile anlaşmanıza göre, ödemelerinizi ertesi gün şeklinde de talep edebilirsiniz ancak bunu talep edebilmeniz için, bankanın belirlediği miktarlarda ciro yapmanız gerekmektedir. Aksi halde bankanın belirlediği günlerde ödemenizi alırsınız. Kuveyttürk standart ödeme günleri 30 ila 45 gün arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Masrafsız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı