Genel

Peşinatsız Araba Almak İçin Öneriler

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Günümüz ihtiyaçları eski zamanlara göre farklılık göstermektedir. Eskiden özel ihtiyaç olan arabaların, anlık şartlarda zorunlu ihtiyaç haline gelmesi de bu durumun en güzel örneklerinden bir tanesidir. Her geçen gün trafikte artan araç sayısı ve otomobil üreticilerinin açıkladığı rakamlarla beraber, bu durumu kanıtlayacak unsurların sayısı artmaktadır. Araba kullanımı kişilere birçok konfor ve rahatlığı beraberinde getirmektedir. Bu sayede kişiler artık araba sahibi olmak için birçok farklı seçenek denemektedirler. Bankalar, müşterilerinin araba almasını desteklemek için gerekli olan taşıt kredilerini bünyelerinde oluşturmaktadır. Fakat bu taşıt kredilerinde, müşterilerin ellerinde belirli miktarlarda peşinat olması gerekmektedir. Sıfır arabalarda fiyatın %80’ine kadar, ikinci el araçlarda ise %70’ine kadar kullanılabilen kredi ihtiyacı, bu yüzden kişilerin araç almasında bazı engeller oluşturmaktadır. Kişilerden elinde bir birikimi ve peşinatı olmayanlar da, peşinat ödenmeyecek şekilde araba almak için farklı yollar izlemektedir. 

Taksitle Araba Almak 

Peşinatsız Araba Almak İçin Öneriler
Peşinatsız Araba Almak İçin Öneriler

Genel olarak bankalar, aracın ekspertiz değeri üzerinden belirlenen rakamın sıfır veya ikinci el olması durumuna göre %70’i ile %80’i arasında bir kredi imkanı sunmaktadır. Kalan miktarlar kişiler tarafından biriktirilmemişse, araba almak yine mümkün olmaz. Burada devreye giren bankalar, farklı bir ödeme planı oluşturarak müşterilerin yeni bir bireysel ihtiyaç kredisi almalarını sağlamaktadır. Bu sayede müşteriler araba sahibi olabilecekleri parayı denkleştirmiş olacaklardır.

Peşinatsız Araba Kampanyaları 

İkinci el arabalar, sıfır arabalara göre içerisinde farklı avantajlar barındırmaktadır. Bu yüzden kişiler de peşinat ödememek için ikinci el araçlara yönelmektedir. Müşteriler bankaya müracaat ettiklerinde; bankalar aracın değerini belirlemek için bazı durumlarda kasko değerini kıstas alacaklardır. Bu durumda verilecek kredi miktarı, bu kasko değeri üzerinden hesaplanacaktır. Bazı ikinci el arabalarda, kasko değerinin piyasa değerinden yüksek olması; bu sayede kişilerin ihtiyaç duydukları kredinin banka tarafından verilmesini sağlayacaktır. 

Peşinatsız Araba Kredileri 

Peşinatsız Araba Almak İçin Öneriler
Peşinatsız Araba Almak İçin Öneriler

Bazı araba firmaları, anlaşmalı oldukları bankalar aracılığıyla müşterilerine peşinat ödemeden araç sahibi olma şansı tanımaktadır. Fakat bu kredi çeşidinde vade süreleri uzun olmakla beraber, faiz oranları normal taşıt kredilelerine göre daha yüksektir. Kişiler bu kredileri alacakları zaman ödeme planını iyi incelemeli ve ödeme güçlerini aşan tercihlerden kaçınmalıdır. 

Bir önceki yazımız olan Nakit Blokajlı Krediler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı