Sanal Para

Paribu borsası nasıl kullanılır?

Son 1 senedir Bitcoin adını duymayan kalmadı. Ev hanımlarından esnaflara, öğrencilerden iş adamlarına kadar hemen her kesimin dilinden düşürmediği kelime Bitcoin olmaya başladı. Bitcoin nedir sorusuna yanıt vererek konumuza giriş yapalım istedik. Bitcoin; 2010 yılında adının Satoshi Nakamoto olduğu varsayılan – kimliği henüz belirlenemeyen – bir Japon girişimci kullanıma açılan sanal para birimidir. Henüz kimin tarafından kurulduğu bile belli olmayan bu para birimi, 2010 – 2016 yılları arasında, varlığı yavaş yavaş hissettirerek kullanılmaya başlandı. Kullanım amacı her ne kadar sanal para birimi olarak ortaya çıksa da, son 1 seneye kadar sadece yatırım amaçlı kullanılmakta ve belli bir azınlık tarafından bilinmekteydi.

Bu zamana kadar her hangi bir alışveriş sitesinde bile geçerliliği olmayan Bitcoin, 2017 yılı ile beraber, ithalat ihracat işlemlerinde bile kullanılmaya başlanmıştır. Birçok alışveriş sitesi, domain ve hosting servisi ve bankacılık alanlarında aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2017 Ocak ayı itibari ile kullanım hacmi tavan yapmış ve internet kullanıcılarının %80 ine ulaşmıştır.

İlginizi çekebilir: Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?

Her kesimden yatırımcıların Bitcoin sanal para birimine merak salması ve yatırı yapmaya başlaması ile bu alanda hizmet vermeye başlayan sanal para borsalarının sayısında da inanılmaz bir artış gözlemlenmiştir. Paribu borsası da bu borsalardan biri olarak göze çarpmaktadır. Türki kripto para yatırımcıları ve kullanıcılarına yönelik aracılık hizmeti veren Paribu, bir Türk sanal para borsasıdır. Paribu borsası nasıl kullanılır konusuna geçmeden önce, Bitcoin ve sanal paraların işleyişi hakkında birkaç detay vermek ve konuyu biraz açmak isteriz.

Bitcoin ve Sanal para Borsaları

Öncelikle bazı konularda birkaç hatırlatma ve tavsiyelerimiz olacak sizlere. Bitcoin ve sanal paralar konusunda yatırım yapmak, alım satım işlemleri ile ilgilenmek ve bu dünya içerisine girmek istiyorsanız, altın kuralı kesinlikle unutmamanız gerekir. Altın kural şudur: Kaybedince üzülmeyeceğiniz miktarda yatırım yapmak. Bunun haricinde kesinlikle yatırım yapmamalısınız. Kredi çekip, sağdan soldan borç alıp, gayrimenkul veya araç satıp bu işe girmenizi asla önermiyoruz. 2018 Ocak ayında 20.000 dolara yükselen Bitcoin, bilen bilmeyen herkesin borsalara akın etmesi ile beraber bir geçiş süreci yaşadı ve Mayıs 2018 itibari ile 7400 dolara kadar geriledi. Bu rakam geçen ay 6000 dolara kadar gerilemişti.

Böyle dengesiz bir borsada, altından kalkamayacağınız kadar yatırım yapmak, size büyük zararlar verebiliriz. Blockchain teknolojisini bu konudan ayrı tutuyoruz. O çok farklı bir konudur. Blockchain kullanımı, yüzyılın buluşudur ve teknolojik gelişmesidir. Ancak, Bitcoin ve sanal paraların bu denli yatırım amaçlı kullanılması çılgınlığı farklı bir durumdur. Küçük ve sizi üzmeyecek miktarlarda yatırım yapmak, şansınızı denemek ve piyasaları takip etmek istiyorsanız, size Türkiye’nin en bilinen ve en çok kullanılan sanal para borsalarından biri olan Paribuborsası hakkında bilgiler vereceğiz ve Paribu borsası nasıl kullanılır, detaylı anlatacağız. Web sitemizde her hangi bir yatırım tavsiyesinde bulunulmaz. Hiçbir yatırımcı yönlendirilmez ve fikir verilmez. Web sitemiz sadece bilgilendirme amaçlı makaleler yayınlar. Bu konuda tüm sorumluluk kullanıcılara aittir. Bilginize sunarız.

Sanal Para Borsası Nedir?

Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin işlem gördüğü borsaların adıdır sanal para borsası. Paribu isimli borsa, Türkiye’de aktif olarak kullanılan borsalardan biridir. Günlük işlem hacmi yüzbinlerce dolar üzerindedir ve kullanıcı sayısı her geçen gün artan bir portföye sahiptir. Sanal para borsalarından, Bitcoin ve diğer sanal para birimlerini satın alabilir veya mevcut olanı satabilirsiniz. Paribu borsasında ise, sadece Bitcoin alım satım işlemlerini yapabilirsiniz. Şu an için farklı bir sanal para seçeneği bulunmamaktadır.

Paribu Borsası aracılığı ile sadece Bitcoin alıp satabilirsiniz. Sanal para borsaları alım satım işlemlerine aracılık ederek, teknik destek ve teknik alt yapı hizmeti vermektedir. Bu hizmetlerinin karşılığında, her işlemden belirli miktarlarda komisyon alınmaktadır. Borsalarda belirlenen fiyatlar, borsa tarafından değil alıcı ve satıcılar tarafından belirlenmektedir. Yani siz elinizde olan sanal parayı direkt borsaya satmıyorsunuz, borsaya üye olan diğer kullanıcılara satıyorsunuz. Çoğu kişi, bu işleyişi karıştırmaktadır. Alınan ve satılan sanal paralar, borsaya kalmaz. Borsa sadece aracıdır. Hizmet bedeli olarak küçük miktarlarda komisyonlar alır. Sanal para borsalarının çalışma sistemi kısaca bu şekildedir.

Paribu nedir, nasıl kullanılır?

Paribu; sanal para borsasıdır. Şu an itibari ile sadece Bitcoin sanal paranın işlem gördüğü bir Türk borsasıdır. Alt yapısı en son teknoloji ile donatılmış ve şu ana kadar sorunsuz işleyişini devam ettiren bir finans aracılık şirketidir. Paribu borsasını kullanabilmeniz için öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Paribu hesap onayı nasıl yapılır diye merak edenler için söyleyelim, en kolay ve en hızlı hesap onayı yapan sanal para borsalarından biridir. Bir sürü belge ile uğraşmadan ve günlerce beklemeden, sadece isim soyadı ve TC kimlik numaranızı girerek, dakikalar içerisinde hesabınızı onaylatıp kullanıma açabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Edilecek 8 Öneri?

Girmiş olduğunuz tüm bilgilerin size ait ve gerçek olması gerekmektedir. Ödeme çekmek için kullanacağınız banka hesap bilgilerinin, sizin adınıza ( yani üyelik ismine ) ait olması şarttır. Aksi halde işlem yapamazsınız. Yakın akrabanız, eşiniz, dostunuz, kardeşiniz bile olsa, 3. Şahıslar adına ödeme alamazsınız. Üyelik işlemini tamamlayıp, hesabınızı onayladıktan sonra, Bitcoin alım ve satım işlemleri için hazırsınız demektir. Bitcoin satmak için 2 farklı yol uygulayabilirsiniz.

Birinci Yöntem: Her hangi bir borsa veya sanal para cüzdanındaki Bitcoin bakiyenizi, Paribu Bitcoin cüzdanınıza transfer edip, Paribu borsasında satabilir ve Türk lirasına çevirebilirsiniz.

İkinci Yöntem: Paribu borsasına ait havuz hesabına TL para transferi yapıp, o parayı kendi Paribu hesabınızdaki bakiyenize eklettirebilir ve borsadan Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bu işlemleri : https://www.paribu.com/home#/balance-btc adresinden yapabilirsiniz ( Üye girişi yapmanız gerekmektedir )

Paribu hesabınızdaki Bitcoin bakiyesini” Bitcoin Çekme “ linkini kullanarak, istediğiniz her hangi bir borsadaki Bitcoin hesabınıza aktarabilirsiniz. Bitcoin transfer ücretleri ekstradır. Bilginiz olsun.

TL işlemleri linkinden ise hesabınıza Türk Lirası yatırabilirsiniz veya satış yaptığınız Bitcoin bakiyelerinin TL karşılığını direkt sistemdeki banka hesabınıza aynı gün içerisinde çekebilirsiniz. Paribu borsasında gerçekleşen alım satın işlemleri, belirlenen tutarlar ve tüm işlemler kullanıcılar tarafından bağımsız olarak yürütülmektedir.

Paribu komisyon oranları

Tüm sanal para borsalarında kullanılan bazı terimler vardır. Piyasa Yapıcı ( Maker ) ve Piyasa alıcı ( Taker ) . Taker; Borsadan alım yapan kişidir. Maker ise borsada satış yapan kişidir.

Paribu Mayıs 2018 itibari ile komisyon oranları şu şekildedir:

30 günlük alış satış hacmi (TL)Piyasa yapıcı(Maker)                         Piyasa alıcı(Taker)

0 – 50,000                                                          %0,3                                                                     %0,4

50,000 – 250,000                                             %0.25                                                                  %0.35

250,000 – 500,000                                           %0,2                                                                     %0,3

500,000+                                                            %0.15                                                                  %0.25

Daha basit bir anlatım ile Örneğin Paribu sitesinden bugünkü kur ile 1 Bitcoin satın almak istediniz. 1 Bitcoin 34.400 TL değerindedir. Paribu sizden bu işlem için Taker komisyonu olan %0,4 alacaktır. Yani 137 TL komisyon tahsil edecektir ( 1 Bitcoin alımında ). Bitcoin satmak istediğiniz de ise sizden %0,3 komisyon tahsil edecektir.

Paribu ’da nasıl Bitcoin alınır?

Paribu borsasında Bitcoin satın alabilmeniz için, Paribu hesap bakiyenizde yeterli miktarda Türk Lirası olması gerekir. Önce para yatırmanız gerekir. Para yatırdıktan sonra Bitcoin alım işlemi yapabilmektesiniz. Paribu borsasında 2 farklı yöntem ile Bitcoin alabilirsiniz:

  • Birinci Yöntem: Market linkine tıklayıp, “ Bekleyen Satış Emirleri “ kısmından fiyatlara bakarak seçim yapıp alım yapabilirsiniz.
  • İkinci Yöntem: Kolay Alış – Satış linkine tıklayıp, “ Kolay Al “ sekmesinden satın almak istediğiniz Bitcoin miktarını yazıp, market taban fiyatı ile satın alabilirsiniz. Satın aldığınız Bitcoin tutarları birkaç saniye içerisinde hesabınıza yansıtılır. Dilerseniz Bitcoin bakiyenizi Paribu hesabınızda tutabilir ve ya isterseniz farklı bir borsadaki Bitcoin cüzdanınıza anında transfer edebilirsiniz. Tercih sizindir.

Paribu ‘da nasıl Bitcoin satılır?

Bitcoin alım ve satım işlemleri aynı mantık ile çalışmaktadır. Mevcut Bitcoin bakiyenizi Paribu aracılığı ile borsada satmak istediğiniz zaman, yine Market linkine girip “ Bekleyen Alış Emirleri “ kısmından seçim yaparak satabilirsiniz. Ya da “ Kolay Alış Satış “ kısmından “ Kolay Sat “ seçeneği ile satış yapabilirsiniz. Satılan Bitcoin miktarınızın Türk Lirası karşılığı olan miktar, anında bakiyenize yansıtılır. Bu parayı banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Paribu TL para yatırma

Paribu havuz hesabına havale veya eft yaparak, o paranın sizin Paribu hesabınızdaki bakiyenize işlenmesini sağlayabilirsiniz. Yani bu işlem için öncelikle Paribu şirketinin banka hesabına para yatırıyorsunuz ve açıklama kısmına mutlaka işlem kodunu yazmanız gerekir. Paribu firmasının belirlediği “ PARA YATIRMA KURALLARI” şu şekilde belirtilmiştir:

  • ATM (Bankamatik) kullanılarak yapılan para transferleri ret edilir.
  • Açıklama kodu bulunmayan veya geçersiz ve kullanılmış kodlar ile yapılan para transferleriret edilir.
  • Kredi kartı ile yapılan para transferleri ret edilir.
  • Başka bir kişinin hesabından gönderilen para transferleriret edilir.
  • Banka şubelerinin veznelerinden yapılan para transferleri ret edilir.
  • Minimum yatırma miktarı 500 Türk Lirasıdır. Bu miktardan aşağısını yatıramazsınız.
  • Bildirim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde gerçekleştirilmeyen aktarımlar iptal edilir, bu süreden sonra gerçekleşen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.

Paribu TL para çekme

Paribu borsasında Bitcoin alım satım işlemleri yaptınız. Hesabınızdaki Türk Lirası bakiyenizi banka hesabınıza çekmek istediniz. İşlem çok basittir. Önce size ait olan bir vadesiz Türk Lirası hesabı tanımlıyorsunuz. Sisteme eklediğiniz bu banka hesabı, sizin ana hesabınız oluyor ve tüm para çekme işlemlerinde otomatik olarak bu banka hesabı kullanılmaya başlanıyor. Banka hesabınızı istediğiniz zaman güncelleyebilir veya değiştirebilirsiniz. TL işlemleri linkine tıklayıp, Türk Lirası Çekme sekmesini kullanarak, mevcut bakiyenizi banka hesabınıza çekme talebi oluşturuyorsunuz. Bakiyenizin tamamını veya bir kısmını çekebilirsiniz. Para çekme talepleri genellikle hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde anlık olarak yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bittürk Ripple başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı