Güncel

Pomem Başvuru ve Para Yatırma

POMEM Başvuru Ücretleri

POMEM başvuru sayfasında Emniyet Genel Müdürlüğü resmi siteden erişime açıldı. Bu yıl 10 bin polis alımı gerçekleşecek. 22. Dönem başvurusu için 2018 POMEM başvuru ücreti 100 lira olarak belirlendi. POMEM başvuru ücretleri ise sadece Halk bank tarafından tahsil edilecek. Ücretleri yatırmak için Atm kanalını kullanabilirsiniz. Online olarak yatırılan ücretler kabul edilmeyecektir. Adayların ikamet ettiği illere göre sınav merkezleri ve sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edilir. İlan edildikten sonra sınav yeri ve merkezi değiştirilemez.

  • Ücreti Yatırırken Mutlaka Dekont Alın

Adaylar POMEM başvurusu esnasında istenen belgelerden birisi sınav ücretini yatırdığına dair dekonttur. Adaylar sınav ücretini yatırırken kendi Türkiye cumhuriyeti kimlik numaralarını kullanmaları gerekir. Para yatırdıktan sonra atm den mutlaka yatırma dekontunu almaları gerekir. Dekont başvuru sırasında başvuru yapan adaydan istenmektedir.

  • Sağlık Kontrolünden Geçemeyen Başvuru Yapamaz

Sağlık yönünden yönetmeliğin gerektirdiği şartları taşımak gerekir.  Adaylar POMEM sınavına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafınsan sağlık kontrolüne tabi tutulur. Ön sağlık kontrolünü Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları yönetmeliğinde belirlenen esaslara göre yapılır. Ön sağlık komisyonu kişinin sağlığında herhangi bir sorun yoksa Polis meslek eğitim merkezine aday olur şeklinde karar verir. Sağlık sorunu olan kişilere ise Polis meslek eğitim merkezine aday olamaz şeklinde karar verirler.

  • POMEM Girmek İçin Kpss Şartı

POMEM sınavına girmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Önlisans ve lisans mezunu olmak gerekir. KPSS puan türünde P3 sınav türünde en az 60 puan almak gerekir. Yaş olarak 31 Aralık 1989 tarihinde doğmuş olmak gerekir.

  • POMEM İçin Fiziki Yeterlilik

POMEM sınavına girmek için bireylerin fiziki yeterliliklere sahip olması gerekir. Mülakat sınavını başarı ile geçmeleri gerekir. İnternet üzerinde ilan edilen yerde ve zamanda sınavlar yapılır. Sınava başvuru yapmak için kişilerin şahsen bizzat başvuru yapmaları gerekir. Posta ile yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Kadınlarda 162 cm, erkeklerde 167 cm’den kısa boylu olmamak gerekir. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmalıdır.

  • POMEM İçin Başvuru Şartları

Silah taşımaya ve silahla görev yapmaya engel bir durumu olmamalıdır.

Adaylar başvuru yaparken E-devlet şifresini kullanacaktır. POMEM’de eğitimler parasız ve yatılıdır. Öğrencilerin yemek ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılanır. Eğitimi tamamlayan kişilere mesleki eğitim sertifikası verilir. Aday öğrenciler eğitimi tamamladıktan sonra eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olmaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakıcı Çalıştırana Devletten 700 TL Prim Desteği başlıklı makalemizde Bakıcı çalıştırana 700 tl destek, bakıcı çalıştırana prim ve Devletten 700 TL Prim Desteği hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı