Piyasalar-Yatırım

Şakasına Üretilen Dogecoin Piyasası Yükselişte

Bitcoin karşısında 2013 bir parodi olarak üretilen Dogecoin geçtiğimiz yılda yaşadığı büyük çıkış sonrasında 2 milyar dolar piyasa hacmine ulaştı. 2018 Ocak ayı itibariyle 0,007 dolar seviyesinden işlem görüyor. Logosunda ise şaka amaçlı olarak Japon shiba köpeğinin resmi bulunuyor.

Dogecoin Nedir? Güvenilir Mi?

Kurucusu olan Jackson Palmer yaptığı açıklamada Dogecoin’in bu kadar ilgi görmesini kripto para birimlerine gösterilen ilgiden kaynaklandığını açıkladı. Diğer yandan ise yazılımı istikrarlı bir şekilde tutarak güveni sağlamak için Dogecoin Core geliştirme ekibine ihtiyacı olduğunu açıkladı. Yatırımcıların henüz kolay alınabilir seviyelerdeyken tüm kripto para birimlerinden belirli miktarlarda satın alıyor olması Dogecoin gibi şaka amaçlı üretilen bir sanal para biriminin de 2 milyar dolar piyasa seviyesine çıkmasını sağlıyor. Üreticisinin de sanal para birimlerine olan bakış açısı sorulduğunda geleceğin para birimi olabileceği yönündeki düşüncesinin ağır bastığını açıkladı.

Bitcoin ilk çıktığı günden itibaren düşük hızlarda yükseliş göstermesine rağmen 2017 yılı içerisinde 16 kat değer kazanması diğer tüm kripto paraların da bu etkiyi görmesini sağladı. Bu bağlamda 2018 yılı içerisinde yatırımcıların Dogecoin gibi altcoinlere ilgi gösterip göstermeyeceği konusunda uzman finansçılar bir takım tahminlerde bulunuyorlar. Bu tahminlerden ilki kripto para piyasasının 2017 yılı içerisindeki büyük yükselişi 2018 yılının sonuna kadar etkisini devam ettireceği yönünde oldu. Diğer yandan ise yeni yılın daha sakin geçeceği tahmin edilerek piyasanın düşmeyeceğini ancak çok fazla da yükselmeyeceğini gösteriyor.

Dogecoin Almalı Mı?

Kripto para piyasasında Bitcoin’in 100 bin dolar seviyesini 2018 yılı içerisinde göreceği söylentileri büyük bir hızla yayılmaya başladı. Durum böyle olunca eğer Bitcoin 100 bin dolar seviyesini görürse diğer tüm sanal para birimlerinin de büyük bir çıkış göstereceği tahmin ediliyor. Bu bağlamda ise Dogecoin dahil tüm kripto para birimleri henüz düşük seviyede işlem görürken ciddi rakamlara yükselebilir.

Yapılan araştırmalara göre Bitcoin’in 100 bin dolar seviyesini görmesi durumunda Ethereum 20 bin dolar seviyesine ulaşacakken, Dogecoin ise 1.000 dolar seviyesinde işlem göreceği tahmin ediliyor. Yani 2018 Ocak ayı itibariyle 0,007 dolar karşılığında alınan 1 Dogecoin yıl sonunda size 1000 dolar olarak geri dönebilir. Ancak tamamen ihtimallere dayalı olduğu için ciddi rakamlar ile yatırım yapılmamasında fayda bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Ev Alıp Satacaklara Önemli Tavsiyeler başlıklı makalemizde Emlak Vergisi ve Maliye Bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı