Güncel

Prim Borcu Olanlar Emekli Olabilecek

Emekliliği gelen ancak prim borçlarından dolayı emekli olamayan Bağ-Kur’lular için Ziraat Bankası ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında birçok protokol imzalandı. TESK genel başkanı olan Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada Sosyal Güvenlik sisteminin Bir ülkenin yapı taşı olduğunu ve sosyal devlet ilkesi gereğince devletin vatandaşların asgari düzeyde yaşamlarını geçirilebilmesi için gerekli olan maddi kaynağı sağlaması gerektiği belirtildi.

Prim Borcu Ödenmeden Erken Emeklilik Mümkün

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu genel başkanı olan Bendevi Palandöken yaptığı diğer açıklamalarda anayasanın 173 maddesi gereğince Devleti’nin esnaf ve sanatkarların korunması mecburidir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 5510 sayılı maddesi gereğince işçilerin 7200 prim günü doldurduktan sonra emekli olma hakkı varken esnafların 9 gün prim günü olması gerekiyor. Bundan dolayı geç emekli olan esnaf prim gününü tamamlayamadığı durumda borçları giderek katlanıyor. BAĞ-KUR primlerini düzenli bir şekilde ödeyemeyen esnafların borçları katlanarak büyüdüğü için bu durumun bir düzenleme ile kontrol altına alınması gerekiyor. Ziraat Bankası ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında birçok protokol imzalanarak emeklilik şartlarını tamamladığı halde prim borçlarından dolayı emekli olamayan kişilerin birtakım olanaklar sağlanabilecek.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankasından En Hızlı Kredi Alma

Palandöken ayrıca Ziraat Bankası ile görüşerek esnaf ve sanatkarların prim borçlarını ödemeleri için 48 ay vadeli ve emekli aylıklarının ile ödenebilecek olan kredilerin kullandırılması talep edildiğini bildirdi. Ziraat Bankası’nın vereceği bu imkan ile hem sosyal güvenlik kurumunun yaptığı tahsilatların artacağı hem de emeklilik şartlarını sağladığı halde emekli olamayan mağdur esnaf ve sanatkarların emekli olabileceği belirtildi. Özellikle esnafın ülke ekonomisinde yaşanan büyük dalgalanmalardan dolayı prim borçlarını düzenli ödeyemediği için katlanarak artan prim borçlarının düzenleme yapılarak ödenebilir seviyeleri getirilmesi gerektiği söylendi. Prim borçlarını ödeyerek emekli olan kişiler aldıkları emekli maaşları ile daha çok bankacılık işlemi yapacak ve harcamalarından dolayı ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar.

Görüşmeler Devam Edecek

Emeklilik şartlarını yerine getirdiği halde prim borçlarından dolayı emekli olamayan Esnaf ve Sanatkarlar TESK’e yaptıkları binlerce başvurudan sonra Konfederasyon hem SGK hem de Ziraat Bankası ile yaptığı görüşmeleri ileriki günlerde daha fazla imkan sağlanması için devam ettireceği açıklandı.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisinde Yeni Model Geliyor başlıklı makalemizde BDDK ve ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı