Genel

2020 Polis Maaşı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Polislerin 2020 yılı itibariyle aldığı maaşlar doğrudan memur maaş artışlarına bağlı olarak belirleniyor. Buna göre 2020 yılında polis memurları ilk 6 ay %4 ve ikinci 6 ay için de %4 oranında zamlı maaş alacaklar. Polis maaşı aynen tüm devlet memurlarında olduğu gibi görev süresine bağlı artan kıdem seviyesi ve memurun derecesine göre belirleniyor.

Memurun derecesini belirleyen etkenlerin başında yine memurun kıdemi ve bununla beraber eğitim seviyesi, lisans mezunu olup olmama durumu bildiği yabancı diller ve genel çalışma performansı da dereceyi belirleyen önemli bir etken.

Polislikte rütbeler de hem derece hem de kıdeme göre alınıyor. Dolayısıyla polis maaşı da rütbe arttıkça artıyor. Diğer yandan polislerin iç güvenlik birimleri olması sebebiyle yaptıkları görevle bağlantılı bazı özel tazminat ve ek ödeme hakları da olabiliyor.

Polislerin Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Polislerin aldığı maşların tutarı hesaplanırken doğrudan devlet memuru maaşlarından yola çıkılıyor. Buna göre polisler mesleğe başladıklarında 4.995 TL gibi bir başlangıç ücreti alıyor. 25 yıl üzeri kıdemli bir memurun maaşı ise aylık net 5.681 TL.

Diğer yandan polisler görev konusuna, rütbelerine ve görev yerine göre ek tazminatlar ile daha fazla maaş alabiliyor.

Ayrıca mali müşavir maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Polis Memuru Kaç Para Alır?

Polis memurunun aldığı aylık ücret 8/1 kıdem derecesinden bir devlet memuru maaşı olan 4.900 TL’ye denk geliyor. Bunun yanında polis memuru eş ve çocuk durumuna göre değişen oran da asgari geçim indirim de ayrıca alıyor. Polis maaşı kıdem ve derece arttıkça artıyor. Bunun için illa ki rütbe yükselmesi gerekmiyor. Dolayısıyla aynı derecede kalsa bile bir polis memuru her sene en azından maaşına bir yıllık kıdem artışı alabiliyor. Buna göre kıdem ve dereceye göre bazı polis memuru maaşları şöyle:

  • 8/3 polis memuru maaşı net 5.135 TL,
  • 6/3 polis memuru maaşı net 5.191 TL,
  • 4/2 polis memuru maaşı net 5.357 TL,
  • 2/2 polis memuru maaşı net 5.550 TL,
  • 1/1 polis memuru maaşı net 5.648 TL,
  • 1/4 polis memuru maaşı net 5.681 TL.

Komiser Maaşı Ne Kadar?

Bir komiserin aldığı aylık ücret rütbe sebebiyle normal polis memurundan yüksektir. Komiser rütbesindeki polis memurları öncellikle derece ve kıdem yılına göre bir polis memuru maaşı üzerine rütbe ve makam tazminatı kapsamında ek ücret alırlar. Buna göre en alt dereceden 8/1 ile görev yapan bir komiser yardımcısı 5.675 TL maaş alır. 1/1 bir komiser ise 6.250 TL maaş alabilir. Baş komiser maaşı ise 6.650 TL civarındadır.

Özel Harekât Polisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Özel Harekât polis memurunun aldığı aylık ücret aynı kıdem ve derecedeki diğer polis memurları ile aynıdır. Ancak görev tazminatı ve görev yeri tazminatı ile bu aldıkları ücretler biraz daha artabilir. Buna göre yeni göreve başlayan lise mezunu bir özel harekat polisi aylık 5.300 TL maaş alırken, ön lisan mezunu ise 5.500 ve lisans mezunu ise 5.700 TL maaş alır. Bu maaşlar polis maaşı üzerine özel harekat tazminatı eklenmesi ile ortaya çıkar.

Diğer yandan örneğin terörle mücadele bölgelerinde görev yapanlar, dış güvenlik harekâtlarına destek olarak yurt dışında görev yapanlar, yurt dışındaki elçiliklerde koruma polisi olarak görev yapanlar, cumhurbaşkanlığı koruma birimlerinde görev yapanlar aldıkları maaş üzerine özel görev tazminatları alırlar. Örneğin dış elçiliklerde görev yapan özel harekat polislerinin maaşlarının birkaç katı tazminat aldıkları bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Pilot Maaşı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı