Parafikir

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Sorgulama Yapma

Yeni doğan çocuk yardımı, yabancı ülkelerin birçoğunda vardır. Türkiye’den ekonomik olan daha düşük seviyede olan Ukrayna’da bile çok uzun yıllardır uygulanan bir devlet desteği şeklidir. Yeni doğan her çocuk için, devletin imkânları doğrultusunda aileye bir miktar maddi destek sağlanmaktadır. Çocuk yardımı dedikleri sosyal yardımın içeriği kısaca budur. Türkiye’de ise yeni uygulamaya koyulan Çocuk Yardımı Yasası, böylece yeni doğan çocukların ailelerine ufak ta olsa bir miktar yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Zaten bu çok geç kalınış bir uygulamadır. Sosyal devlet olmanın gerektirdiği esaslardan biridir vatandaşa yardımcı olmak. Çocuk parası olan ailelerin internette en çok aradıkları kelimelerden biri, PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Sorgulama Yapma sorgusudur. Çünkü ihtiyacı olan aile sayısı o kadar çok fazla ki, yeni doğan çocuklarının aileleri, bu yardım parasını alabilmek için adeta günleri, ayları saymaktadır. İşte bu yüzden, PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Sorgulama Yapma kelimesi, internet arama motorlarında sıkça aranan kelimelerden biridir. Siz de yeni anne adayı iseniz veya çocuk yardımı parası almak istiyor ve bu konudaki her şeyi merak ediyorsanız, gelin hep beraber tüm detayları teker teker ele alalım.

Çocuk Parası hakkında tüm detaylar

2015 yılında Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Doğum Yardımı Yönetmenliği ile başlayan çocuk yardımı, son 3 senedir uygulanmaya başlandı. Verilen yardım parasının miktarı, her ne kadar çok düşük olsa bile, en azından ihtiyacı olan aileler için bir nebze faydalı olabilmektedir. 2015 – 2018 tarihleri arasında artan PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Sorgulama Yapma kelime aramasının nedeni, ailelerin bu konuda çok merak ettiği sorularının olmasıdır.

Çocuk Parası Nedir?

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2015 yılından beri, yeni doğan çocuklar için yapılan sosyal yardımdır. Yeni doğan çocukların yanı sıra, Bakanlığın belirlediği kriterlere uyan çocuklarınız için de sosyal yardım alabilirsiniz. Velayeti sizde olan ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocukların yanı sıra, evlatlık aldığınız çocuklar ve üyey çocuklarınız için de çocuk parası alabilirsiniz. 0-18 yaş arası çocuklarınız için de çocuk parası talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için, istenilen şartların size uygun olması gerekmektedir.Ancak bunun farklı prosedürleri bulunmaktadır.

Göz atabilirsiniz: PTT Kredi Başvurusu ve Faiz Oranları

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk yardımı kapsamında verilen para, günümüz şartları için çok düşük olsa da, en azından bir miktar da olsa fayda sağlamaktadır. Yeni doğan ilk çocuk için 300 TL,  yeni doğan ikinci çocuk için 400 TL ve yeni doğan üçüncü çocuk için 600 TL çocuk parası verilmektedir. İkiz doğum yapanlara 700 TL ve üçüz doğum yapanlara ise 1400 TL çocuk parası sağlanmaktadır.

Çocuk Parası alma şartları

Çocuk yardımı yani çocuk parası alabilmeniz için T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği bazı şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartlar şu şekildedir:

  • Anne veya babanın SGK kaydı olması gereklidir ( Sigortalı bir işte çalışması )
  • Ailenin ve yeni doğan çocuğun Türk vatandaşı olması şarttır.
  • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuk sahibi olanlar çocuk parası alabilirler. 

Çocuk Parası Başvuru

Çocuk parası yardımı alabilmeniz için T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet web sitesindeki başvuru formunu (http://www.aile.gov.tr/data/555dcf6b369dc57e3cd5b163/dilekce_ornegi.pdf ) doldurup başvurabilirsiniz. Çocuk parası yardımı için başvuru merkezleri; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,  Sosyal hizmet merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için de konsolosluklar olarak belirlenmiştir. Başvuru için aşağıdaki belgeler talep edilmektedir:

  • Anne veya babanın sigorta bildirgesi
  • Çocuğun doğum belgesi
  • Çocuğun kimlik belgesi
  • Doğum izni belgesi

Bu belgeleri toparladıktan sonra başvuru merkezlerine şahsen veya posta yoluyla başvurmanız gerekmektedir. Her yapılan başvurunun kesin onaylanması diye bir şey söz konusu değildir. Belirtilen şartlara uygun iseniz, 1 ay içinde başvurunuz onaylanır ve çocuk parası almaya hak kazanırsınız.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası PTT hesabınıza yatar ve her 3 ayda bir ödenir. Çocuk yardımı parasını alabilmeniz için, paranın yatış sürelerini takip ederek PTT şubelerinize kimlik belgeniz ile beraber gidip, çocuk parasını alabilirsiniz. Türkiye’nin bütün PTT şubelerinden, hafta içi her gün mesai saatleri dâhilinde çocuk paranızı alabilirsiniz.

Çocuk Parası Yattı mı?

Ve işte en heyecanlı kısımJ Çocuk parası bekleyen ailelerin en çok merak ettiği sorudur PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Sorgulama Yapma nasıl olur ve benzeri sorular. Çocuk parası yardımı her 3 ayda bir yatmaktadır. Bu tarihleri takip ederek E-Devlet sayfasından veya PTT merkezlerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bulunduğunuz ilin veya ilçenin PTT şubesine giderek, TC. Kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgula?

Çocuk parasının yatıp yatmadığını merak ediyorsanız, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden, E-Devlet şifreniz ile sorgulama yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. İnternet kullanımı konusunda sıkıntılarınız varsa, bu sorgulamayı direkt PTT şubelerinden de yapabilirsiniz.

Kimler Çocuk Parası alabilir?

Devletin, yeni doğum yapan annelere küçük bir hediyesi olan çocuk parasını, devletin belirlediği şartlara uygun olan tüm anneler alabilir. 2015 yılından itibaren yeni doğum yapmış tüm anneler bu parayı almaya hak kazanmıştır. 2014 ve öncesini kapsamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kkdf nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nuran Akkuş dedi ki:

    Çocuk parasında neden faydalanmiyorum öğrenmek istiyorum

BİR YORUM YAZ