Genel

Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Aradığım ürünü sadece online mağazalarda bulan ya da online mağazalarda aradı ürünü daha ucuza bulan kişiler alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerini vermekten çekindikleri durumda sanal kart ile alışveriş yapabilirler. Sanal kart ile sadece alışveriş  yapacağınız miktarda bir kart oluşturarak hesap bilgilerinizin yanlış kişilere ulaşmasına engel olabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Dünyada milyonlarca kişiyi tarafından kullanılan sanal kart bankaya bağlı olan bir hesaptan yada kredi kartından online bir kredi kartı oluşturulması mantığı ile çalışır. Bankanızın internet bankacılığını kullanarak sanal kart oluşturup alışveriş yapacağınız miktar kadar limit belirleyebilirsiniz. Bu şekilde güvenmediğiniz bir alışveriş sitesine kredi kartı bilgilerinizi vermiş olmayıp daha büyük miktarda kayba uğramaktan kurtulabilirsiniz. Fiziksel bir kartı olmadığı için size verilen kredi kartı numarası ve CVV güvenlik kodu ile birlikte son kullanım tarihi verilerek online alışveriş yapmayı daha güvenli bir hale getirebiliyorsunuz. Özellikle sanal kart e-ticaret sitelerinde yada PayPal gibi online cüzdanlara para göndermek için kullanılabilecek en güvenli yöntemdir.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur? Avantajları Nelerdir?

Bağlı olduğunuz bankadan sanal kart alabilmek için telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk başta limiti olmayan bir sanal kart oluşturup daha sonrasında ihtiyacınız olan kadar limit belirleyip kullanabiliyorsunuz. Örneğin internetten 1.000 TL’lik alışveriş yapmak istediğiniz durumda sanal kart limitinizi 1.000 TL’ye çekerek alışverişinizi sadece bu limit üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Bazı durumlarda ise kredi kartım yurtdışı alışverişlerine açık olmasına rağmen dünyadaki bazı sitelerden ödeme onayı alamazsınız. Bu duruma karşı olarak sanal kart ile ödeme yapmanız durumunda mutlaka ödeme onayı alacağınızı görebilirsiniz.

Sanal kartların en büyük avantajı gerçek kredi kartı bilgilerinizi vermediğiniz için herhangi bir dolandırıcılık işlemlerine uğramanız mümkün olmuyor. Eğer alışveriş yapacağınızdan daha fazla miktar belirlediğiniz halde alışverişiniz daha az miktarda yapıldığı ise gün sonunda yaptığınız harcamalardan kalan sanal kart limiti vadesiz TL hesabınıza aktarılır. Bu şekilde düzenli olarak takip etmenize herhangi bir gereksinim bulunmaz. Oluşturduğunuz sanal kart için herhangi bir aidat ödeme dininizden dolayı defalarca oluşturarak yada bir defalık oluşturma şartı ile İstediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı