Güncel

Proje Finansmanı Kredisi Riskleri

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafından Aralık ayı 2017 proje finansmanı istatistik raporlarına göre proje finansmanı kredileri risk bakiyeleri 2017 Aralık döneminden itibaren 2016 Aralık tarihine göre yüzde 23 artış göstererek 334 milyar TL’ye yükseliş gösterdi.

Türkiye Bankalar Birliğinin yayınlamış olduğu rapora göre tanımlanmış olan risk bakiyesinin 297 milyar TL’si nakdi ve 37 milyar TL’lik kısmı ise gayri nakdi olarak kullanmış görülüyor. Açıklanan raporda toplam taahhüt miktarı ise 371 TL’den yani 106 milyar dolardan 435 milyar TL‘ye yani 115 milyar dolara yükselmiş olarak görülüyor. Bu durumda söz konusu tutar dolar bazına göre değerlendirecek olursak yüzde 9 oranında artış göstermiş oluyor.

Sektörlere Göre Kredi Yüzdesi Dağılımı

Kredi birden fazla alanda kullanılacağı belirtiliyor. Proje finansmanı doğrultusunda kullandırılan kredinin dağılımı tam olarak şu şekilde;

  • %47’si enerji
  • %19’u altyapı,
  • %11’i gayrimenkul sektörüne dağılmış oluyor.
  • Diğer sektörlerin toplam pay içindeki yüzdesi ise tam olarak %23 olarak ele alınmıştır.

Aralık 2016 dan 2017 sonuna kadar 77 milyar dolar olan proje finansmanı kredileri risk bakiyesi Aralık 2017’den itibaren %15’lik bir artış göstererek 89 milyar dolara yükseliş göstermiştir. Bu artıştaki en yüksek pay altyapı sektörüne ait olarak gözüküyor. Bu sektörün risk bakiyesi yüzde 36 artış göstererek 13 milyar dolardan 17 milyar dolara yükselmiştir. Aynı dönem içinde dolar olarak risk bakiyesi %3 artışlar gayrimenkul sektörüne, %11 artışla enerji sektörüne ve %14 artışla diğer sektörlere dağılmış olarak yer alıyor. Yatırımların artmasına rağmen sektördeki risk yüzdesinin artışı da dikkate alınması gerekiyor. Özellikle bu kredinin kullanılması sonrasında yapılan hesaplamaların yakalanmadığı zamanlarda iflas durumuna kadar giden bir yol izleniyor.

İlginizi çekebilir: Kuveyttürk Bankası Kredi İhtiyacı – Hızlı Onaylı
Göz atabilirsiniz: Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Kalkınma ve yatırım bankaları ile mevduat bankalarının proje finansmanı doğrultusunda istatistiksel olarak tüm bilgilerini içeren detaylı raporda 2014 yılı Aralık ayından bu döneme kadar hazırlanıyor. Bankalardan alınan bilgiler ile 6 aylık dönemler şeklinde hazırlanan raporda yer alan toplulaştırılmış bilgi, Aralık 2017 döneminden bu yana 20 banka verisini barındırıyor. Verilen bilgilere göre değerlendirme yapıldığında proje finansmanı için verilen kredilerin %9’u krediyi çeken firmalar tarafından karşılanamayıp haciz yoluna gidildiği görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Değerli Bankaları Açıklandı başlıklı makalemizde Akbank, Brand Finance ve ICBC hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı