Genel

2020 Pilot Maaşı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Pilotların 2020 yılında aldığı maaşlar havayollarının kendi insan kaynakları ve maaş politikalarına göre belirlenmektedir. Pilot maaşı genel olarak yüksek bir maaş olduğu için pilotluk mesleği de son yıllarda son derece cazip hale gelmiştir.

Diğer yandan pilot olmak hem iyi bir eğitim hem de bu eğitimi karşılayacak maddi gücü gerektirir. Zira pilotluk eğitimi tüm eğitimler içerisinde en yüksek masraflı eğitim türüdür.

Pilot Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Pilotların aldığı maaşların hesaplanması kıdemlerine, derecelerine ve uçuş saatlerine göre belirlenir. Pilotların aldığı maaşlar belirlenirken aşağıdaki değişkenler dikkate alınır:

 • Pilotun rütbesi. Birinci kaptanlar en yüksek maaşı alırken ikinci kaptanlar daha düşük ücret alır.
 • Pilotun deneyimi veya uçuş saat süresi. Pilotların deneyimi arttıkça hem çalıştıkları hava yolundaki kıdemleri yükselir hem de daha fazla maaş alabilirler. Özellikle çok yüksek uçuş saat deneyimi olan pilotlar aynı zamanda yanlarındaki pilotları da yetiştiren eğitmen görevi görürler. Diğer yandan bazı tip uçakları uçurabilmek için belirlenmiş uçuş saat sınırları vardır.
 • Pilotun aylık ve haftalık uçuş saati. Pilotların aylık uçabileceği saatler havacılık kurallarına göre çok katı şekilde belirlenmiştir. Diğer yandan pilotlar bu saat sınırına ne kadar fazla uçarlarsa o kadar fazla para alabilirler.
 • Tek seferdeki uçuş mesafesi. Pilotlar ne kadar uzun mesafeye uçarlarsa aynı zamanda uçuç için aldıkları harcırah da artar. Örneğin Amerika’ya uçuş yapan bir pilot en az bir ve genelde 2 gün orada dinlendikten sonra Türkiye’ye geri döner. Orada geçirdiği her gün için ise günlük harcırah ödemesi maaşının haricinde alır.

Ayrıca milletvekili maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Nasıl Pilot Olunur?

Pilot olmak için devlet veya vakıf üniversitelerinin pilotaj bölümlerinden mezun olmak veya özel pilot okullarına gitmek gerekir. Pilot olmak için en önemli iki şart şunlardır:

 • Üniversite mezunu olmak.
 • Çok iyi derece İngilizce bilmek.

Bu şartları ve temel sağlık şartlarını sağlayan bir kişi üniversite haricinde ücretli pilotaj okullarına gidip pilotluk sertifikası alabilir. Bunun için ortalama 1,5 yıllık bir eğitim süresi gerekir. Pilot maaşı her ne kadar cazip bir maaş olsa da hem eğitim süreci zordur hem de oldukça masraflıdır.

Diğer yandan ücretsiz pilot olmanın yolu ise yaz az sayıda ve kontenjanı çok az olan devlet üniversitelerinin pilotaj bölümlerine gitmek veya üniversite sınavında en üst dilimden öğrenci alan hava harp okuluna gitmektir. Ancak hava harp okulundan mezun olan bir kişi en az 10 yıl askerlik hizmeti yapmak durumundadır.

Kaptan Pilotlar Kaç Para Alır?

Kaptan pilotların aldığı aylık ücret havayolu firmalarına göre değişiklik gösterir. Buna göre farklı hava yolu firmalarında kaptan pilotlara ödenen ücretler şöyledir:

 • THY kaptan pilot maaşı aylık 60.000 TL,
 • Emirates hava yolları kaptan pilot maaşı ortalama 10.000 USD,
 • Airfrance hava yolları kaptan pilot maaşı ortalama 20.000 USD,
 • Katar hava yolları kaptan pilot maaşı ortalama 20.000 – 25.000 USD,
 • Çin hava yollarında kaptan pilot maaşı ortalama 25.000 USD.

İkinci Pilotlar Kaç Para Alır?

İkinci pilotların aldığı aylık ücretler kaptan pilotların ortalama yarı maaşından daha yüksek. Buna göre farklı hava yolu firmalarında ikinci pilot maaşları aşağıdaki gibidir:

 • THY’de ikinci kaptanlık yapan bir pilotun maaşı ortalama 30.000 – 35.000 TL,
 • Emirates hava yolları ikinci kaptanlık maaşı ortalama 6.000 USD,
 • Airfrance hava yolları ikinci kaptanlık maaşı ortalama 12.000 USD,
 • Katar hava yolları ikinci kaptan pilot maaşı ortalama 15.000 USD,
 • Çin hava yollarında ikinci kaptan maaşı ortalama 18.000 USD.

Bir önceki yazımız olan 2020 Özürlü Maaşı Ne Kadar, Kimler Alabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı