Genel

Petkim Personel Alımı Başvurusu

Petkim eleman alımı başvuruları her senenin başında, firma yetkililerinin hazırladığı raporlar çerçevesinde, bütçe planlamalarına paralel olarak gerekli pozisyonlara açılmaktadır. Firma personel alımı konusunda vasıflı veya vasıfsız, büyük istihdam kaynağı yaratmaktadır. Şirket İzmir merkezli bir petrokimya fabrikasıdır ve bu alanda, Türkiye’de hizmet veren en gelişmiş ve büyük firmaların başında gelmektedir. Bu sebeple, yayınladığı iş ilanlarına her yıl ilgi oldukça büyük olmaktadır.

Firma bünyesinde barındırdığı personellerin tümüne, oldukça geniş kariyer fırsatları sunmaktadır. Özellikle nitelikli ve vasıflı personel kadrolarında, çok büyük yurtdışı imkânları da bulunmaktadır. Firmanın bünyesinde çalışan elemanlarına sağladığı, tatmin edici ücretler ise birçok kişinin firmaya yönelmesini sağlamaktadır. Firmaya başvuru yapacak adaylar, firmanın resmi sitesinden özgeçmişlerini bırakabilirler. Bunun yanı sıra acil ihtiyaç durumlarında, popüler iş arama sitelerinden de ilanlar yayınlanabilmektedir.

Netlog Lojistik personel alımı ayrıntılarına yazımızdan bakabilirsiniz.

Petkim Personel Alımı Başvuru Formlarına Nasıl Ulaşılır?

Petkim eleman alımı başvuru formlarına ulaşmak birçok adayın sorun yaşadığı durumların, başında gelmektedir. Aslında firma yetkilileri tarafından, bu konu hakkında oldukça kolaylıkta sağlanmaktadır. Özgeçmişleri ile birlikte, firmaya başvuru yapacak adaylar ilan eklerinin tümünde, başvuru formlarına ulaşabilmektedir. Belirtilen başvuru formları, insan kaynakları birimlerince hazırlanmış olup, adaylar hakkında ön bilgi elde etmek amacıyla istenmektedir.

Başvuru formlarını doldurup firmaya yollayan adaylar, değerlendirme süreci için hazır olduklarını peşinen kabul etmiş sayılmaktadır. Firma yetkilileri ise, ihtiyaç olan pozisyonların genel niteliklerine uygun adayları, başvuru formlarıyla birlikte değerlendirip bir sonra ki aşama için iletişime geçmektedirler.

Başvuru formlarının içeriğinde adayın özlük bilgileri, yetenekleri, yaşadığı şehir, mezuniyet derecesi gibi bilgilerin yanı sıra, firma tarafından hazırlanmış çeşitli sorularda yer almaktadır. Başvuru yapacak her adayın bu soruları ve bilgileri, eksiksiz doğru bir şekilde doldurması istenmektedir. Başvuru formlarında verilen bilgilerin yanlış çıkması durumunda, firma adayların başvurusunu iptal edebilmektedirler.

Petkim Personel Alımı Aranan Şartlar Nelerdir?

Petkim eleman alımı aranılan şartlar firma tarafından belirlenmiş, her pozisyona göre farklılık göstermektedir. Nitelikli eleman alımlarında genellikle, çok daha ağır şartlar yer alırken, niteliksiz eleman başvurularında sağlanması gereken şartlar, nispeten daha kolay olmaktadır. Petkim yapılan iş ve alanı gereği, nitelikli personele sürekli ihtiyaç duymaktadır. Özellikle petrokimya alanında mezuniyet derecesi bulunan kişileri, oldukça fazla tercih etmektedir.

Her pozisyon için aranan şartlar değişse de, koşullar kabaca aşağıda ki gibidir;

 • Alanında en az 3 yıl tecrübe sahibi olmak
 • Üniversitelerin petrol mühendisliği, kimya mühendisliği vb. bölümlerinden mezun olmak
 • İleri derecede Autocad bilmek
 • MS Office programlarını iyi derece kullanıyor olabilmek
 • Seyahat engeli bulunmamak
 • B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak

Petkim Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Petkim müracaat belgeleri firma tarafından, adayların son işlemlerini tamamlayıp, iş başı yapmaları amacıyla istenmektedir. Başvuru ve değerlendirme süreçlerini başarı ile tamamlamış adaylar, iş başı yapmak adına artık son noktaya gelmektedirler. Bu noktada ise firma tarafından, personel alımı sırasından çeşitli işlemleri gerçekleştirmek amacı ile bir dizi belge istenmektedir.

İstenilen belgelerin adı başvuru belgesi olarak geçse de, çoğu zaman işe alımı kesin olan adaylardan istenmektedir. Her yıl insan kaynakları tarafından değiştirilse de, kısaca belgeler aşağıda ki gibidir;

 • 6 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Diploma aslı
 • Sigorta döküm belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Islak imzalı sağlık raporu
 • Islak imzalı sicil kaydı

Petkim Firması Staj Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Petkim şirketi staj müracaatı yapmak firma alanında okuyan, her üniversite öğrencisinin talep ettiği bir durum olmaktadır. Günümüzde ülkede bulunan ve petrol alının da hizmet veren işletmelerin azlığı, öğrencileri bilindik ve mevcut firmalara yöneltmektedir. Petkim firması, ülke de adı duyulmuş, saygın ve çok büyük bir petrokimya şirketi olduğundan, pek çok üniversiteli öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Her yıl insan kaynakları birimi tarafından, profesyonel insan yetiştirmek ve alanın da tecrübe sahibi yapmak adına staj programları açılmaktadır. Bu programların kontenjanları, şartlar ve imkânlar dâhilinde belirlenmektedir. Staj programına katılan öğrencilerden, her sene kendini gösterebilmiş ve yetenekli kişileri, firma elinde tutmaktadır. Yaz ve bahar aylarında açılan staj programları, üniversite öğrencilerinin not ortalaması en az 2,50 olanların içerisinden seçilmektedir.

Programa başvuracak öğrenciler, resmi internet sitesini ziyaret edip başvurularını tamamlayabilirler.

Namet personel alımı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Petkim Firması Çalışma Şartları Nasıldır?

Petkim şirketi çalışma şartları açısından, yapılan işin gereklilikleri de göz önünde bulundurulacak olursa, zorlayıcı olabilmektedir. Firma hizmet alanı çerçevesinde, bünyesinde barındırdığı personelin birçoğu, rafineriler de ve fabrikalarda çalışmaktadır. Fakat firma olumsuz çalışma şartlarını göz önüne alıp, personeline oldukça dolgun ücretler ödemektedir.

Başvuru yapacak adayların, çalışma şartlarını oldukça iyi değerlendirip o şekilde başvurması, her ilanda adaylara önemle vurgulanmaktadır. Rafineriler veya fabrika çalışma ortamları haricinde, personellerin bir kısmı ana şubelerde görev alabilmektedir. Bu şekilde istihdamı gerçekleştirilen elemanlar, ofis ortamında çalışmaktadır. Fakat ofis işlerinde çalışan personelin ücretleri, sahaya göre oldukça düşük olmaktadır. Bununla birlikte, teknik eleman olarak işe alınmış mühendis, tekniker vb. personel yüksek bir ihtimalle, saha görevlerini üstlenmektedir. Firma yöneticileri ise, genellikle teknik personeller içerisinden seçilmektedir. Bu yönüyle firma, geniş kariyer olanakları da sunmaktadır.

Petkim Firması Sağladığı Yan Haklar Nelerdir?

Petkim şirketi sağladığı yan hakları firma tarafından, personellerinin sağlıklı bir sosyal yaşantıları olması, işe moralle gelmeleri açısından verilmiş haklardır. Belirtilen haklar, aynı zamanda firmanın saygınlığını da yükseltmektedir. Firma personelleri her yıl barınma, giyim, yiyecek vb. alanlarda birçok sosyal hak sahibi olmaktadır. Bir petrokimya firması olan Petkim, bazı personellerine ucuz yakıt kartı bile sağlamaktadır. Bu sebeple firmaya başvuru yapacak kişilerin, personel alımı adı altında yayınlanan ilanları dikkatlice okumaları ve sosyal haklar konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pegasus Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı