Genel

Romanya İş İmkanları

Romanya iş imkanları bakımından çeşitliliğin bol olduğu ve uygun şartlar altında yaşamanın mümkün olduğu bir yerdir. Romanya’da iş imkanı arayan bir kişinin Romence’nin yanı sıra İngilizce biliyor olması da kendisi için büyük avantaj olmaktadır. Romanya’da para birimi olarak Rumen Leyi kullanılmaktadır ve Türk Lirası’na göre daha değerli bir paradır. Diğer ülkeler hakkında bilgiler:

Romanya’da İş İmkanı Fazla Mıdır?

Romanya’da iş imkanları fazladır. Özellikle Türkiye ile kıyaslama yapıldığında, Romanya daha fazla iş imkanına sahip bir ülkedir. 1990 yılı ve öncesinde Romanya ekonomisine tarım sektörü hakim iken, 1990 yılından sonra Romanya piyasa ekonomisine ağırlık vermektedir ve Romanya’da çalışmak isteyen kişilerin çalışabilecekleri sektörler oldukça geniş yelpazededir. Günümüzde yabancı yatırımcıların yatırım yapmak için değerlendirdikleri bir yer olduğu için; iş imkanı daha da artmaktadır. Ancak Romanya’da iş imkanı ne kadar fazla ise; asgari ücretle çalışan kişi sayısı da o kadar fazladır ve bu durum Romanya halkının sık sık tartıştığı, isyan ettiği bir durumdur.

Romanya’da Çalışabilme Süreci Nasıldır?

Romanya’da çalışabilme sürecini anlatmak gerekir ise; yabancı bir ülkeden Romanya’ya gidip çalışacak olan kişinin öncelikle bir iş bulması gereklidir. Ardından kişinin Romanya’da çalışabilmek için çalışma izni alması gereklidir ve bu çalışma iznini alabilmesi için iş vereninin de talepte bulunması gereklidir. Kişi iş vereni ile belirli süreli veya belirsiz süreli bir iş anlaşması yaptıktan sonra bu sayede çalışma izni alabilmektedir. Ardından kişinin çalışma vizesini alabilmesi için; iş sözleşmesi ile birlikte Romanya Göçmen Ofisi’ne müracaatta bulunması gereklidir.

Romanya’nın Çalışma Şartları Nasıldır?

Romanya’da çalışma şartları oldukça rahattır ve kişilerin sosyal hayatlarına da özen gösterebilmelerine müsaittir. Romanya’da çalışacak olan kişilerin günlük çalışma süreleri 8 saattir ve kişiler haftada 5 gün çalıştığı için haftada toplamda 40 saat çalışmaktadırlar. Romanya’nın yasalarına göre bir çalışanın haftalık çalışma süresinin 48 saatten fazla olması mümkün değildir. Ayrıca Romanya’da çalışan bir kişi eğer aralıksız 12 saat üst üste çalışmış ise; kişinin ertesi gün 24 saatlik bir dinlenme süresi olmaktadır ve bu 24 saat için kendisine mesai ücreti de ödenmektedir. Romanya’da çalışmak isteyen 15 yaşındaki bireylerin, ebeveynlerinin izninin olması gereklidir. Romanya’da 16 yaşından küçük kişilerin çalışması da yasaktır.

Romanya’da Yıllara Göre Asgari Ücret Ne Kadardır?

Romanya’da yıllara göre asgari ücret miktarları şunlardır:

 • Romanya’da 2019 yılında asgari ücret 446.02 Euro’dur.
 • Romanya’da 2018 yılında asgari ücret 407.86 Euro’dur.
 • Romanya’da 2017 yılında asgari ücret 318.52 Euro’dur.
 • Romanya’da 2016 yılında asgari ücret 276.34 Euro’dur.
 • Romanya’da 2015 yılında asgari ücret 238.38 Euro’dur.
 • Romanya’da 2014 yılında asgari ücret 205.34 Euro’dur.
 • Romanya’da 2013 yılında asgari ücret 179.36 Euro’dur.

Romanya’da Yaşamak İçin Yapılan Harcamalar Ne Kadardır?

Romanya’da yaşamak için yapılan bazı harcamalar şunlardır:

 • Romanya’da 250 gramlık bir somun ekmeğin fiyatı 0.26 Euro’dur.
 • Romanya’da bir düzine yumurtanın fiyatı 1.98 Euro’dur.
 • Romanya’da 1 kilogram soğanın fiyatı 0.53 Euro’dur.
 • Romanya’da 1.5 litre suyun fiyatı 0.50 Euro’dur.
 • Romanya’da 0.5l yerli biranın fiyatı 0.69 Euro’dur.
 • Romanya’da ucuz bir restoranda bir kişilik yemek 5.28 Euro iken, iyi bir restoranda iki kişilik yemek 21.12 Euro olmaktadır.
 • Romanya’dan yazlık elbise almak isteyen bir kadının ödemesi gereken tutar ortalama 28 Euro’dur.
 • Romanya’da 80 metrekarelik bir dairede yaşayan bir kişinin aylık toplam fatura tutarı ortalama 95.29 Euro olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Portekiz İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı